Hľadajú sa desaťtisíce dobrovoľníkov na testovanie novej vakcíny. Vyrobili ju z listov tabaku
- Nie je potrebné uskladňovať ju v chladiarenských zariadeniach
- Spoločnosť Medicago vraví, že vakcína bude nielen lacnejšia, ale aj jej výrobný proces bude jednoduchší
- Nie je potrebné uskladňovať ju v chladiarenských zariadeniach
- Spoločnosť Medicago vraví, že vakcína bude nielen lacnejšia, ale aj jej výrobný proces bude jednoduchší
Vo svete sa už niekoľko týždňov chystá ďalšia vakcína na ochorenie COVID-19. Jej výroba je viac ako zaujímavá. Extrahuje sa z listov tabaku.
Veľká britská farmaceutická agentúra Glaxo Smith Kline dúfa, že partnerstvo s kanadskou biotechnologickou spoločnosťou Medicago vyrobí vakcínu, ktorá bude nielen lacnejšia, ale aj jej výrobný proces bude jednoduchší.
V súčasnosti sú už v tretej fáze a hľadajú 30 000 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 65 rokov, ktorí ju na vlastne koži vyskúšajú. Informovala o tom spoločnosť Glaxo Smith Kline.
Z listov tabaku
„Sme radi, že sme mohli podniknúť významný krok k zahájeniu tretej fázy klinickej štúdie po celom svete,“ uviedol Takashi Nagao, generálny riaditeľ a prezident spoločnosti Medicago.
Dodáva, že to ich posúva o krok bližšie k dodaniu novej vakcíny proti COVID-19. „Spolu s naším partnerom GSK prispievame ku globálnemu boju proti pandémii.“
O tejto skutočnosti informoval aj Nový Čas s tým, že vakcína sa nevyrába zložitou molekulárno-biochemickou technológiou, ale extrahuje sa z listov tabaku. „Špecifický druh tejto rastliny je stimulovaný k tomu, aby produkoval bielkovinové zhluky pripomínajúce vírus SARS-CoV-2.“
Štúdia zatiaľ preukázala, že po podaní vakcíny imunitný systém produkuje desaťkrát viac protilátok, ako po prekonaní ochorenia COVID-19. Dve dávky 3,75 mikrogramu vakcíny sa podajú s odstupom 21 dní.
„Testovanie sa bude konať v 10 krajinách, a to počnúc Kanadou a Spojenými štátmi americkými a zúčastnia sa na ňom muži a ženy z etnicky a rasovo rôznorodej populácie,“ informuje spoločnosť Glaxo Smith Kline.
Lacnejšia a jednoduchšia
Americká agentúra FDA v polovici minulého mesiaca udelila vakcíne označenie tzv. Fast Track, čo umožnilo rýchlejší vývoj a jej preskúmanie. Podľa nich je vakcína jednoduchšia na výrobu a je takisto lacnejšia, ako dnes dostupné očkovacie látky. Nie je dokonca potrebné ju ani uskladňovať v chladiarenských zariadeniach.
Nový Čas, ktorý sa vakcíne venoval uvádza, že sa zatiaľ javí ako veľmi bezpečná. „Podľa fázy jedna a fázy dva neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky ako krvné zrazeniny a podobne “ uviedol doktor Mark Carlson zo spoločnosti Be Well Clinical Studies v Nebraske, ktorá sa na testovaní a vývoji podieľa.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Glaxo Smith Kline, Medicago, Nový Čas, Pharmacy Times