Heger: Spravili sme veci, na ktoré si Smer ani len netrúfol
- Hosťom relácie Sobotné dialógy bol premiér Eduard Heger
- Témou boli vzťahy a dôvera v koalícii či upokojenie politického napätia
- Hosťom relácie Sobotné dialógy bol premiér Eduard Heger
- Témou boli vzťahy a dôvera v koalícii či upokojenie politického napätia
V úvode relácie Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko sa Eduard Heger vyjadril k aktuálnej téme. Automobilka Volvo totiž prichádza na východné Slovensko, čo je podľa predsedu vlády veľká až historická chvíľa.
„Konečne prichádza automobilka na východ Slovenska. Dlho sme na to čakali, doposiaľ sa to žiadnej vláde nepodarilo. Prináša to veľkú nádej do celého regiónu, pretože tak ako pred 30 rokmi začal automobilový klaster na západnom Slovensku, som si istý, že dnes začína aj na východnom Slovensku,“ hovorí Heger.
Predseda vlády ozrejmil, že vo fabrike bude pracovať celkovo 3 300 zamestnancov s rastúcim počtom. Nadväzujúce firmy, ktoré s automobilkou budú pracovať, prinesú tisícky ďalších voľných pracovných miest.
Historickou chvíľou je podľa premiéra aj to, že na Slovensko prichádza automobilka, ktorá bude vyrábať iba elektromobily.
„Posúvame náš automobilový priemysel na novú úroveň, otvárame nové dvere a budujeme ekosystém pre inovácie. Som si istý, že to prinesie veľký ekonomický rozvoj pre východné Slovensko,“ uviedol Heger.
Návrat mafie
V diskusnej relácii bola témou aj aktuálna situácia, ktorá prevláda v koalícii. Eduard Heger tvrdí, že je veľmi dôležité poskytnúť vláde a Slovensku istú stabilitu.
Ozrejmil, že pracujú už aj na ďalších obrovských investíciách, ktoré by mohli krajine pomôcť. Okrem toho odpovedal na otázku, či budú aj po nadchádzajúcej republikovej rade SaS tvoriť vládni partneri takzvaný štvorlístok.
„Pre mňa je dôležité, aby sme tú stabilitu, v ktorú verí napríklad aj firma Volvo, poskytli nielen do konca volebného obdobia, ale aby sme jasne ukázali Slovensku, že demokratické strany, nielenže vedia vládnuť, ale vedia dovládnuť a mať výsledky,“ ozrejmil Heger.
„Ak si porovnáte našu vládu s vládou s tými predchádzajúcimi, ako bol Smer-SD, vidíte, že za dva roky sa nám podarili veci, na ktoré si oni ani len netrúfli,“ pokračoval.
Pripomenul tiež, že je dôležité nedovoliť mafii, aby sa vrátila na Slovensko, pričom spomenul aj Roberta Fica. Krajinu chce Heger očistiť, no tvrdí, že to nie je proces na dva roky.
„Nebuďme naivní, vidíte ako mafia, ktorá bola súčasťou vlády, mala chápadlá až v najvyšších poschodiach štátu. Dnes sa priznávajú desiatky ľudí k trestným činom. Na to, aby očista prebehla, potrebujú aj vyšetrovatelia, prokurátori či sudcovia mať dostatok času,“ hovorí Heger.
„Je kľúčové, aby sme nedovolili mafii sa vrátiť. Robert Fico je schopný všetkého a vidíte, ako aj počas pandémie zrazu išiel do úplného extrému. Natlačil sa do politického priestoru, aby získal nejaké percentá a popularitu, ktorú si buduje. Sľúbil ľudom, čo len môže, len aby sa mohol vrátiť,“ pokračuje.
„Ak sa Fico vráti, človek, ktorý tento systém zrodil, bude to návrat mafie,“ zakončil Heger.
Rýchle riešenia
V relácii sa vyjadril premiér Eduard Heger aj k prípadnému rozpadu vlády. „Nesmie sa rozbiť vláda. My si nemôžme dovoliť mať kratšie volebné obdobie. Investujem do rokovaní. Budúci týždeň bude kľúčové rokovanie v koalícii. Buďme rozvážni. Emócie sa musia schladiť,“ povedal Heger s tým, že chce partnerom predstaviť reformu koalície.
„Bude to postavené na koaličných lídroch. Chcem poprosiť verejnosť, aby počkala a ja im všetko predstavím, Potrebujeme to vyriešiť čo najskôr,“ prezradil premiér.
Rozpad vlády, však nebola jediná vec, ktorou sa premiér v diskusnej relácii zaoberal. Ozrejmil aj situáciu so zvyšovaním cien energií. Niektoré domácnosti možno dostanú pre vysoké ceny takzvané energetické šeky.
„Zatiaľ to podľa mňa nie je potrebné, ale možno pre niektoré skupiny nejaké energetické šeky pripravíme. Budeme verejnosť informovať,“ povedal Heger, ktorý nie je za znižovanie daní napríklad na pohonné látky.
„V Maďarsku zastropovali ceny a zrazu si nemohli kúpiť pohonné látky. Čiže takto sa to robiť nedá. My sme si povedali, že dávame radšej peniaze ľuďom do ruky,“ konštatoval Heger.
Pomoc učiteľom
Nedávno sa Heger vyjadril aj k platu pracovníkov školstva. Učitelia sú podľa neho kategória zamestnancov, ktorá potrebuje výrazne pomôcť. Uviedol to vo štvrtok hneď po tom, ako odovzdal piatakom koncoročné vysvedčenia v Základnej škole Pavla Marcelyho v Bratislave. Zdôraznil, že vzdelávanie a zdravotníctvo majú pre neho najvyššiu prioritu.
Dôležitosť premiér kladie na školstvo, podľa jeho slov o tom svedčia aj kroky vlády. Poukázal aj na plán obnovy, z ktorého má do školstva smerovať množstvo financií nielen do infraštruktúry, ale aj do kvality v školstve.
„Veľmi intenzívne rokujeme so zástupcami učiteľov, čiže odborármi,“ uviedol na margo učiteľov, ktorí požadujú vyššie platy.
Premiér povedal, že vo štvrtok telefonoval s predsedom školských odborárov Pavlom Ondekom a dohodli si ďalšie rokovanie. „Stretnutia budú pokračovať počas leta, aby sme od jesene mohli priniesť odpoveď, ktorá pomôže učiteľom nielen zotrvať v tejto profesii, ale sa aj rozvíjať,“ dodal.
Bez obmedzení
Premiér je rád, že sa končí školský rok bez pandemických opatrení. Žiakom pogratuloval k výsledkom vzdelávania, zaspomínal si okrem iného aj na školské roky z jeho mladosti.
„Vyzdvihli sme spoločne, že chodenie do školy nie je o známkach, ale je o vzdelávaní a o vedomostiach, o tom, aby sa naučili čo najviac dobrých vecí pre život,“ povedal. Toto sa podľa neho darí a bude to v najbližších mesiacoch cieľom práce štátu.
„Finišuje sa reforma osnov vzdelávania, počas leta nás čakajú intenzívne rokovania so zástupcami učiteľov, pedagógov, ale aj nepedagogických zamestnancov, aby sme dohodli lepšie podmienky ohodnotenia týchto ľudí,“ uviedol premiér.
Ako dodal, uvedomuje si, že každá úspešná krajina stojí na vzdelaných ľuďoch. „Všetci si prajeme, aby nový rok bol bez obmedzení,“ povedal s tým, že žiakom praje pokojné prázdniny.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Sobotné dialógy (RTVS), TASR, SITA