Heger sľubuje pomoc a zastropované ceny na celý rok 2023. Jedna komodita prirodzene klesá na cene

  • Premiér Heger avizoval, že domácnosti sa dočkajú zastropovaných cien
  • Vláda ich predstaví začiatkom decembra
  • Ropa pravdepodobne zlacnie
Eduard Heger a zapnutý plynový sporák
Ilustračná fotografia TASR/Martin Baumann, Unsplash/Martin Baumann
  • Premiér Heger avizoval, že domácnosti sa dočkajú zastropovaných cien
  • Vláda ich predstaví začiatkom decembra
  • Ropa pravdepodobne zlacnie

Odpovede na energetickú krízu sa dočkáme čoskoro. To aspoň tvrdí premiér SR Eduard Heger, ktorý v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že plán pomoci domácnostiam s cenami energií vláda predstaví začiatkom budúceho mesiaca. Konkrétne čísla budú závisieť od cenovej regulácie na ďalší rok, ktorú zverejní Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Už budúci mesiac

Začiatkom budúceho mesiaca ako každý rok vychádzajú cenové rozhodnutia. Predstavíme ceny pre domácnosti tak, aby to zvládli, budú ich mať zastropované na celý rok,“ zdôraznil.

Pripomenul, že návrh rozpočtu na budúci rok je postavený prioritne na energetickej pomoci. Okrem domácností pomôžu aj podnikom, verejnému sektoru či niektorým nadmerne ohrozeným skupinám.

Práve preto Heger verí, že Národná rada (NR) SR rozpočet schváli. „Je to čistá pomoc ľuďom, za toto každý politik musí zahlasovať a verím, že aj zahlasuje. Neviem si predstaviť, že by niekto nezahlasoval za pomoc ľuďom. Nie je to žiadne vydieranie,“ dodal.

O pomoci Eduard Heger rozprával už v minulosti. O čosi bližšie ju priblížil mesiac dozadu, a to v epizóde diskusnej relácie TV JOJ Na hrane. „Veľmi dobrá správa je, že 5 miliárd eur naša vláda vyčlenila na boj s energetickou krízou. To je 5 % z HDP,“ uviedol v diskusii Heger.

Konkrétne detaily cien však nepriblížil. „Chceme pripraviť riešenie tak, aby sme pomohli každému,“ prisľúbil premiér. Plánovaný vládny rozpočet označil za „výnimočný“ a „netradičný“. „Je to dokument pomoci ľuďom,“ opísal Heger.

Pomoc, i keď kontroverzná

Predseda vlády podporil aj kritizovaný návrh na dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) iba pre niektoré oblasti cestovného ruchu, ako sú lyžiarske strediská či akvaparky. Predložený bol uplynulý týždeň v parlamente ako pozmeňujúci návrh, nakoniec bolo hlasovanie o ňom presunuté na ďalšiu schôdzu.

My pomáhame všetkým, čo sa týka energií, dávame strop pre všetky podnikateľské subjekty. Akurát vidíme, že vleky, akvaparky a podobne, spotrebujú energie výrazne viac. Strop, ktorý sme nastavili, je pre nich nepostačujúci a hovoria, že budú musieť vypnúť,“ upozornil Heger s tým, že ak sa to stane, hotely či reštaurácie tiež nebudú mať návštevníkov.

Eduard Heger
zdroj: TASR/Martin Baumann

Chceli sme im priniesť inú schému, nedalo sa to, tak sme to chceli riešiť zníženou DPH. Verím, že sa nám podarí nájsť spôsob, ktorý zvládneme,“ doplnil. Vzťahovať túto pomoc na osobu predsedu parlamentu a koaličnej Sme rodina Borisa Kollára, je podľa neho neférové. „Stredísk máme na Slovensku výrazne viac ako jedno, ktoré je Borisa Kollára,“ dodal premiér.

O čosi lepšie správy

Netreba snáď dodávať, že energetickú pomoc Slovensko už potrebuje ako soľ. Ako uvádza vo svojom reporte SSE, ceny energií v porovnaní s minulosťou astronomicky stúpajú. Oproti cenám spred 1 – 2 rokov, ich súčasná hodnota vzrástla 5-násobne. V minulosti sa základné pásmo cien pohybovalo v sumách 50 – 60 eur/MWh, dnes dosahuje aj 370 eur/MWh.

Situácia nie je príliš rozdielna ani pri zemnom plyne. Aktuálne jeho cena prekračuje 140 eur/MWh, pričom sa ceny spred niekoľkých rokov pohybovali v sumách 15 – 20 eur/MWh.

hrniec položený na plynovom horáku
zdroj: Unsplash/Kwon Junho

Dnešok však priniesol aspoň relatívne dobrú správu o cenách pohonných hmôt. Tie by mali nateraz stagnovať. Pre agentúru SITA to uviedla analytička 365.bank Jana Glasová s tým, že neskôr by vzhľadom na vývoj na ropnom trhu mohli pohonné látky na slovenských čerpacích staniciach zlacnieť.

Všetko však bude záležať od vývoja svetových cien ropy. „Vývoj na ropnom trhu bude závisieť hlavne od toho, ako budú trhy ďalej vnímať obavy z recesie globálneho hospodárstva, vývoj dopytu, nižšiu produkciu ropy a začiatok zimnej vykurovacej sezóny,“ vyjadrila sa Glasová.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, SITA , SSE, TV JOJ

Najnovšie videá

Trendové videá