Heger k energiám: Ak nám Európska únia nepomôže, máme plán B
- Eduard Heger oznámil slovenský plán B
- Deje sa tak po vyhlásení opatrení zo strany EÚ
- Tie podľa premiéra nie sú pre Slovensko významné
- Eduard Heger oznámil slovenský plán B
- Deje sa tak po vyhlásení opatrení zo strany EÚ
- Tie podľa premiéra nie sú pre Slovensko významné
Ak nepríde pomoc z Európskej únie (EÚ) v súvislosti s drahými energiami, Slovensko nepustí elektrinu vyrobenú na jeho území do ostatných krajín. „Ak nám Európska únia nepomôže finančne, tak máme plán B. Elektrina, ktorá sa vyrobí na Slovensku, tak zostane na Slovensku pre naše domácnosti a firmy,“ povedal na piatkovej tlačovej besede predseda slovenskej vlády Eduard Heger.
Ministri energetiky Európskej únie v piatok prijali balík opatrení na upokojenie energetickej krízy. Slovensko bolo proti. Nepozdával sa mu totiž systém mimoriadneho zdanenia firiem a spôsob prerozdelenia z toho vybraných peňazí.
Európska komisia predpokladá, že mimoriadnym zdanením firiem vyberie 140 miliárd eur, ktoré následne plánuje prerozdeliť štátom na pomoc s drahými energiami. Slovensku by však pripadlo len 115 miliónov eur.
„Boli sme proti, pretože tieto opatrenia nepomáhajú nijakým významným spôsobom Slovensku. Ak chce byť riešenie účinné, musí to byť riešenie zdanenia neprimeraných ziskov na európskej úrovni, ktoré bude potom redistribuované do jednotlivých členských štátov podľa miery spotreby. Toto by bolo riešenie, ktoré by pomohlo Slovensku,“ podotkol Heger, podľa ktorého netreba zdaniť iba výrobcov elektriny, ale aj obchodníkov. Ministri však návrh Slovenska neprijali.
Slovensko ešte čaká, či nám štáty Európskej únie odsúhlasia možnosť použiť na boj proti drahým energiám nevyužité eurofondy. Mohlo by ísť o 3 až 4 miliardy eur.
„Ešte nevyčerpané eurofondy by sme chceli použiť v prospech firiem na Slovensku. Máme prísľub Európskej komisie, že by podporili tento návrh, musia to ešte schváliť ostatné krajiny. Veríme, že príde pomoc a nebudeme musieť zastaviť vývoz elektriny vyrobenej na Slovensku,“ konštatoval Heger.
Premiér rozumie zdravotníkom
„Rozumiem nielen lekárom, ale celému personálu v zdravotníctve, pretože pracovali v zanedbanom systéme. Ukázala to pandémia, personál je vyčerpaný. Vláda však popri pandémii, mimo konjunktúrneho roku, schválila reformu nemocníc a na zdravotníctvo ide najväčšia obálka, hoci to opozícia vláde vytýkala. Za 30 rokov sa nenašla vláda, ktorá by zohľadnila odpracované roky a časť materskej a rodičovskej dovolenky v platoch zdravotníkov.“
Počas piatkového tlačového brífingu takto reagoval predseda vlády na výpovede lekárov. „My zdravotníctvo netunelujeme, my ho opravujeme,“ dodal.
Od EÚ záleží vývoj cien
Od rozhodnutia Európskej únie bude záležať vývoj cien na energetických trhoch. Ako ďalej vyplýva z analýzy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), veľkoobchodné ceny elektriny či plynu ovplyvnia aj individuálne opatrenia prijaté jednotlivými členskými krajinami EÚ.
Podľa slovenského regulačného úradu by už EÚ, ako aj jednotlivé štáty nemali s prijatím opatrení v boji s drahými energiami dlho váhať.
„V posledných mesiacoch sme svedkami extrémneho nárastu veľkoobchodných cien elektriny a plynu, ktoré majú dramaticky negatívny vplyv na náklady na energie či už pre domácnosti, ako aj pre inštitúcie a podnikateľov. Preto je vzhľadom na tento nepriaznivý vývoj dôležité, aby boli v súčasnosti pripravované a intenzívne diskutované opatrenia na úrovni EÚ a členských krajín aj včas prijaté a implementované do praxe,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.
ÚRSO je podľa neho pripravený prispieť v maximálnej miere, v rámci svojich zákonných kompetencií, k úspešnému zavŕšeniu tohto procesu.
Veľkoobchodné komoditné trhy podľa analýzy ovplyvnilo viacero faktorov. Začalo sa útlmom hospodárstva v roku 2020 po nástupe pandémie ochorenia COVID-19. Následne v roku 2021 hospodárstvo po avizovaní plánu obnovy v EÚ oživilo, čo viedlo k opätovnému rastu dopytu po elektrine.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: SITA