Harabinova strana Vlasť ide do konkurzu. „Investorom“ dlhuje státisíce eur, predseda od nich dáva ruky preč

  • Politická strana Vlasť požiadala o bankrot. Súdy mali jej žiadosti vyhovieť
  • Strana sa dostala do finančných problémov po neuspokojivom volebnom výsledku v roku 2020
  • Financovanie strany a jej predvolebná kampaň od začiatku budili pochybnosti
  • Volebný líder Štefan Harabin neprispel ani cent. Pôžičky od ľudí a firiem dosiahli rekordné sumy
Harabin
TASR/Martin Baumann
  • Politická strana Vlasť požiadala o bankrot. Súdy mali jej žiadosti vyhovieť
  • Strana sa dostala do finančných problémov po neuspokojivom volebnom výsledku v roku 2020
  • Financovanie strany a jej predvolebná kampaň od začiatku budili pochybnosti
  • Volebný líder Štefan Harabin neprispel ani cent. Pôžičky od ľudí a firiem dosiahli rekordné sumy

Politická strana Vlasť požiadala o bankrot. Informáciu priniesol ako prvý denník SME.

Strana, ktorej volebný líder Štefan Harabin tvrdil, že je víťaz prezidentských volieb, sa vo voľbách  roku 2020 nedostala ani do parlamentu. V parlamentných voľbách v roku 2020 získala 2,39 % hlasov. To znamená, že nemala nárok na žiadny príspevok od štátu. Ak by prekročila hranicu 3,0 %, získala by nárok na štátny príspevok a preplatila by sa jej veľká časť nákladov.

Strana pritom podľa svojho transparentného účtu minula približne 1,06 milióna eur.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa oPolitike (@opolitikesk)

Pochybnosti od začiatku 

Už pred voľbami sa objavovali pochybnosti o financovaní strany, verejnosti neznámych veriteľov, ale aj potenciálnych problémoch, ak sa strana nedostane do parlamentu.

Obavy sa naplnili a strana sa dostala do finančných problémov. Strana preto požiadala súdy o vyhlásenie bankrotu. Podľa denníka SME jej súdy vyhoveli.  „Súd vyhlasuje malý konkurz na majetok dlžníka Vlasť,“ cituje obchodný vestník denník SME.

Bývalý minister spravodlivosti za HZDS sa najskôr pokúšal obsadiť prezidentské kreslo vo voľbách v roku 2019. Vtedy obsadil tretie miesto zo ziskom 14,35 % hlasov.

Pred voľbami do parlamentu sa stal volebným lídrom strany Vlasť. Od začiatku stranu sprevádzalo zvláštne financovanie, ktoré vyvolávalo otázky. O pochybnostiach informovala Transparency International Slovensko (TIS) na sociálnej sieti. Samotný volebný líder do volebnej kampane oficiálne neinvestoval.

V predvolebných prieskumoch sa strana dlhodobo objavovala po hranicou zvoliteľnosti. Do januára 2020 Vlasť získala na pôžičkách 395-tisíc. Podľa denníka SME sa nakoniec výška pôžičiek vyšplhala na 970-tisíc eur. Peniaze si požičiavala s jedno až dvojpercentným úrokom.

Stotisícové pôžičky 

Podľa portálu Aktuality.sk jej stotisícovú pôžičku poskytli Mikuláš Koščo z Michaloviec, Ivan Černega z Medzilaboriec, Iveta Gálošová z Višňového. Rudolf Durník zo Šamorína a Štefan Vavro z Prievidze. Primátor Ružomberka Igor Čombor strane požičal 90-tisíc. Viacerí z nich za stranu vlasť kandidovali do parlamentu.

 „Nejde o rizikovú investíciu. Preferencie našej strany pôjdu hore,“ uviedla pre Transparency 40-ročná právnička Gálošová, ktorá pracuje v žilinskej advokátskej kancelárii Krnáč & Končok Partners a kandidovala za stranu.

V prepočte na získané hlasy však šlo o investíciu značne nevýhodnú. Za jeden hlas „zaplatila“ Vlasť približne 12 eur. 

Strana prijímala aj pôžičky od zahraničných firiem. V minulosti jej poskytla dar 40-tisíc česká s.r.o. DisMed. Po upozornení TIS musela strana dar firme vrátiť. Strany majú zakázané prijímať dary od zahraničných firiem, pôžičiek sa toto opatrenie nedotýka.

Harabin sa vykrúcal, že nie je člen strany

Akutality.sk sa minulý rok pokúšali vypátrať, čo bude s dlžobami po strane. Vedenie Vlasti ale veľmi zhovorčivé nebolo. Samotný volebný líder Štefan Harabin sa bránil, že nie je členom strany. „Ja nie som členom strany Vlasť. Vaša otázka je nesprávne smerovaná. Všetky administratívne, organizačné a technické veci boli v kompetencii strany Vlasť,“ odpovedal krátko Aktualitám a následne im zložil telefón.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Pochybnosti budili aj dary strane od neznámych darcov. Rovnako podivné bolo aj financovanie Harabinovej prezidentskej kampane. Vtedy podľa TVNoviny.sk chodili dary od ľudí vo vlnách a vo väčších sumách, od ľudí, ktorí na takéto darcovstvo vôbec nemuseli mať finančné prostriedky. Polovica peňazí na kampaň prišla tiež od Harabinových príbuzných. „Na zvláštnu situáciu sa pýtajte generálneho prokurátora, nie mňa,“ reagoval vtedy na zistenia TVNoviny.sk Harabin.

Zdroje: SME, Aktuality.sk, TV Noviny

Najnovšie videá

Trendové videá