Slovensko je vonku zo škandálu. Heger tvrdí, že sme neporušili sankcie

  • Predseda vlády Eduard Heger sa chce na vývoz súčiastok, ktoré skončili v Rusku, pýtať Sulíka a rezort hospodárstva
  • Hospodárstvo vinu odmieta, SaS obviňuje Finančnú správu
sulík, heger
TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian
  • Predseda vlády Eduard Heger sa chce na vývoz súčiastok, ktoré skončili v Rusku, pýtať Sulíka a rezort hospodárstva
  • Hospodárstvo vinu odmieta, SaS obviňuje Finančnú správu

Slovensko zrejme nechtiac dalo Ukrajine poriadnu podpásovku. Ako sme ťa informovali, do Iránu boli vyvezené motory, ktoré boli následne použité do útočných dronov. V Česku o nás dokonca hovoria ako o diere v bezpečnosti. Teraz sa na Slovensku hľadá vinník.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa vyjadril k exportu súčiastok zo Slovenska, ktoré mohli skončiť v ruskej vojenskej technike. Médiám dnes povedal, že dá vypracovať analýzy v danej veci. Ich vypracovaním poveril rezort obrany aj rezort hospodárstva, ktorý je zodpovedný za vývozné licencie. Avizoval, že na vývoz sa bude pýtať aj Richarda Sulíka (SaS), ktorý rezort hospodárstva viedol do augusta.

„Naše stanovisko, čo sa týka podpory Ukrajiny, je nemenné. Je to náš priamy sused a dobrý priateľ a budeme ho naďalej podporovať,“ zdôraznil Heger. Ak by sa vývoz súčiastok do Ruska potvrdil, vláda podľa neho podnikne konkrétne kroky. „Urobíme všetky nápravné kroky, ktoré budú nevyhnutné, lebo sankcie určite porušovať nechceme. A verím, že ani neporušujeme,“ vyhlásil Heger.

Môžeme si vydýchnuť

Premiér Eduard Heger neskôr povedal, že Slovensko sankcie neporušilo.

Existujú konkrétne položky, ktoré nemôžu byť poslané do Ruska a Iránu, tie sú kontrolované a strážené. Ten materiál, ktorý bol poslaný do týchto krajín, neporušil sankcie, čo je kľúčové, uviedol v politickej relácii RTVS Sobotné dialógy premiér Eduard Heger (OĽANO) o vývoze tovaru dvojakého použitia do Ruska a Iránu.

Firmy môžu tento materiál aj naďalej vyvážať. „Kým materiály nie sú na sankčnom zozname, nemôžeme zakázať vyvážať ich do týchto krajín. Sankčné balíky sa vyvíjajú, dopĺňajú sa do nich nové materiály, aj osoby, avšak sankčný zoznam môže zmeniť len Európska rada,“ povedal premiér.

Šéf finančnej správy tvrdí, že colníci nemôžu zasiahnuť 

Podľa Denníka N môžu byť zo Slovenska vyvážané súčiastky do iných krajín, ktoré ich následne poskytnú Rusku, prípadne vyvážané priamo do Ruska, kde môžu skončiť ako súčasť vojenskej techniky. „Ide o ložiská, stroje na výrobu časti pneumatík a aj celé motory,“ uviedol denník. Doplnil, že colníci si pri potvrdení pre vývoz zrejme neoverili, či je možné tovar použiť aj na výrobu vojenskej techniky.

Prezident Finančnej správy Jiří Žežulka v tejto súvislosti pripomenul, že pokiaľ sa konkrétny tovar nenachádza na sankčnom zozname Európskej únie, colníci nemôžu zasiahnuť do jeho vývozu.

„Je potrebné si uvedomiť aj to, že ak nejaký tovar je použiteľný na výrobu zbraní alebo ako komponent do zbraní, neznamená to automaticky, že podlieha medzinárodným sankciám,“ uviedol Žežulka. Ako príklad uviedol chladničky, z ktorých sa v Rusku vyberajú čipy a montujú sa do zbraní. „To samo o sebe ale neznamená, že vývoz chladničiek je zakázaný a podlieha sankciám,“ doplnil šéf finančnej správy.

Metodik colného dohľadu Róbert Paulina v tejto súvislosti povedal, že vývozcovia sú povinní sami si skontrolovať podmienky vývozu jednotlivých tovarov. V prípade potreby vývozných licencií sa následne musia obrátiť na ministerstvo hospodárstva. Po získaní licencie podávajú vývozcovia colné vyhlásenie a colníci kontrolujú dokumenty ako aj samotný tovar.

„Tu v rámci finančnej správy máme nastavené takzvané rizikové profily,“ povedal Paulina. Ak colník nezistí pochybenia, tovar podľa neho púšťa na vývoz. „Pokiaľ tovar nie je na sankčných zoznamoch alebo v zoznamoch tovaru vojenského materiálu, alebo v zoznamoch materiálu dvojakého použitia, nemôžeme v tejto chvíli urobiť nič iné, ako pustiť takýto tovar,“ dodal Paulina.

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že nezlyhalo 

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) v súvislosti s vývozom tovaru do Ruskej federácie a Iránu nezlyhalo a povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona ako aj z Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie a zo zákona o vykonávaní medzinárodných sankcií, si riadne plnilo a plní.

Tovar dvojakého použitia nesmie byť do režimu vývoz prepustený bez predloženia platnej exportnej licencie vydanej Ministerstvom hospodárstva SR. Obozretne je potrebné postupovať pri exporte do krajín, voči ktorým sa uplatňujú medzinárodné sankcie. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Mária Pavlusík.

KK9 Kyjev - Na snímke dron na oblohe pred ostreľovaním budov v Kyjeve 17. októbra 2022.
zdroj: FOTO TASR/AP, Efrem Lukatsky

MH SR nedisponuje prístupom do databázy štatistických údajov o exportoch tovarov. Problémy pri exportoch môže spôsobovať tzv. elektronické colné konanie, kedy vývozca podá colné vyhlásenie elektronicky, a to sa spracúva automatizovaným spôsobom.

Ak vývozca deklaruje, že vyvážaný produkt nie je tovarom dvojakého použitia a zároveň, že sa na jeho vývoz nevzťahuje povinnosť predložiť vývoznú licenciu vydanú rezortom hospodárstva, tovar sa automaticky prepustí do režimu vývoz bez predloženia platnej vývoznej licencie.

MH SR pri posudzovaní žiadostí dôsledne skúma všetky aspekty vývozu vrátane toho, či nepodlieha medzinárodným sankciám, ak podlieha žiadosť o licenciu je vždy zamietnutá zo zahranično-politických dôvodov.

Licencie na vývoz tovarov dvojakého použitia by MH SR do Ruskej federácie ani do Iránu v prípade žiadosti o licenciu nevydalo. Zoznam tovarov dvojakého určenia vydáva EÚ a sú prílohou Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

SaS viní colnú správu 

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje vývoz tovarov do Ruska za vážne a výlučné zlyhanie colnej správy, ktorá spadá pod Ministerstvo financií SR, ktoré vedie Igor Matovič (OĽANO). Toto tvrdenie potvrdil aj nový minister hospodárstva s tým, že rezort nebol požiadaný o vydanie exportnej licencie na vývoz tovaru dvojakého použitia a o predmetnom exporte nemal vedomosť.

„Pri tomto medzinárodnom škandále teda zlyhala sekcia Finančnej správy SR, ktorá zodpovedá za analytiku a nastavenie rizikových profilov. Je preto úsmevné, ako sa snaží zbaviť zodpovednosti ministerstvo financií, pod ktoré finančná správa priamo spadá,“ uzravrel predseda SaS Richard Sulík.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá