Hľadáš prácu na doma? Odborník radí, ktorým ponukám by si sa mal určite vyhnúť
- Práca z domu je často jediným východiskom ako si privyrobiť popri inom zamestnaní, alebo počas rodičovskej dovolenky
- Prinášame ti užitočné informácie, na čo máš nárok, a na čo si treba dať pozor
- Práca z domu je často jediným východiskom ako si privyrobiť popri inom zamestnaní, alebo počas rodičovskej dovolenky
- Prinášame ti užitočné informácie, na čo máš nárok, a na čo si treba dať pozor
V súčasnosti neexistuje človek, ktorý by neprivítal v peňaženke a rodinnom rozpočte nejaké to euro navyše. Treba sa však mať na pozore a uvedomiť si, že nie je všetko zlato, čo sa bliští. V prípade pracovných ponúk to platí dvojnásobne. Ako je na tom práca z domu v súčasnosti?
Témou sa spolu s redakciou StartitUP zaoberala Nikola Richterová z portálu Profesia: „Na pracovnom portáli Profesia.sk možno vidieť aj ponuky práce, pri ktorých zamestnávatelia nevyžadujú, aby zamestnanec chodil priamo na pracovisko. Na Slovensku však takéto ponuky nie sú v súčasnosti až tak rozšírené. Môžeme vidieť, že z celkového počtu ponúk tvoria takéto iba 0,2 percenta. Viac rozšírené sú skôr spôsoby privyrábania si prostredníctvom živnosti, keď si človek zháňa zákazky a pracuje z domu.“
Kedy sa mať na pozore?
Skladanie, lepenie a navliekanie
Do tejto kategórie spadá napríklad lepenie obálok, skladanie pier a ďalších predmetov rôzneho druhu. V prípade týchto ponúk je zádrhelov hneď niekoľko – aby ste mohli túto prácu vykonávať, musíte do nej investovať. Podľa ponuky je nevyhnutné, aby ste si zakúpili brožúrku s pokynmi a materiál, ktorý budete na skladanie potrebovať. Zárobok pritom závisí len od vašej šikovnosti. Poradenstvu v tejto oblasti sa venuje portál práca na nete-skúsenosti. Spomínaná stránka priamo upozorňuje na niektoré nie celkom trasparentné portály, ktoré od vás vyžadujú, aby ste za prihlásenie do ich portálu platili.
Zarobíš 3000 eur rovnako ako pani Jana
„Pani Jana neváhala a využila jedinečnú ponuku. Teraz už nemusí pracovať do konca života a je o ňu postarené.“ Ponuky sľubujúce honoráre, ako vo vrcholovom manažmente sú väčšinou podvod. Poznávacím znamením sú nič nehovoriace omáčky, ktoré ti o pracovnej pozícii nič nepovedia. Všetky potrebné informácie zistíte až po tom, čo vypíšete kontaktný formulár. Pozor na to!
Budeš len klikať na reklamu
Aj v prípade internetových ponúk, ktoré ťa nabádajú klikať na reklamu sa treba mať na pozore. Je to ako pyramídová hra, pri ktorej je tvoj zárobok postupom času menej vzdialený. Z limitu 10 dolárov sa stane 1000, a za chvíľu bude na reklamy klikať celá tvoja rodina.
Bez práce nie sú koláče
V zásade platí, že ak ti niekto sľubuje veľký zárobok za nič, tak ťa chce oklamať. Rovnaký názor má aj Nikola Richterová z Profesie. Aj práca z domu musí spĺňať určité náležitosti. „V tomto prípade treba dávať pozor na pracovnú zmluvu. Mala by byť rovnaká ako pri inom zamestnaní s výnimkou miesta práce. Čo sa týka rozlíšenia podvodníkov, určite tu platí to, čo platí všeobecne. Je dobré pozrieť si recenziu na firmu. Ak napríklad uchádzač zistí, že o zamestnávateľovi sa v diskusii píše nelichotivo a ľudia popisujú svoje zlé skúsenosti, mal by si naozaj rozmyslieť, či je ochotný podstúpiť to riziko a ísť tam pracovať. Treba tiež zdôrazniť, že riziko sa znižuje, ak uchádzač hľadá prácu na overenom pracovnom portáli, kde sa firmy preverujú,“ vyjadrila sa N. Richterová pre redakciu Startitup.sk
Kedy sa práca z domu oplatí?
„Takýto spôsob práce má veľa výhod. Určite ide o zaujímavý spôsob práce najmä pre ľudí, ktorí nemajú možnosť navštevovať pracovisko. Najmä, keď sa bavíme o mamičkách s deťmi, ale aj mnohých iných dôvodoch,“ vysvetlila Richterová.
Všeobecne však platí, že viac voľnosti začínajú na Slovensku poskytovať aj zamestnávatelia hľadajúci zamestnancov, ktorí nemusia pracovať priamo z firmy. Stále viac zamestnávateľov poskytuje ľuďom možnosť flexibilného pracovného času či možnosti pracovať niekoľko dní v mesiaci z domu.
Podľa údajov z portálu Platy.sk je momentálne na Slovensku 31 percent zamestnancov, ktorí majú k dispozícii flexibilný pracovný čas a 19%, ktorí majú možnosť pracovať aj z domu. Benefity sú najrozšírenejšie v hlavnom meste. Podľa Profesie v Bratislave platí, že flexibilný pracovný čas má k dispozícii až 40 percent zamestnancov a 32 percent prácu z domu.
„Čo sa týka pracovných ponúk na Profesia.sk, pri ktorých vyslovene stačí pracovať z domu a ide o trvalý, či skrátený pracovný pomer, tak tieto počty sú naozaj iba v desiatkach. Momentálne je to približne 30 aktívnych pracovných inzerátov,“ doplnila Richterová.
Zdroje: práca na nete, Platy.sk,
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska