„Hanbím sa za túto krajinu.“ Uznávaný lekár Kristián s medzinárodnými skúsenosťami podáva výpoveď
- Začínal ako sanitár, vypracoval sa na neurochirurga a precestoval pol sveta
- Chcel priniesť nové poznatky
- V zdravotníctve však končí
- Začínal ako sanitár, vypracoval sa na neurochirurga a precestoval pol sveta
- Chcel priniesť nové poznatky
- V zdravotníctve však končí
Na Slovensku pracoval v odbore medicíny od roku 2012. Najskôr sa ako sanitár učil komunikovať s pacientmi, ako im spríjemňovať pobyt v nemocnici a pri vyšetreniach. „(…) robil som hygienu, vynášal podložné misy plné stolice, močové vrecká, vyprázdňoval bažanty, umýval a sprchoval som nevládnych ľudí špinavých od stolice, krvi, holil chlpy zo slabín pred invazívnymi vyšetreniami, všetko s láskou a oddanosťou medicíne, plný ideálov, snov, kedy sa stanem skutočným lekárom,“ píše Kristián Varga na svojej sociálnej sieti.
Dnes sa však už nevládze pozerať na podmienky, ktoré majú slovenskí pacienti. Nikomu by podľa jeho slov neprial zažívať to, čo zažívajú trpiaci ľudia každý deň. „Mne nejde o pár eur navyše, ja som si vždy vedel a viem privyrobiť odslúžením služieb navyše, príslužbami na telefóne na úkor mojej milovanej rodiny. Je mi to veľmi ľúto a obrovská hanba, že obeta, ktorú so slovenskými kolegami prinášame, je nakoniec nepochopená pacientmi a sme stavaní do pozície darmožráčov a nenažrancov,“ napísal Varga.
Jediná možnosť je podať výpoveď
Po vyštudovaní medicíny dokončil ešte jednu vysokú školu. Na stážach a školeniach mal možnosť precestovať Japonsko, Saudskú Arábiu, Turecko, Ukrajinu či Nemecko. Snažil sa vždy naučiť nové poznatky a postupy a neskôr ich priniesť aj do našej krajiny. Pozoroval výnimočných lekárov, ako komunikujú s pacientmi a ako sa k nim správajú.
Mal možnosť prednášať doma aj v zahraničí a stovky hodín práce venoval v záchrannej zdravotnej službe. Rozhodol sa však zostať na Slovensku a 8 rokov sa špecializuje na neurochirurgiu. Chcel ostať a splatiť tak dlh slovenským pacientom. Veril totiž, že si to budú vážiť.
V popise k fotografii však neskôr opisuje svoje zúfalstvo nad ľuďmi a pacientmi, ktorí vnímajú zdravotníkov ako ľudí, ktorí chcú na svojej profesii iba zarobiť. „Veľmi sa čudujem, prečo tak nevnímajú zdravotnícky systém, v ktorom žijú, liečia sa a často nedôstojne umierajú,“ napísal lekár. Dodal, že sa za Slovensko hanbí a za jedinú správnu možnosť považuje podať výpoveď.
Výpovede podáva viac ako 3-tisíc slovenských lekárov
Viac ako 3-tisíc slovenských lekárov podáva výpovede. Reagujú tak na dlhodobé ignorovanie záväzkov zo strany vlády. Ešte začiatkom roka 2022 bolo schválené Memorandum, ktorého cieľom bolo stabilizovať zdravotnícky sektor, no podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) nedošlo k jeho naplneniu.
„Slovenské zdravotníctvo sa stále topí v chaose a kríze, ktoré pretrvávajú už viac ako tri desaťročia,“ píše v otvorenom liste Marián Kollár, bývalý prezident SLK.
Podľa Kollára sú zdravotníci frustrovaní z nedostatku investícií do zdravotníckeho systému a z toho, že ich postavenie je ignorované. Vzniknutú krízu ešte zhoršuje návrh vlády na transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, čo mnohí vnímajú ako pokus o privatizáciu.
Kollár podčiarkuje, že nemocnice nie sú podniky na výrobu, kde je možné jednoducho kontrolovať príjmy a výdavky, ale poskytujú nevyhnutnú verejnú službu. Lekári sú ochotní ďalej rokovať a výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: FB/Kristian Varga, SITA