HIMARS si pripísal ďalšiu vzácnu trofej. Zničil najväčší mínomet na svete

  • HIMARS-y zaznamenali ďalší unikátny úlovok
  • Zneškodnili najväčší mínomet na svete 2S4 Tyulpan
  • Ukrajinci zničili už 14 kusov tejto techniky
HIMARS tulipán
reprofoto/Twitter/Ukraine Weapons Tracker. U.S. Marine Corps, Megan Ozaki
  • HIMARS-y zaznamenali ďalší unikátny úlovok
  • Zneškodnili najväčší mínomet na svete 2S4 Tyulpan
  • Ukrajinci zničili už 14 kusov tejto techniky

Americké salvové raketomety HIMARS si pripísali ďalší významný úlovok. Na Ukrajine zničili najväčší mínomet na svete ruský 2S4 Tyulpan (slovensky Tulipán).

Video, ktoré koluje na sociálnych sieťach zachytáva koniec ruskej zbrane. Nasnímať ho mal poľský dron FlyEye. Pochádzať má z polovice júla, pričom zachytáva zničenie mínometu pri obci Zajceve v Doneckej oblasti.

Na videu vidno, ako je samohybný mínomet zasiahnutý, nasleduje obrovský výbuch. Zbraň, ktorú používa ruská armáda na ostreľovanie, mala zničiť precízne navádzaná munícia GMLRS z HIMARS-ov.

Mínomet pochádza z čias Sovietskeho zväzu. Odhaduje sa, že Rusi na začiatku vojny disponovali 50 až 60 kusmi Tulipánov. Vyrobené ale boli stovky kusov. Rusi môžu mať v skladoch okolo 400 kusov vyradených mínometov, ktoré ale môžu v prípade potreby rekonštruovať.

Od 24. februára 2022, keď nevyprovokovane napadli Ukrajinu, stratili už 14 kusov tejto techniky, ukazujú záznamy nezávislých analytikov z portálu Oryx.

Svet obletela hlavne správa o strate kusu, ktorú zapríčinila priamo ruská propaganda. Reportér ruskej televízie Rossija 1 Aleksandr „Sasha“ v máji minulého roka ukazoval, ako ruská armáda používa mínomet v Mariupole. Rusi ním mali ostreľovať ukrajinských bojovníkov, ktorí vzdorovali v oceliarňach Azov.

Vďaka týmto záberom Ukrajinci lokalizovali Tulipán a následne ho ukrajinské delostrelectvo zneškodnilo.

Mínomet mala aj Československá ľudová armáda 

Mínomet 2S4 Tyulpan je považovaný za najväčší mínomet v aktívnej službe na svete. Jeho výstrely pripomínajú lietajúce bomby. Pôvodne bol skonštruovaný ako ťahaná delostrelecká zbraň.

Neskôr sa z neho stal samohybný mínomet. V pozícii, keď strieľa, sa ale mínomet nachádza mimo vozidla, za zadnou časťou. Prototypy zbrane boli vyvinuté v 60. rokoch minulého storočia, do sériovej výroby sa dostal v roku 1972.

Jeho vznik bol odpoveďou na americké 204 mm delá. Tulipán používa 240 mm kanón. V súčasnosti nemá Severoatlantická aliancia (NATO) žiaden ekvivalent k tomuto systému.

2S4 môže používať viaceré typy munície. Základný typ vysoko explozívnej trieštivej munície vážiacej 130 kíl má dostrel 9,5 kilometrov, uvádza Army Recognition. Okrem toho môže použiť aj kazetovú a jadrovú muníciu v sile 2 kilotony TNT, tá má dostrel až 18 kilometrov.

Mínomet je pomerne pomalý, jednu ranu dokáže vypáliť za minútu, pričom dokáže niesť až 40 striel. Vďaka takmer vertikálnej streľbe je u Rusov obľúbený pri obliehaní a útokoch na mestá.

Vysoko presný bol typ munície s laserovým navádzaním Smelchak, ktorý mal dostrel až 9,5 kilometrov.

Podľa Military Today sa dokáže pohybovať rýchlosťou 62 kilometrov za hodinu na cestách. V ťažkom teréne ide približne o polovicu pomalšie.

Zbraňový systém bol nasadený v ostrej akcii v Afganistane, kde ničil príbytky a bunkre mudžahídov. Tam sa osvedčil ako jedna z mála schopných zbraní v partizánskom boji. Nasadený bol aj vo vojne v Čečensku a povráva sa aj o Sýrii.

Mínomet mala vo výzbroji aj Československá ľudová armáda. Pýšila sa ním od roku 1985 až 1991. Neskôr systém zdedila česká armáda, ktorá ho vyradila.

Zdroje: Army Recognition, Military Today, Oryx

Najnovšie videá

Trendové videá