Historický objav: Vedci zrejme objavili mimozemské predmety na dne oceánu
- Predmety pochádzajú z objektu, ktorý sa zrútil do Tichého oceánu
- Harvardský fyzik Avi Loeb tvrdí, že nie sú výtvorom z našej slnečnej sústavy
- Predmety pochádzajú z objektu, ktorý sa zrútil do Tichého oceánu
- Harvardský fyzik Avi Loeb tvrdí, že nie sú výtvorom z našej slnečnej sústavy
Mimozemské predmety na dne Tichého oceánu? Odkedy sa uznávaný astrofyzik a profesor Avi Loeb prvýkrát dozvedel o podivnom meteore padajúcom na Zem, bol odhodlaný zistiť, či skutočne išlo o artefakt mimo našej sféry. Stalo sa tak v roku 2014.
Po tom, čo v júni získal podozrivé zvyšky meteoru pri pobreží Papuy-Novej Guiney, bol k tomuto odhaleniu o krok bližšie. Nedávno totiž Loeb uviedol, že skorá analýza naznačuje, že tieto malé kovové predmety sú skutočne medzihviezdneho pôvodu.
Science uvádza, že v roku 2022 Space Command informovalo v liste pre NASA, že je na 99,999 % isté, že meteor pochádza spoza slnečnej sústavy. Zverejnila tiež podrobnosti o troch explóziách, ktoré ukazujú, že meteor hlboko prenikol atmosférou pred rozpadom.
Podľa Loeba daný fakt naznačuje, že meteor bol ešte tvrdší ako železné predmety zo slnečnej sústavy bežne narážajúce na Zem. Space Command lokalizovalo dráhu meteoru na 11-kilometrovom štvorci oceánu. Pomocou seizmometra na Manuse, ktorý zaznamenal explózie, vedci zúžili jeho polohu na pás široký 1 kilometer.
Podľa denníka Daily Mail našiel výskumný tím počas expedície asi 700 malých kovových guľôčok. 57 analyzovaných obsahuje kompozície, ktoré sa nezhodujú so žiadnymi prírodnými alebo umelými zliatinami.
Zistenia zatiaľ neodpovedajú, či sú gule umelého, alebo prírodného pôvodu. Podľa profesora Loeba je to teda ďalšia otázka, na ktorú sa jeho výskum snaží nájsť odpovede.
„Ide o historický objav. Predstavuje prvý prípad, kedy ľudia položili ruku na materiály z veľkého objektu, ktorý prišiel na Zem z oblastí mimo slnečnej sústavy,“ povedal profesor Loeb.
„Bol som nadšený, keď ma o tom Stein Jacobsen informoval na základe výsledkov vo svojom laboratóriu. Stein je vysoko konzervatívny a profesionálny geochemik s celosvetovou reputáciou,“ uvádza Loeb.
Profesor Loeb pre Daily Mail taktiež povedal, že budúci výskum odpovie, či sú úlomky jednoducho súčasťou vesmírneho kameňa, alebo trosiek mimozemskej technológie, ktorá sa vznáša kozmom po tisícročia. „Zatiaľ sme chceli skontrolovať, či materiály nepochádzajú zo slnečnej sústavy.“
Mimozemské predmety môžu viesť k nevídanému objavu
Loeb a jeho tím zverejnil štúdiu o svojich zisteniach, ktorá však ešte musí byť preskúmaná.
Analýza fragmentov ukázala, že obsahujú berýlium, lantán a urán, spolu s nízkym obsahom prvkov, ktoré sa viažu na železo, ako je rénium. Ide dokonca o jeden z najvzácnejších prvkov na Zemi.
Zatiaľ čo prvky sa nachádzajú na Zemi, profesor Loeb vysvetlil, že vzory nezodpovedajú zliatinám na našej planéte, Mesiaci, Marse alebo iných prírodných meteoritoch v slnečnej sústave.
„Vzorec hojnosti ,BeLaU‘, ktorý sa našiel vo sférach IM1, mohol pravdepodobne pochádzať z vysoko diferencovaného planetárneho magmatického oceánu,“ uvádza sa v štúdii.
Keďže má kombinácia BeLaU „nadbytok ťažkých prvkov“, fragmenty sa podľa profesora mohli vytrhnúť zo supernov alebo neutrónových hviezd.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vzor je však spojený s „s-procesom“. Ten naznačuje, že úlomky pochádzajú z nezávislého pôvodu, ako sú hviezdy Asymptotické obrie vetvy (AGB). Budúci výskum profesora Loeba plánuje rozlúštiť hádanku.
Vedci z Harvardu strávili roky úzkou spoluprácou s americkou armádou. Chceli totiž zmapovať zónu dopadu a prečesať údaje, aby zistili, či a kedy objekt spadol z vesmíru. Vzduchové trenie vznietilo IM1 vo vzduchu, keď sa rútil smerom k Zemi. 8. januára toho roku však za sebou zanechal stopu kvapiek roztaveného železa.
Zistenie, že tieto medzihviezdne kovové úlomky možno vybagrovať z Pacifiku pomocou silných magnetov, viedlo k najnovšej misii profesora Loeba a jeho tímu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nebolo to po prvý raz, čo Loeb vyslovil teóriu, že medzihviezdny objekt vstupujúci do našej slnečnej sústavy môže byť mimozemským artefaktom.
V roku 2017 prešiel slnečnou sústavou medzihviezdny objekt s názvom Oumuamua. Hoci väčšina vedcov verí, že to bol prirodzený jav, profesor Loeb sa preslávil tvrdením, že mohol byť práve kúskom mimozemskej technológie.
Po spomínanom objave profesor aj napriek veľkej kritike stále teoretizoval, že okolo Zeme pravdepodobne preletelo viac medzihviezdnych objektov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Harvard CfA, Daily Mail, YouTube/NewsNation, Science