Harabin sa musí ospravedlniť: Dlhoročný súdny proces s Esetom rozhodol v prospech spoločnosti

  • Harabin sa musí ospravedlniť spoločnosti Eset
  • Tvrdil o nich, že ovplyvňujú voľby a spolupracujú so CIA
Harabin
Startitup
  • Harabin sa musí ospravedlniť spoločnosti Eset
  • Tvrdil o nich, že ovplyvňujú voľby a spolupracujú so CIA

Krajský súd v Bratislave definitívne rozhodol v dlhoročnom spore medzi IT spoločnosťou Eset a bývalým ministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom. Verdikt súdu je jednoznačný. Harabin sa musí firme ospravedlniť za vyhlásenia, ktorými poškodil jej dobré meno.

Celý príbeh sa začal v roku 2019, keď Harabin počas svojej prezidentskej kampane obvinil Eset zo spolupráce s americkou CIA a ovplyvňovania volieb. Vtedy sa dokonca vyjadroval, že sa na súdny proces teší a dokáže „ako si tu Eset kupuje funkciu prezidenta, ako si chce kúpiť funkciu predsedu vlády a ako by si možno chcel kúpiť aj súdy“.

Riaditeľ spoločnosti ESET varuje pred dezinformáciami

Riaditeľa Esetu Richard Marko privítal rozhodnutie súdu slovami: „Rovnako ako okresný aj krajský súd potvrdil, že tvrdenia pána Harabina na našu adresu sú klamstvá, ktoré neoprávnene poškodzujú reputáciu spoločnosti Eset.“ 

„V našej snahe o ochranu dobrého mena súdy riešia zásadnú otázku, ako ďaleko možno zájsť v šírení konšpirácií a výmyslov vo verejnej debate, a to so zámerom zviditeľniť sa v predvolebnom boji na úkor nestranného podnikateľského subjektu. Máme ambíciu vytvoriť precedens, ktorý prispeje k nastaveniu pravidiel slušnej verejnej diskusie bez šírenia dezinformácií a klamstiev,“ okomentoval Marko. 

Súd sa ťahá roky

Prvé súdne rozhodnutie padlo už v roku 2020, keď Okresný súd Bratislava II nariadil Harabinovi odstrániť sporný príspevok. Napriek potvrdeniu tohto verdiktu odvolacím súdom Harabin status len upravil. O dva roky neskôr okresný súd rozhodol o povinnosti ospravedlniť sa na Facebooku aj písomnou formou, čo teraz potvrdil aj krajský súd.

V roku 2022 súd vo svojom rozhodnutí skonštatoval, že všetky namietané výroky žalovaného sú nepravdivé skutkové tvrdenia či neprimerané hodnotiace úsudky. Podľa súdu nemali žiaden skutkový základ a mali voči žalobcovi znevažujúci charakter.

Sudca v rozhodnutí vtedy vysvetlil, „že výroky žalovaného nie je možné v žiadnom prípade považovať za primeranú kritiku, pretože týmto výrokom chýba akýkoľvek skutkový základ,“ a ďalej dodal, že „ústavné právo na slobodu prejavu nemožno realizovať (zneužívať) takým spôsobom, ktorý hrubo, závažne a bezdôvodne poškodzuje práva iného.“ 

Súdia sa aj s Blahom

Zaujímavosťou je, že Eset v súčasnosti vedie podobný súdny spor aj s podpredsedom Smeru Ľubošom Blahom pre jeho kontroverzné vyhlásenia o firme. V tomto prípade však prvostupňový súd rozhodol v Blahov prospech.

Firme Eset prekážalo, že Ľuboš Blaha vo svojich statusoch a videách šíri tvrdenia podobné tým Harabinovým. O predstaviteľoch firmy tvrdil, že sú oligarchovia, ktorí si vytvorili vlastné „politicko-mediálno-aktivistické impérium“, a že chcú „prevziať moc“. 

Ešte v marci tohto roku Mestský súd Bratislava IV zamietol žalobu voči Blahovi. Súd však zatiaľ podľa dostupných informácií zrejme nie je na konci. Eset sa voči verdiktu mal odvolať. 

„Vyhral Ľuboš Blaha, prehral Eset. Dobrá správa pre slobodu slova a zlá správa pre všetkých oligarchov, ktorí nevedia zniesť legitímnu kritiku a namiesto toho útočia na ľavicových politikov,“ povedal na Telegrame v marci Blaha.

Opozícia súd o rozpočte prehrala

Ústavný súd SR rozhodol, že zákon o tohtoročnom štátnom rozpočte nie je v rozpore s Ústavou SR, čím zamietol podanie skupiny opozičných poslancov. Opozícia, resp. skupina poslancov strany Progresívne Slovensko (PS), vo svojom návrhu poukazovala na procedurálne nedostatky pri prijímaní rozpočtu, ktorý parlament schválil v decembri 2023.

Kritizovali predovšetkým predčasné ukončenie rozpravy koaličnou väčšinou a nezohľadnenie pripomienok rozpočtovej rady. Skupina poslancov vo svojom podnete ďalej namietala ignorovanie legislatívneho procesu koalíciou pri schvaľovaní zákona a neskoré predloženie návrhu zamestnávateľom a odborom.

Opozícia tiež poukázala na nesprávne zaúčtovanie energopomoci, čím vláda údajne maskovala nárast schodku verejných financií.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Redakcia Startitup, SITA, SME

Najnovšie videá

Trendové videá