Hľadá sa Homer Simpson aj agent 007. Slovenský pracovný trh kuriózne boduje

  • Zamestnávatelia ponúkali počas roka viacero kurióznych pracovných pozícií
  • Hľadali filmové i rozprávkové postavičky
Práca za notebookom a Homer Simpson
Ilustračný obrázok Unsplash/@glenncarstenspeters, Unsplash/@krakenimages
  • Zamestnávatelia ponúkali počas roka viacero kurióznych pracovných pozícií
  • Hľadali filmové i rozprávkové postavičky

Pracovný portál Profesia.sk zaznamenal v roku 2022 viacero kurióznych pracovných ponúk. Zamestnávatelia hľadali filmové i rozprávkové postavičky.

Pred Vianocami hľadal vianočných elfov aj Santa Claus. Pomoc s balením vianočných darčekov potreboval na pracovisku v Senci. V tlačovej správe o tom informoval portál Profesia.sk.

Vlk z Wallstreet

Česká pobočka pracovného portálu zaznamenala pracovnú ponuku pre Homera Simpsona, ktorá okrem iného sľubovala, že z prihlásených Homerov Simpsonov urobí profíkov.

Zamestnancov hľadal na českej Profesii zrejme aj samotný agent 007. Od uchádzačov a uchádzačiek požadoval pretrepanú, ale nezamiešanú kombináciu IT zručností a tiež zručností v oblasti obchodu a ľudských zdrojov.

Prácu si na Profesii v roku 2022 mohla nájsť aj Včielka Mája. Hľadala ju firma z Čadce. Iný zamestnávateľ z Trenčína zas hľadal Vlka z Wallstreet. „V tomto prípade je na mieste tiež zamyslenie, ako vyzerala príprava uchádzačov na pohovor a koľkí si počas reagovania na ponuku pozreli film s Leom DiCapriom,“ píše Profesia.sk.

Zamestnávatelia uverejnili v októbri tohto roka takmer 3-tisíc inzerátov. Viac ponúk evidovala Profesia iba vlani. Vysoký záujem pokračuje aj tento mesiac. Do 27. novembra uverejnili firmy takmer 2 400 ponúk. Profesia o tom informovala v tlačovej správe.

Požiadavky Slovákov

Keď si Slováci prezerajú pracovné inzeráty, najviac ich zaujíma uvedený plat. Základná zložka mzdy je však zároveň informáciou, ktorá nás pri hľadaní práce najviac frustruje. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Profesia realizovala agentúra Focus.

Drvivá väčšina ľudí považuje za najdôležitejšiu informáciu celého pracovného inzerátu výšku platu. Túto odpoveď v prieskume uviedlo až 83 % respondentov. Za platom uvádzali tiež miesto výkonu práce, pracovnú náplň, benefity či reputáciu zamestnávateľa.

Porovnanie aktuálnych odpovedí Slovákov s minulými obdobiami ukázalo, že všímanie si platov v ponukách výrazne poskočilo v roku 2018. Práve vtedy sa začal od 1. mája uplatňovať zákon, ktorý firmám ukladá povinnosť povinne zverejňovať platy v ponukách. Kým v roku 2017 sa o platy v inzerátoch zaujímalo 67 % ľudí, o rok neskôr to bolo až 80 percent respondentov.

„Napriek tomu, že niektorí zamestnávatelia uverejňovali platy v inzerátoch aj pred májom 2018, išlo často o motivačné mzdy, ktoré firmy negarantovali ihneď po nástupe,“ uviedla spoločnosť Profesia.

Novela Zákonníka práce však priniesla firmám povinnosť uverejňovať plat tak, že si ho už na pohovore nemôžu dohodnúť nižší. Z tohto dôvodu sa v inzerátoch začali uvádzať reálnejšie mzdy ako predtým.

Peniaze v peňaženke
zdroj: TASR/DPA/Patrick Pleul

Práve informácie o platoch sú však pre ľudí zároveň najfrustrujúcejšou vecou pri hľadaní práce cez internet. Nízke mzdy odrádzajú 38 % opýtaných. Na ďalších miestach skončilo málo príležitostí v regióne, žiadna nereagovanie firiem na poslanie životopisu či málo príležitostí v preferovanej oblasti. Frustrácia z nízkych platov pritom v pracovných ponukách za posledné dva roky narástla.

Prieskum sa uskutočnil od 2. do 8. novembra tohto roka a zapojilo sa do neho 1 017 respondentov na Slovensku.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá