Heger o americkej obrannej zmluve aj o Žilinkovi v Rusku: Nechápem, prečo chce byť štítom v rukách opozície
- Premiér Eduard Heger obhajoval obrannú zmluvu, ktorú Slovensko uzatvorilo s Američanmi
- Šéf vládneho kabinetu tvrdí, že dokument nenaštrbí slovenskú suverenitu
- Heger reagoval aj na otázky o ceste generálneho prokurátora do Ruska
- Premiér Eduard Heger obhajoval obrannú zmluvu, ktorú Slovensko uzatvorilo s Američanmi
- Šéf vládneho kabinetu tvrdí, že dokument nenaštrbí slovenskú suverenitu
- Heger reagoval aj na otázky o ceste generálneho prokurátora do Ruska
Horúcou témou súčasnosti je obranná zmluva s Američanmi, ktorej dala slovenská vláda zelenú. Dokument musí ešte odklepnúť parlament a ratifikovať ho musí aj prezidentka Zuzana Čaputová. Práve zmluva s USA je v súčasnosti na pretrase verejnosti, ale aj opozičných politikov.
V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa premiér Eduard Heger vo veľkej miere venoval práve obrannej zmluve a snažil sa obhájiť kroky vlády.
Najmä opoziční politici poukazujú na niektoré časti dokumentu, ktoré by podľa nich mohli v určitom smere domácu stranu znevýhodňovať v slovensko-americkom partnerstve. Samotná zmluva by mala trvať desať rokov a mala by umožniť Američanom využívať slovenské letiská na Sliači a v Malackách.
Heger o obrannej zmluve
Redaktorka relácie Sobotné dialógy poukázala na kritikov, ktorí vyčítajú dokumentu, že ide o zásah do suverenity a slovenská strana nebude môcť stopercentne kontrolovať, čo sem Američania dovezú alebo čo tu bude armáda našich spojencov na našom území skladovať.
Heger priamo odmietol, že by išlo o narušenie slovenskej suverenity. „Sme posledná krajina na východnej hranici, ktorá túto zmluvu nemá podpísanú,“ podčiarkol Heger. Premiér podotkol, že na základe kontroly už uzatvorených zmlúv ostatných štátov vyrokovalo Slovensko čo najlepšie podmienky.
„Napríklad Slovenská republika ako jediná krajina má jednoznačne zadefinovanú kategóriu, že sa budú musieť oznamovať trestné činy, pri ktorých je trestná sadzba do troch rokov, čiže aj tie malé,“ prezradil Heger.
Redaktorka taktiež poukázala na článok zmluvy, podľa ktorej sa môžu vozidlá americkej armády pohybovať po slovenskom území bez toho, aby ich musela domáca strana kontrolovať. Urobiť tak môže, len ak súhlasí americká strana.
„Je to rámcová zmluva, ak by sa na slovensko-českej hranici ocitol americký vojak s tým, že si ťahá v aute malé plavidlo, hovorím úplne absurdne, tak vy hovoríte, že na základe tohto článku mu nemôžu nič skontrolovať. Veď tí americkí vojaci sem môžu prísť na základe tej dohody. Keď s nimi budeme robiť nejaké cvičenie, tak s nimi budeme uzatvárať nejakú dohodu o cvičení, o participácii na cvičení. A tam sa budeme o všetkom baviť, čo všetko príde a podobne,“ vysvetľoval Heger.
Žilinka v Rusku
K obrannej zmluve bolo vznesených 70 pripomienok a o polovicu sa postaral generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ten je často kritizovaný pre jeho kroky na čele úradu. Po novom to poriadne schytal za svoju návštevu Ruska. Šéf inštitúcie sa totiž zúčastnil osláv výročia ruskej prokuratúry.
„Úprimne pánovi generálnemu prokurátorovi prestávam rozumieť, pretože nerozumiem, prečo chce byť štítom v rukách opozície,“ krútil hlavou Heger.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: RTVS/Sobotné dialógy