Historický míľnik: NASA je späť na mesiaci, ich vesmírna loď má jednu výnimočnú vlastnosť

  • Odysseus je americká kozmická loď, ktorej sa podaril skutočne výnimočný počin
  • Ako prvá pristála na Mesiaci za posledných 50 rokov
astronaut
freepik
  • Odysseus je americká kozmická loď, ktorej sa podaril skutočne výnimočný počin
  • Ako prvá pristála na Mesiaci za posledných 50 rokov

Američania sú opäť na mesiaci. Komerčný lunárny modul Odysseus triedy Nova-C americkej súkromnej spoločnosti Intuitive Machines (IM) pristál na povrchu Mesiaca a vyslal odtiaľ signál. Lunárny lander, známy aj ako „Odie“ alebo IM-1 je aktuálne už vzpriamený a začína odosielať potrebné údaje.  

„Odie“ je prvou komerčnou kozmickou loďou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Ide taktiež o prvý americký stroj, ktorý na Mesiaci pristál za posledných 50 rokov.

Ako uvádza portál CNN, misiu pristávacieho modulu Odysseus navrhli tak, aby zhodnotila mesačné prostredie južného pólu Mesiaca pred súčasným plánom NASA vrátiť sa tam opäť s ľudskou posádkou koncom roka 2026.

„Sme na povrchu a vysielame,“ povedal v priamom prenose Steve Altemus, generálny riaditeľ súkromnej spoločnosti Intuitive Machines, ktorá postavila spomínaný pristávací modul. „Vitajte na mesiaci.“

K prvému kontaktu s mesačným povrchom došlo približne o 18:23 východného štandardného času. USA sa vrátili na Mesiac,“ povedal na margo úspechu riaditeľ NASA Bill Nelson. Dnes je deň, ktorý ukazuje silu a prísľub komerčných partnerstiev NASA.“

Podľa National Geographic táto misia otestuje pristávacie vybavenie, ktoré by malo byť využité aj počas ďalších misií a preskúma perspektívne umiestnenie budúcej základne s posádkou. Pristávací modul Nova-C sa nachádza vedľa kráteru Malapert A, ktorého časti sú takmer neustále v tme.

Tento faktor je veľmi dôležitý, keďže by mal zabezpečiť prítomnosť ľadu potrebného na podporu ľuďmi obývanej základne alebo kolónie. Lunárny južný pól je podľa NASA jedným z najlepších miest pre trvalú ľudskú prítomnosť na Mesiaci “.

Odysseus odštartoval z Kennedyho vesmírneho strediska NASA

Udialo sa tak 15. februára. Kozmická loď niesla šesť nákladov od NASA, vrátane vybavenia na vykonávanie rádioastronómie, teda na skúmanie kozmického počasia a analýzu mesačného povrchu. Je postavený a prevádzkovaný spoločnosťou Intuitive Machines. Toto pristátie je zároveň prvým úspešným pristátím na Mesiaci komerčnou spoločnosťou.

Dnešné pristátie predstavuje druhú z mnohých plánovaných robotických lunárnych misií pre americkú vesmírnu agentúru. Každú má pritom v rukách súkromná vesmírna spoločnosť, najčastejšie práve IM, ktorej patril aj lander Odysseus. 

Pristávací modul Odysseus má tvar šesťstranného hranola. Je vybavený širokou škálou nástrojov a k lunárnemu povrchu je upevnený šiestimi kovovými nohami. Poháňa ho jediný motor zásobovaný tekutým metánom a tekutým kyslíkom z vnútorných nádrží. Solárne panely pripojené k modulu sú navrhnuté tak, aby boli schopné generovať až 200 wattov energie.

 

Odysseus pristál priamo vedľa potenciálneho miesta pristátia plánovanej misie NASA Artemis III a možného miesta pre obývanú ľudskú základňu. Podľa májovej správy Úradu generálneho inšpektora NASA sa mesačný program NASA omešká o najmenej o šesť rokov a rozpočet prekročí šesť miliárd dolárov.

Zdroje: CNN, Intuitive Machines, NASA, National Geographic, YouTube/C-SPAN

Najnovšie videá

Trendové videá