Hľadáš si prácu? Tieto rady od skúseného headhuntera ti pomôžu uspieť

  • Uchádzači o zamestnanie si myslia, že kvalitný životopis je zárukou úspechu
  • Kľúčom k vytúženej pracovnej pozícii je však niečo iné
Ilustračný obrázok-pracovný pohovor
Ilustračný obrázok - pracovný pohovor Freepick/Drazen Zigic
  • Uchádzači o zamestnanie si myslia, že kvalitný životopis je zárukou úspechu
  • Kľúčom k vytúženej pracovnej pozícii je však niečo iné

Portál KarieraInfo informoval o tom, že ľudia v dnešnej dobe majú neustálu tendenciu veriť polopravdám. Dokonca aj v pracovnom prostredí sa ich množstvo objaví. Ak sa nájdu však ľudia, čo týmto mýtom uveria, je možnosť, že premárnia svoju šancu uspieť vo výberovom konaní. 

Skúsená headhunterka Petra Bobeková uviedla na svojom LinkedIn profile niekoľko mýtov, ktorým ľudia stále veria pri hľadaní si práce.  

1. Životopis

Množstvo uchádzačov o zamestnanie si myslí, že dokonalý životopis je zárukou k úspechu. Nie je to však pravda. Headhunterka hovorí, že firmy v dnešnej dobe skôr pozorujú osobnosť človeka ako to, či má všetky potrebné zručnosti na vykonávanie danej práce. Ak človek pasuje do ich firemnej filozofie, nemajú problém daného uchádzača zaučiť.

2. Neozvali sa do pár dní? Už ani nečakaj 

Ako píše Bobeková na svojom profile, výberové konanie je zdĺhavý proces, ktorý v súčasnosti trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Pohovory sa skladajú z niekoľkých kôl, preto netreba zúfať, keď sa spoločnosť neozve do týždňa.

3. Nemáš veľa skúseností? Nemáš šancu

Postupne sa dostávame do doby, kedy si firmy vyberajú skôr uchádzačov, ktorí sú odhodlaní sa učiť nové veci. Predsa nie každý mal dokonalú kariérnu cestu od vysokej školy cez stáže a brigády. 

4. Sociálne siete 

Sociálne siete sú neodmysliteľnou súčasťou dnešnej doby. Dôležitú úlohu zohrávajú aj pri hľadaní si práce či vytváraní si vlastnej značky. Ako spomína Petra Bobeková, množstvo pracovníkov na personálnom oddelení (HR) kontaktuje uchádzačov prostredníctvom sietí. Jednou z takýchto platforiem je aj LinkedIn, ktorý pri správnom založení je dôležitejší ako životopis. 

5. Prácu nájdeš len na pracovných portáloch

Je dôležité, aby si udržiaval sieť kontaktov, ktorú si si vybudoval. Veľa pracovných ponúk nie je zverejnených na portáloch ako Kariéra či Profesia. Sú obsadzované interne alebo prostredníctvom referencií. 

6. Ak nespĺňaš všetky pracovné požiadavky, ani sa nehlás 

Ak si veríš, že zvládneš danú pracovnú pozíciu a spĺňaš aspoň väčšinu požiadaviek, ktoré sú uvedené v inzeráte, neváhaj a pošli svoj životopis firme. Pracovné ponuky na portáloch zväčša vykresľujú ideálny profil kandidáta. 

7. Ak ma už raz zamietli, prečo by som sa mal hlásiť opäť

Ak uvidíš rovnaký inzerát na pracovnú ponuku viackrát, neváhaj sa ozvať opäť. Bobeková píše, že nikdy nevieš, ako prebiehajú pracovné pohovory. Kandidát, ktorého si daná firma prvýkrát vybrala, mohol v skúšobnej dobe odísť. Pri takomto scenári je veľkou pravdepodobnosťou, že sa personalista vráti k uchádzačom, ktorí sa už hlásili na pozíciu. 

8. Spomeniem plat, nevezmú ma 

Otázka platu je prirodzenou súčasťou rozhovoru na pracovnom pohovore. Uvedená suma na inzeráte je väčšinou minimálna. Dodáva to priestor ukázať sa personalistovi, že máš prehľad o mzde a vieš ohodnotiť svoje skúsenosti. Ak vyjednávaš s pokorou a rešpektom, je to cesta k úspechu. 

9. Chcem zmeniť odbor, v ktorom som doteraz pracoval. Má to vôbec zmysel? 

Chce to iba čas. Kľúčom k vytúženej pracovnej pozícii je vytrvalosť a odvaha ukázať, že chceš pracovať v danej oblasti. Je pravdepodobné, že na začiatku budeš pracovať na pozíciách pre juniorov, ale postupom času sa dostaneš aj vyššie. Dôležité je nehanbiť sa a pýtať sa uvádza Bobeková. 

Koľkým mýtom si uveril ty? 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Petra Bobeková, KarieraInfo

Najnovšie videá

Trendové videá