Handry, ktoré nikto nechce nosiť. Skládku nového oblečenia v púšti vidno až z vesmíru
- Fast fashion ničí našu planétu
- Hrozivé snímky zobrazujú kopu nenoseného oblečenia, ktorú vidno aj z vesmíru
- Fast fashion ničí našu planétu
- Hrozivé snímky zobrazujú kopu nenoseného oblečenia, ktorú vidno aj z vesmíru
Na skládkach končia každoročne desiatky tisíc ton nenoseného oblečenia. Fast fashion postupne ukazuje svoju ničivú silu na našej planéte. Aj keď sa mnohí snažia tomu zabrániť, tento biznis postupne rastie a v tomto roku sa očakáva jeho nárast až o takmer 20 miliárd dolárov.
Ako upozornil portál Desdemona Despair, v čilskej púšti Atacama je dnes už taká veľká skládka nepoužitého oblečenia, že je viditeľná aj zo satelitných snímok.
Nenosené oblečenie na jednej kope
Oblečenie vyrobené z cenovo dostupných materiálov a označované ako fast fashion je vyrábané najmä v Číne a Bangladéši. Následne sa distribuuje do obchodov v Spojených štátoch, Európe a Ázii. Všetky nepredané kusy sa potom likvidujú na skládke v Čile.
Na gigantickej skládke v Alto Hospicio sa tak ocitá oblečenie, ktoré nebolo nikdy nosené. Na tomto mieste v čilskej púšti Atacama sa má už nachádzať najmenej 39-tisíc ton fast fashion kúskov.
Satelitnú snímku, ktorá ukazuje hrozivú masu nepoužitého oblečenia, vytvorili vývojári SkyFi (satelitná aplikácia pre fotografie na videá). Snímku uverejnili aj na svojej sociálnej sieti.
„Fotka s rozlíšením 50 cm, ktorá je klasifikovaná ako veľmi vysoké rozlíšenie, bola nasnímaná pomocou satelitných snímok a ukazuje, aká veľká je kopa v porovnaní s mestom v spodnej časti obrázka,“ napísali vývojári.
Odpoveď na otázku, prečo nepoužité oblečenie končí práve na tomto mieste, je jednoduchá. Na komunálne skládky ho nie je možné poslať, pretože nie je biologicky rozložiteľné a v mnohých prípadoch obsahuje dokonca aj chemické produkty.
By purchasing a $44 Existing Image at 50 cm resolution, we can confirm the giant clothes pile in the desert of Chile exists and is growing. https://t.co/47SssKPdtI pic.twitter.com/RlfUSBWbu9
— SkyFi (@SkyfiApp) May 10, 2023
Zdroj pre migrantov
Oblečenie fast fashion sa hromadí v blízkosti čilského prístavu Iquique, nachádzajúceho sa približne jeden kilometer od najchudobnejších štvrtí mesta. Táto skládka často priláka migrantov a miestne ženy, ktoré sem prichádzajú hľadať oblečenie na nosenie alebo na ďalší predaj.
Až závratných 85 % všetkého textilu končí každoročne na skládkach. Módny priemysel okrem toho spotrebuje gigantické množstvo vody a znečisťuje tak mnohé rieky. Nadácia Ellen McArthur Foundation odhadla, že na skládku sa pošle každú sekundu také množstvo oblečenia, že by dokázalo naplniť jedno celé smetiarske auto.
Podľa spoločnosti The Business Research Company sa očakáva, že veľkosť trhu fast fashion v roku 2023 vzrastie na 122,9 miliardy dolárov. Tento odhad predstavuje oproti roku 2022 značný nárast, keďže v tom čase trh dosahoval hodnotu 106,4 miliardy dolárov.
Neudržateľný zlozvyk
Ako sme ťa nedávno informovali v komentári, fast fashion alebo rýchla móda je dlhodobo prehliadanou hrozbou pre planétu. Ešte nedávno bol nákup oblečenia príležitostnou udalosťou. Dnes sa textilný priemysel stal masovou záležitosťou.
Za lacný textil, často na jednu sezónu platíme spoločne vysoký účet. V podobe ton odpadu, vykorisťovanie zamestnancov a nezodpovednosť voči životnému prostrediu.
Fast fashion predstavuje dlhodobo neudržateľný zlozvyk. Pričom poznáme riešenie – takzvanú „slow fashion“. Teda produkciu lokálnych výrobcov, ktorí k móde pristupujú transparentne, udržateľne a zodpovedne.
Okrem toho netreba zabúdať ani na fakt, že viac ako 98 percent ľudí pracujúcich v módnom priemysle nezarobí ani na životné minimum. Častým problémom je zanedbanie bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku.
Nedodržanie bezpečnostných nariadení malo za následok aj najväčšie nešťastie v módnom priemysle, zrútenie odevnej továrne Rana Plaza (Dhaka, Bangladéš), pri ktorom zomrelo viac ako 1 100 ľudí.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Desdemona Despair, SkyFi, Ellen McArthur Foundation, The Business Research Company, SIU