Hľadači pokladov veria, že denník esesáka ich dovedie k 10 tonám nacistického zlata. Má sa ukrývať v bývalom nevestinci
- Lovci pokladov veria, že novoobjavený denník dôstojníka SS ich dovedie k 48 debnám nacistického zlata
- Tím hľadačov pokladov začne s archeologickom výskumom v paláci v dedine Minkowskie na juhu Poľska
- Veria, že poklad obsahuje stratené zlato z Vroclavu ale aj šperky a hodnotné cennosti
- Polohu pokladu mal prezradiť denník dôstojníka SS ale aj list milenke
- Lovci pokladov veria, že novoobjavený denník dôstojníka SS ich dovedie k 48 debnám nacistického zlata
- Tím hľadačov pokladov začne s archeologickom výskumom v paláci v dedine Minkowskie na juhu Poľska
- Veria, že poklad obsahuje stratené zlato z Vroclavu ale aj šperky a hodnotné cennosti
- Polohu pokladu mal prezradiť denník dôstojníka SS ale aj list milenke
Lovci pokladov veria, že novoobjavený denník dôstojníka SS ich dovedie k 48 debnám nacistického zlata. Podľa denníku Sun by poklad mohol mať hodnotu pol miliardy libier.
Tím hľadačov pokladov budúci týždeň začne s archeologickom výskumom v paláci z 18. storočia, ktorý sa nachádza v dedine Minkowskie na juhu Poľska. Počas nacistického režimu v rokoch 1937–1945 sa mesto nazývalo Seydlitzruh na počesť jeho bývalého majiteľa, generála Friedricha Wilhelma von Seydlitza.
Palác mali počas vojny využívať dôstojníci SS ako nevestinec.
Zlato z Vroclavu aj šperky
Lovci pokladov veria, že práve tu sa nachádza 10 ton nacistického zlata, ktoré bolo ulúpené na pokyn šéfa SS Heinricha Himmlera, ktorý s ním chcel financovať vytvorenie Tretej ríše. Nacistické zlato má ukrývať aj „zlato z Vroclavu“. To mali nacisti odviesť z nemecky ovládaného Vroclavu na úteku pred Červenou armádou. S touto povesťou sa spája aj nacistický „zlatý vlak“, ktorý mal byť naložený zlatom a tiež by sa mal nachádzať v Poľsku. Doteraz sa však nenašiel.
Ďalšia časť pokladu má ukrývať šperky a hodnotné cennosti, ktoré mali pochádzať od nemeckých elít žijúcich v tejto oblasti a strážiť ich mali práve nacisti.
Lovci pokladov z neziskovej organizácie Sliezky most určili miesto po preskúmaní tajných dokumentov, denníka dôstojníka SS a mapy, ktorú dostali od jeho potomkov.
Dôstojník SS mal byť členom tajnej lóže starej viac ako 1 000 rokov. Má sa jednať o lóžu Quedlinburg, založenú za vlády prvého nemeckého kráľa Henricha Fowlera. Nemecký kráľ fascinoval Himmlera a ten dokonca veril, že je kráľovou reinkarnáciou.
Členom tejto lóže boli počas Tretej ríše udeľované vysoké posty.
Denník aj list
Objavený denník mal napísal vysoký dôstojník SS pod prezývkou Michaelis. Lovci pokladov veria, že práve v ňom je kľuč k pokladu.
V zápise z 12. marca 1945 písanom ceruzkou sa hovorí o skrýši v paláci v Minkowskie. „V oranžérii bol vykopaný žľab, ktorý je bezpečným „domovom“ pre doručené truhlice a kontajnery. Ukrytých 48 truhiel z Ríšskej banky bolo v dobrom stave, veľmi dobre zakrytých zemou a stále žijúcimi rastlinami. Nech nás chráni prozreteľnosť.“
Tento denník už predtým identifikoval iné miesto, kde sa malo nachádzať 28 ton nacistického zlata, prístup k údajnej koristi bol ale ťažký, preto si nezisková organizácia zvolila práve palác Minskowskie.
Medzi ďalšie dokumenty, z ktorých vychádzajú, patrí list vyššieho dôstojníka SS menom von Stein. List napísal žene, ktorá pracovala v paláci, a ktorá sa neskôr stala jeho milenkou. „Moja drahá Inge, splním svoje poverenie, s Božou vôľou. Niektoré transporty boli úspešné. Zvyšných 48 ťažkých truhiel Ríšskej banky a všetky rodinné truhly ti týmto zverujem,“ napísal podľa Sun. „Iba ty vieš, kde sa nachádzajú. Nech ti Boh pomôže a pomôže mi splniť moje zadanie.“
Historická budova bola neskôr využívaná ako kancelária miestneho zastupiteľstva, škôlka alebo dokonca kino – predtým, ako si objekt Sliezsky most vzal do dlhodobého prenájmu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Sun