História sa opakuje a hýbe svetom. Pamätáš si na tie najvýznamnejšie svetové udalosti?
- Čoraz častejšie počúvame frázu „história sa opakuje“
- Pamätáš si však na dejepis zo školy?
- Čoraz častejšie počúvame frázu „história sa opakuje“
- Pamätáš si však na dejepis zo školy?
„História sa opakuje“ je čoraz bežnejšie opakovanou frázou. Len za posledné dva roky sme sa stali svedkami rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu či vyvrcholenia nepokojov v Izraeli. Uvedomili sme si, že aj v 21. storočí je vojna stále hrozbou a realitou v Európe, ale aj v Afrike či na Blízkom východe.
Od malička sa v škole učíme o tých najvýznamnejších historických udalostiach, ktoré dodnes formujú náš svet. O niekoľko rokov sa do učebníc pridajú aj udalosti zo súčasnosti. A aj tie ovplyvnia budúcnosť a vývoj sveta, v ktorom budú vyrastať ďalšie generácie.
Od konca druhej svetovej vojny neprešlo ani 100 rokov a my sme sa stali svedkami ďalšej veľkej vojny na našom svetadiele. Tentokrát ju však sledujeme z krajiny, ktorá v tom čase ani neexistovala. Sme súčasťou Európskej únie či NATO. Tento kvíz ti pomôže pripomenúť si, ako sme sa do tohto bodu dostali.
V akých rokoch trvala druhá svetová vojna?
Druhá svetová vojna oficiálne začala 1. septembra 1939. V Európe sa skončila 8. mája 1945 a v Tichomorí 2. septembra 1945.
V akých rokoch trvala prvá svetová vojna?
Prvá svetová vojna (pred rokom 1939 známa ako Veľká vojna) trvala od 28. júla 1914 do 11. novembra 1918.
Ktoré krajiny spoločne porazili nacistické Nemecko a jeho spojencov?
Nacistické Nemecko oficiálne porazili najmä Spojené štáty, Veľká Británia a Sovietsky zväz spolu s Francúzmi.
Z nasledujúcich možností vyber spojencov, ktorým sa podarilo poraziť Napoleona Bonaparte v bitke pri Waterloo.
V bitke pri Waterloo v dnešnom Belgicku medzi francúzskymi a spojenými britsko-holandsko-nemeckými vojskami bola porazená armáda Napoleona Bonaparte. Táto prehra viedla k jeho definitívnemu odstúpeniu a zániku francúzskeho cisárstva.
Kedy padol Berlínsky múr?
Berlínsky múr bol hlavným symbolom studenej vojny. K jeho pádu došlo v noci z 9. na 10. novembra v roku 1989, dva roky pred rozpadom Sovietskeho zväzu.
Ktoré dnešné mesto bolo hlavným mestom Byzantskej ríše?
Hlavným mestom Byzantskej ríše bol Konštantínopol. V roku 1930 ho oficiálne premenovali na Istanbul.
Ktoré krajiny sú zakladateľmi Európskej únie?
V roku 1951 Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko spolu založili Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ. V roku 1957 vzniklo aj takzvané Európske spoločenstvo a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu. K organizácii známej ako Európske spoločenstvo sa postupne pridávali aj ďalšie krajiny. Dnešný názov „Európska únia“ dostala organizácia v roku 1993.
Kto bol prvým mužom, ktorý kráčal na povrchu Mesiaca?
Americký astronaut a letecký inžinier Neil Armstrong sa v roku 1969 stal prvým človekom, ktorý stúpil na povrch Mesiaca.
Kedy začala súčasná ruská invázia na Ukrajinu?
Súčasná ruská invázia na Ukrajinu sa začala 24. februára 2022 vstupom ozbrojených síl Ruskej federácie na územie Ukrajiny. Široký konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou však začal vo februári 2014.
Kedy a ako začali súčasné boje v Izraeli v pásme Gazy?
Vojna začala ostreľovaním izraelských miest teroristickou organizáciou Hamas z pásma Gazy, ako aj jej pozemným útokom, drancovaním a vyvražďovaním izraelských komunít. Izrael v reakcii na tieto udalosti spustil operáciu v pásme Gazy, ktorá v podobe bombardovania aj pozemných akcií naďalej pokračuje.