Hellebrandt trestný čin nespáchal: Podáva žaloby na žilinskú nemocnicu, Fica, Blahu, Šutaja Eštoka a Tomáša

  • Bývalý poslanec Progresívneho Slovenska nespáchal trestný čin
  • Polícia voči nemu ukončila trestné stíhanie
Na snímke Tomáš Hellebradnt, Robert Fico a v pozadí Matúš Šutaj Eštok
Tomáš Hellebrandt sa so správou podelil na sociálnej sieti. (ilustračné foto) Facebook/Tomas Hellebrandt, TASR/Jakub Kotian
  • Bývalý poslanec Progresívneho Slovenska nespáchal trestný čin
  • Polícia voči nemu ukončila trestné stíhanie

Bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Hellebrandt bol minulý rok podozrivý zo spáchania trestného činu ohrozenia vírusom ľudskej imunodeficiencie počas hospitalizácie v žilinskej nemocnici. Vo štvrtok (19. decembra) sa na sociálnej sieti podelil s dobrou správou. Uviedol, že polícia voči nemu ukončila trestné stíhanie.

Zmenilo mu to život

Expolitik na úvod napísal, že sa chce podeliť o radostnú správu. Podľa statusu trestný čin nespáchal. „Z Krajského riaditeľstva PZ v Žiline som dnes dostal uznesenie, ktoré efektívne ukončuje trestné stíhanie voči mne pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia vírusom ľudskej imunodeficiencie počas hospitalizácie v žilinskej nemocnici v období od 27. 12. 2023 do 4. 1. 2024,“ oznámil.

Uvádza, že skoro rok po incidente má oficiálne potvrdenie od orgánov činných v trestnom konaní. Zamlčaním svojej HIV diagnózy nespáchal trestný čin ani nikoho neohrozil, keďže je preukázateľne neinfekčný. Dodáva, že mu incident veľmi nepríjemným spôsobom zasiahol do súkromia a prevrátil život hore nohami.

„Vyšetrovateľ svoje rozhodnutie podoprel nezávislým znaleckým posudkom, ako aj dodatočným dopytovaním žilinskej nemocnice a laboratória, ktoré vykonalo sérologické vyšetrenie mojej krvi. Zo zistených skutočností je úplne jasné, že nemocnica v trestnom oznámení klamala, keď uviedla, že v čase hospitalizácie som mal vysokú vírusovú nálož,“ pokračuje.

Výsledky vyšetrení podľa neho ukazujú, že jeho vírusová nálož je dlhodobo a stabilne pod detekčnou schopnosťou laboratórnych testov. Toto uznesenie je podľa Hellebrandta dôležitým míľnikom v celej kauze. „Nielenže očisťuje moje meno, ale zároveň je aj dobrým východiskom pre trestné oznámenie, ktoré som podal na žilinskú nemocnicu pre krivé obvinenie a pre občianske žaloby na Fica, Blahu, Šutaja Eštoka a Tomáša za ich nehorázne a klamlivé útoky. Pevne verím, že spravodlivosť aj v týchto prípadoch nakoniec zvíťazí,“ dodal.

Môže dostať pokutu

Jeho prípad teraz pôjde na priestupkové konanie na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline. Bude rozhodovať, či a v akej výške mu vyrubí pokutu za porušenie oznamovacej povinnosti. Bývalý politik hovorí, že jeho konanie nikto nemôže považovať za delikt. Priznáva však, že čisto formálne porušil zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Argumentuje tým, že ako neinfekčný pacient nijakým spôsobom nepoškodil ani neohrozil zákonom chránený záujem. V tomto prípade hovorí o zákone predchádzania šírenia infekčných ochorení.

Prílišný formalizmus pri výklade právnych noriem už v rozhodovacej praxi Ústavného súdu aj Najvyššieho súdu opakovane odmietli ako neakceptovateľný. Hellebrandt preto verí, že RÚVZ v Žiline upustí od pokutovania.

Hellebrandt poďakoval za kvalitné právne zastupovanie advokátovi, ktorý háji aj práva čurillovcov, Petrovi Kubinovi.

Čo hovorí uznesenie

Na záver uvádza Hellebrandt aj citát z uznesenia. „Na základe výsledkov vyšetrení virémie, ktoré vykazovali výsledok: nedetegovateľný vírus v krvi, ako aj s prihliadnutím na dlhodobé utlmenie množenia vírusu HIV v krvi pacienta účinnou virostatickou liečbou, je možné konštatovať, že menovaný nebol v dňoch 27. 12. 2023 – 4. 1. 2024 infekčný v zmysle prenosu vírusu HIV v dňoch 27. 12. 2023 – 4. 1. 2024, a teda neohrozoval prenosom ochorenia HIV svoje okolie ani zdravotných pracovníkov. Pacienti s ochorením HIV, ktorí denne užívajú virostatickú terapiu, sú pravidelne sledovaní v HIV/AIDS centrách a majú dlhodobo utlmenú replikáciu vírusu HIV v krvi, sa považujú za neinfekčných a nehrozí od nich ako od zdroja prenos infekcie HIV na druhé osoby.“

K výsledku sérologického vyšetrenia píšu, že výsledok vyšetrenia deklaruje len prítomnosť protilátok proti HIV vírusu v krvi pacienta. Dodávajú, že pozitivitu v krvi na protilátky proti HIV („anti-HIV“) má doživotne každý pacient, ktorý trpí ochorením HIV. Bez ohľadu na to, či je alebo nie je na toto ochorenie liečený.

Z dokumentu tiež vyplýva, že prítomnosť protilátok proti vírusu HIV nehovorí nič o infekčnosti konkrétneho jedinca. Na základe takéhoto výsledku protilátok sa nemôžu žiadnym spôsobom vyjadrovať k vírusovej náloži. A teda ani k infekčnosti konkrétneho jedinca.

„Z medicínskeho hľadiska ide o imunitnú reakciu na prítomnosť vírusu v organizme… Výsledok dňa 04. 01. 2024 neobsahoval informáciu o vírusovej náloži, keďže toto vyšetrenie je možné urobiť obvykle metódou PCR v NRC pre HIV v Bratislave. Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline nebola v období od 27. 12. 2023 do 04. 01. 2024 poskytnutá informácia o vírusovej náloži pacienta,“ stojí v uznesení.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: Facebook/Tomas Hellebrandt

Najnovšie videá

Trendové videá