Hasiči varujú Šutaja Eštoka: Záchranný systém smeruje ku kolapsu, zo služby odchádzajú predčasne

  • Hasičský zbor smeruje ku kolapsu, varujú bratislavskí záchranári
  • Najskúsenejší hasiči odchádzajú predčasne zo služby kvôli zlým pracovným podmienkam
Na snímke zľava prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Adrián Mifkovič, minister vnútra (MV) SR Matúš Šutaj Eštok a minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (obaja Hlas-SD) počas tlačovej konferencie.
Ilustračné foto TASR/Pavel Neubauer
  • Hasičský zbor smeruje ku kolapsu, varujú bratislavskí záchranári
  • Najskúsenejší hasiči odchádzajú predčasne zo služby kvôli zlým pracovným podmienkam

Bratislavskí hasiči vystúpili s otvoreným listom proti ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi. Príslušníci záchranného zboru v ňom poukazujú na zhoršujúcu sa situáciu a varujú pred možným kolapsom celého systému. Tento problém prichádza krátko po tom, čo minister čelí kritike za situáciu v Policajnom zbore a rovnako aj odvolávaniu v parlamente.

Ako informuje portál Topky.sk, hasiči vo svojom liste predkladajú konkrétne návrhy na riešenie vzniknutej krízy. Tvrdia, že súčasné vedenie Hasičského a záchranného zboru neprejavuje dostatočný záujem o systémové zmeny.

Bratislavskí hasiči zdôrazňujú naliehavosť situácie a potrebu okamžitých zmien v systéme fungovania HAZZ. „Naše odbory sú v tejto veci nečinné a dlhodobo nepociťujeme snahu túto situáciu riešiť. V Bratislave aktuálne čelíme v našich radoch nedostatku personálu. Len v hlavnom meste – Bratislave, chýba k dnešnému dňu z celkového počtu približne 270 hasičov viac ako 40,“ píšu v liste vedeniu rezortu vnútra a HAZZ.

Hasiči sa obávajú hovoriť o problémoch otvorene pod svojimi menami, preto zvolili list. Ich skúsenosti ukazujú, že namiesto vecnej debaty o nedostatkoch prichádzajú disciplinárne postihy.

Odchádzajú tí najskúsenejší

Hasičský zbor čelí vážnej personálnej kríze, ktorá presahuje bežnú generačnú výmenu. Mnohí skúsení hasiči opúšťajú svoje pozície predčasne, ešte pred dosiahnutím dôchodkového veku. „Odišli z dôvodu nespokojnosti so súčasnými pracovnými podmienkami, nízkeho ohodnotenia a nedostatočnej podpory zo strany vedenia. Títo hasiči, ktorí by mali tvoriť jadro nášho zboru, odchádzajú so všetkými potrebnými kurzami a školeniami, ktorých absolvovanie si vyžaduje značný čas a investície.“

Situácia nadobúda kritické rozmery, keď aj zostávajúci členovia zboru zvažujú svoj odchod. Strata kvalifikovaných pracovníkov znamená pre zbor významné oslabenie, najmä vzhľadom na ich dlhoročné skúsenosti a absolvované školenia.

„Atmosféra frustrácie a nedôvery vo vedenie narastá. Namiesto budovania stabilného a skúseného tímu dochádza k oslabovaniu našich radov a zvyšuje sa tak riziko zlyhania pri plnení služobných úloh,“ upozorňujú hasiči na závažnosť situácie. Táto kríza ohrozuje nielen morálku v zbore, ale aj jeho schopnosť efektívne zasahovať.

Hasiči
zdroj: ilustračné HaZZ/FB/Hasičský a záchranný zbor

Nízke mzdy

Rovnako aj platové podmienky hasičov vyvolávajú značnú nespokojnosť v radoch záchranárov. „Napriek tomu, že naša jedna služba trvá 24 hodín, je rozdelená na dve časti. Konkrétne na 16 hodín výkonu služby a 8 hodín služobnej pohotovosti, ktorá sa ale vôbec nepočíta do fondu služobného času,“ vysvetľujú hasiči. Počas celej služby musia zostať v pohotovosti a pripravení na okamžitý zásah do jednej minúty.

Najväčší problém vidia v ohodnotení pohotovostných hodín. Za osem hodín dostávajú len 15 percent zo základného platu, čo považujú za výsmech ich práci. „Položme si otázku. Strávili by ste 8 hodín v práci, za odmenu 15 % hodinovej mzdy? Keďže služieb je v bežnom mesiaci 10 (240 hodín v práci), popri štandardnom 160-hodinovom pracovnom fonde, by ste v práci strávili ďalších 80 hodín za odmenu približne 1 eur/hod,“ poukazujú na nevýhodnosť systému.

Nízke mzdy spôsobujú odliv skúsených hasičov a nezáujem nových uchádzačov. Platy nezohľadňujú rastúce životné náklady v Bratislave, čím hasičská profesia stráca konkurencieschopnosť na pracovnom trhu.

Záchranári poukazujú na nerovnosť v rezorte vnútra. „Príslušníci Policajného zboru SR si určite tento príspevok zaslúžia, no nerozumieme tomu, že zamestnanci zabezpečujúci bezpečnosť štátu patriaci pod rovnaký rezort – Ministerstvo vnútra SR, sú takto odlišne ohodnotení,“ kritizujú rozdiely v príspevkoch na bývanie, kde policajti dostávajú až 700 eur mesačne.

Konkrétne návrhy na zlepšenie

Záchranári z hlavného mesta prichádzajú s konkrétnymi návrhmi na zlepšenie situácie. Ako kľúčové vidia férové ohodnotenie všetkých odpracovaných hodín, vrátane pohotovostných služieb. Navrhujú tiež zaviesť nové príspevky podľa regionálnych rozdielov, ktoré by zohľadňovali životné náklady v mieste výkonu práce.

Druhým pilierom zmien má byť aktívna snaha o udržanie skúsených hasičov v zbore. S tým súvisí aj potreba efektívnejšieho náboru nováčikov a modernizácia hasičských staníc spolu so zlepšením pracovných podmienok.

Tretí balík návrhov sa zameriava na technické vybavenie a hygienické štandardy. Hasiči žiadajú investície do modernizácie zariadení a zlepšenie celkovej infraštruktúry hasičských staníc.

„Sme hrdí na svoje povolanie a na to, že môžeme chrániť občanov Slovenska. No sme presvedčení, že bez systémových zmien Hasičský a záchranný zbor Slovenskej republiky smeruje ku kolapsu. Žiadame, aby kompetentní naše problémy neignorovali a podnikli konkrétne a správne kroky k zlepšeniu situácie,“ uzatvárajú hasiči svoj list adresovaný ministrovi Šutajovi Eštokovi a vedeniu HAZZ.

Rezort kultúry situáciu vníma jasne

K vzniknutej situácii sa pre Startitup vyjadrilo aj Ministerstvo vnútra SR. „Otvorený list adresovaný vedeniu Ministerstva vnútra SR a Hasičského a záchranného zboru vnímame ako pohľad príslušníkov zmenovej služby v pôsobnosti KR HaZZ v Bratislave na aktuálnu situáciu, ktorá vznikla v súvislosti s ukončením služobného pomeru väčšieho poštu príslušníkov v priebehu tohto roka. Hlavnou príčinou odchodu 40 príslušníkov je najmä schválená valorizáciu výsluhových dôchodkov v tomto roku.“ 

„Dočasne znížený počet príslušníkov Hasičského a záchranného zboru KR HaZZ v Bratislave nemá vplyv na zabezpečenie nepretržitej pripravenosti spočívajúcej v ochrane života a zdravia občanov a ich majetku pred požiarmi, haváriami a nežiadúcimi udalosťami v rámci Bratislavského kraja. V rámci KR HaZZ BA je neobsadených 53 tabuľkových miest hasičov. V rámci celého územia Slovenska evidujeme 202 chýbajúcich príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, obsadenosť predstavuje 95,4 %. Riešenie platových náležitostí príslušníkov HaZZ je predmetom kolektívneho vyjednávania, pri uzatvorení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na roky 2025-2026,“ doplnil tlačový odbor rezortu vnútra.

Ministerstvo vnútra SR sa pod vedením ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka intenzívne venuje zlepšeniu sociálneho a materiálneho zabezpečenia Hasičského a záchranného zboru.

„Na predchádzanie vzniku podstavu bezpečnostných a záchranných zložiek boli z rozpočtových zdrojov rezortu vnútra v júli 2024 vyplatené odmeny hasičom, policajtom, horským záchranárom v celkovej výške 11 907 500 eur,“ uviedol tlačový odbor rezortu vnútra ako príklad zlepšenia sociálneho a materiálneho zabezpečenia Hasičského a záchranného zboru.

Redakcia Startitup oslovila aj kanceláriu prezidenta HAZZ. Na žiadosť o vyjadrenie zatiaľ nereagovali.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Topky.sk, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá