Hanba Slovenska: Vzácny rys je v našej krajine chránený, no aj tak sa tu potichu strieľa

  • Rys ostrovid je najväčšia európska mačkovitá šelma
  • Na Slovensku žije napríklad v Tatrách, vo Veľkej aj Malej Fatre
  • Toto majestátne zviera je síce chránené, no ako to už v našej krajine býva, ani to nestačí a ľudia ho tu nenápadne a bez trestu zabíjajú
RYS
Národný park Veľká Fatra/ Ing. Juraj Žiak
  • Rys ostrovid je najväčšia európska mačkovitá šelma
  • Na Slovensku žije napríklad v Tatrách, vo Veľkej aj Malej Fatre
  • Toto majestátne zviera je síce chránené, no ako to už v našej krajine býva, ani to nestačí a ľudia ho tu nenápadne a bez trestu zabíjajú

Aj napriek tomu, že rys je na Slovensku zákonom chránený, vie sa o tom, že toto majestátne zviera ľudia zabíjajú. Na túto skutočnosť upozornil na sociálnej sieti europoslanec Martin Hojsík.

Za všetko hovoriacim príkladom je prípad rysa menom Fatran. Jeho pohyb bol monitorovaný telemetrickým obojkom v Národnom parku Malá Fatra. V auguste tohto roku bol však obojok nájdený pri hrabaní sena. Obojok bol podľa vyšetrovania odstránený ľudským pričinením. Telo Fatrana sa však nikdy nenašlo.

Problémy s vlkmi na Slovensku si všimla už aj Európska komisia. Začne riešiť ich odstrel

V tejto veci bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a celkovo boli identifikované tri prečiny – trestný čin pytliactva, porušenie druhovej ochrany a poškodenie cudzieho majetku. Odobraté boli aj DNA vzorky pre neskoršie vyšetrovanie.

RYS
zdroj: Národný park Veľká Fatra/ Ing. Juraj Žiak

„ Žiaľ aj tentokrát sa potvrdila naša obava, že na rysov sa na území Slovenska ilegálne poľuje vo veľkej miere. Je to aj vysvetlenie, prečo je populácia stále na tak nízkej úrovni. Čiastkové informácie aj z iných pohorí Slovenska jednoznačne potvrdzujú to, že sledované jedince jednoducho bez stopy zmiznú. Všetci asi tušíme kde… Dokázať však tieto súvislosti bude beh na dlhé trate,“ informuje Juraj Žiak z Národného parku Veľká Fatra.

Populácia nadhodnotená o stovky percent

Hojsík ďalej upozorňuje, že poľovníci v našej krajine nadhodnotili populáciu rysa až o 900 %. Určovanie populácie rysa sa v našej krajine podľa jeho slov robí podobne, ako určovanie populácie vlkov.

RYS
zdroj: TASR/AP

„Zjednodušene povedané, poľovníci z rôznych revírov hlásia počty rysov či vlkov a následne sa z týchto pozorovaní určuje veľkosť ich populácie. Problémom však je, že teritórium vlkov, aj rysov, je veľké. Ich pohyb sa neriadi hranicami poľovných revírov, preto sa bežne stáva, že viac poľovníckych združení nahlási toho istého jedinca a počty rysov uvedené v týchto hláseniach sa následne spočítavajú,“ objasňuje.

RYS
zdroj: TASR/AP

Aj Technická univerzita vo Zvolene potvrdila, že tento systém určovania populácie je naozaj nepresný. Práve na tento problém europoslanec upozorňoval aj Európsku komisiu, keď namietal nezmyselnosť kvóty na odstrel vlka. Aj kvóta na odstrel vlka bola totižto rovnako určená na základe nepresného sčítavania populácie.

Monitoring výskumníkov zistil, že v pohorí Vtáčnik sa nachádza približne osem rysov. Údaje z poľovníckej štatistiky však tvrdia, že sa na tom istom území nachádza 69 jedincov. „Nadhodnotili tak stav populácie o 900 %,“ upozorňuje Hojsík.

Hlavnými príčinami nízkej populácie tohto vzácneho zvieraťa sú podľa Martina Hojsíka naše neustále a necitlivé zásahy do divočiny budovaním infraštruktúry v chránených oblastiach, ale aj nelegálne pytliactvo.

„Zložme si ružové okuliare maľované nepresnými štatistikami a začnime našu divočinu skutočne chrániť kým nebude neskoro,“ dodal.

Zdroje: npvelkafatra.sopsr.sk, Facebook/Martin Hojsík, lifelynx.eu

Najnovšie videá

Trendové videá