Heger na rozlúčke s Krčmérym všetkých dojal: „Vladko, sme na teba hrdí, viem, že ma počuješ.“
- Minulý týždeň zomrel profesor Vladimír Krčméry
- Poslednej rozlúčky v bratislavskom kostole sa zúčastní aj Boris Kollár
- Minulý týždeň zomrel profesor Vladimír Krčméry
- Poslednej rozlúčky v bratislavskom kostole sa zúčastní aj Boris Kollár
Minulý utorok obletela Slovensko správa o úmrtí známeho lekára a tváre boja proti pandémii ochorenia Covid-19 na Slovensku Vladimíra Krčméryho. Profesor Krčméry zomrel vo veku 62 rokov a podľa informácií od jeho rodiny príčinou smrti bol infarkt.
Práve dnes sa konala posledná rozlúčka s popredným slovenským epidemiológom a infektológom v bratislavskom Kostole sv. Vincenta De Paul v Ružinove. Už okolo 11. hodiny dopoludnia sa pred kostolom tvorili rady, s profesorom Krčmérym sa prišli rozlúčiť stovky ľudí.
Na poslednú rozlúčku prišiel aj poverený premiér Eduard Heger a mnoho známych tvárí z politiky, rovnako aj Juraj Šeliga a dorazil tiež hlavný hygienik SR Ján Mikas. Kancelária Prezidentky SR pre Startitup potvrdila, že prezidentka sa pre chorobu rozlúčky osobne nezúčastní.
Na zádušnej omši zazneli aj detaily o úmrtí profesora. Krčméry zomrel v utorok o 20:30 večer pod svojim obľúbeným obrazom, obrazom Božieho milosrdenstva.
Počas omše prehovorila aj manželka Vladimíra Krčméryho: „Ďakujem ti za 36 rokov manželstva, ktoré nám Pán Boh doprial. Dostal si od Boha veľa darov, no nenechal si si ich len pre seba. Ty si to vždy zvládal bez papierov, ja to dnes bez papierov nezvládnem, s láskou tvoja manželka.“
Na zádušnej omši zaspomínal na Vladimíra Krčméryho aj jeho syn. Začal humornou spomienkou: „V e-mailoch sa rád podpisoval ako tučný profesor.“
„Náš deň sa vždy končil spoločnou modlitbou. Prosil pri nej za koniec všetkých konfliktov na svete,“ povedal počas omše syn profesora.
Prejav predniesol aj dočasne poverený premiér Eduard Heger: „Dovoľte mi poďakovať rodine, že ste mu dovolili, aby bol darom a požehnaním pre celý svet. Vladko, sme na teba hrdí, viem, že ma počuješ.“
Účasť potvrdil Kollár
Smútočná omša začala o 12:00 a účasť na poslednej rozlúčke potvrdilo aj viacero známych tvárí aj zo slovenskej politiky. Pietnej spomienky sa tak zúčastnil napríklad aj predseda Národnej rady a líder Sme rodina Boris Kollár. Podľa tlačovej správy sa Kollár zúčastní o 15:00 aj súkromnej rozlúčky, kde vystúpi s príhovorom venovaným najbližšej rodine a blízkym priateľom.
Poslednej rozlúčky, ako nám priznal, sa zúčastní aj bývalý minister školstva Branislav Gröhling. Do ružinovského kostola už pred avizovanou omšou sa malo prísť rozlúčiť s profesorom Krčmérym už viacero známych tvárí.
Známa tvár očkovacej kampane
Krčméry bol jednou z hlavných tvárí očkovacej kampane proti ochoreniu COVID-19, patril medzi popredných infektológov a epidemiológov, taktiež bol vysokoškolským pedagógom. Krčméry bol prvým človekom na Slovensku, ktorého zaočkovali proti koronavírusu.
O jeho úmrtí informoval minulý týždeň na sociálnej sieti aj premiér v demisii Eduard Heger (OĽANO).
„S veľkým zármutkom som prijal správu o úmrtí profesora Vladimíra Krčméryho. Bol to človek, ktorý rozdal svoje srdce druhým. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť čo i len myšlienkami. Takým, na ktorých svet zabudol – najchudobnejším z chudobných,“ uviedol Heger. Pripomenul, že Krčméry stál počas pandémie ochorenia COVID-19 v prvej línii zdravotníkov. „Odhodlaný ju poraziť,“ doplnil.
Osobnosti spomínajú
Slovensko prišlo úmrtím Vladimíra Krčméryho o výnimočného človeka, charizmatickú osobnosť a uznávaného odborníka. Poukázal na to hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Zdôraznil, že Krčméry zohral nezastupiteľnú úlohu v boji proti ochoreniu COVID-19. „Neváhal nezištne ponúknuť svoje neoceniteľné odborné skúsenosti pri riešení problémov počas pandémie. Navyše dokázal dať ľuďom nádej, ktorú v ťažkých časoch potrebovali počuť, a ako múdreho a láskavého človeka ho počas pandémie spoznala aj široká verejnosť,“ priblížil Mikas.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pripomenula, že Krčméry sa výrazným spôsobom pričinil sa o rozvoj univerzitného vzdelávania sestier na Slovensku. „Zaslúžil sa aj o vznik niekoľkých vzdelávacích inštitúcií na Slovensku so zdravotníckym zameraním,“ doplnilo Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. Dodalo, že pomáhal nielen na Slovensku, ale i v zahraničí, ako napríklad v Keni či Kambodži.
Informáciu o jeho smrti so zármutkom prijala aj Lekárska fakulta Univerzity Komenského, kde v minulosti pôsobil. „Stal sa vyhľadávaným zdrojom informácií počas pandémie koronavírusu. Ako prvý na Slovensku bol zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19,“ poznamenala fakulta.
Vedec Robert Mistrík vyzdvihol jeho odbornú aj ľudskú stránku. „Nebolo možné ho nemať rád. Sotva sa v našom malom slovenskom svete našiel taký veľký dobrák, taký obetavý lekár, taký charizmatický človek. Stále nosil pri sebe odborné články, neuveriteľne zanietene o nich diskutoval a nesnažil sa svojimi znalosťami nadraďovať nad iných,“ uviedol.
Úprimnú sústrasť vyjadril Krčméryho rodine aj predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober. Zároveň poďakoval za jeho službu cirkvi a v mene cirkvi.
„Ďakujem mu za jeho ľudskosť a službu. Svojím dielom zanechal veľké dedičstvo, v ktorom prepojil svet lekára, misionára a kresťana. Vždy žil pre tých, ktorí boli na hranici. Vždy stál v prvej línii a slúžil tým, ktorí si často nevedeli pomôcť sami,“ uviedol Bober v kondolenčnom liste.
Zdroj: TASR