Hlasy zo záhrobia do každej rodiny. Alexa od Amazonu má vedieť prehovoriť hlasom zosnulého

  • Alexa bude schopná imitovať hlas nebohého na základe nahrávky
  • Funkcia je stále vo vývoji
  • Použila sa už vo filmoch
amazon echo alexa
SITA/AP Photo/Elaine Thompson, File
  • Alexa bude schopná imitovať hlas nebohého na základe nahrávky
  • Funkcia je stále vo vývoji
  • Použila sa už vo filmoch

Je prirodzené, že naši rodinní príslušníci, ktorí už nie sú medzi nami, nám veľmi chýbajú a chceli by sme s nimi prehovoriť aspoň pár slov, alebo prinajmenšom znova počuť ich hlas. 

A práve hlas zosnulých rodinných príslušníkov nám umožní počuť svetoznáma spoločnosť Amazon, respektíve jej produkt nazývaný Alexa, ako píše portál The Verge. Ide o virtuálnu asistentku, pričom napodobňovanie hlasu mŕtvych členov vašej rodiny je experimentálnou funkciou.

Imitovanie možné na základe nahrávky

CNN píše, že spoločnosť Amazon na svojej tradičnej každoročnej konferencii re:MARS, ktorá sa zameriava na inovácie umelej inteligencie, oznámila, že pracuje na aktualizácii svojho systému Alexa, ktorý by technológii umožnil imitovať akýkoľvek hlas, hoci aj mŕtvych rodinných príslušníkov.

Global News uvádza, že technológia americkej multinárodnej spoločnosti Amazon bude vychádzať z nahrávky nie dlhšej ako jedna minúta. V stredu sa priamo na konferencii uskutočnila aj demonštrácia fungovania novej funkcie Alexy.

Amazon premietol video, v ktorom sa mladý chlapec pýtal: „Alexa, môže mi stará mama dočítať Čarodejníka z krajiny Oz?“ Alexa potom žiadosť potvrdila a prešla na iný hlas napodobňujúci babičku dieťaťa. Hlasový asistent následne pokračoval v čítaní knihy rovnakým hlasom.

NBC News informuje Rohit Prasad, senior viceprezident a hlavný vedecký pracovník spoločnosti Alexa, na stredajšom podujatí povedal, že cieľom tejto funkcie bolo vybudovať väčšiu dôveru v interakcie používateľov s Alexou tým, že vložia viac „ľudských atribútov empatie a afektu“.

„Tieto atribúty sa stali ešte dôležitejšími počas prebiehajúcej pandémie, keď mnohí z nás stratili tých, ktorých sme milovali. Umelá inteligencia síce nedokáže odstrániť bolesť zo straty, no určite im dokáže udržať spomienky. Museli sme sa naučiť produkovať kvalitný hlas s kratšou ako minútovou nahrávkou. Nepochybne žijeme v zlatej ére umelej inteligencie, kde sa naše sny a sci-fi stávajú skutočnosťou,“ cituje Prasada NPR.

Funkcia je stále vo vývoji a Amazon neprezradil, kedy by mohla byť verejne spustená, ale jej ukážka prichádza v momente, keď sú špičkové možnosti umelej inteligencie pod drobnohľadom.

Podobné technológie sa používajú vo filmoch

Global News poukazuje na to, že pretváranie hlasov ľudí pomocou umelej inteligencie sa v posledných rokoch neustále zvyšuje a niekedy sa používa vo filme a televízii.

Napríklad v prípade dokumentárneho filmu o živote kuchára Anthonyho Bourdaina, ktorý zomrel v roku 2018, pomocou umelej inteligencie „naklonovali“ jeho hlas.

Tento konkrétny prípad ale vyvolal nemalú kritiku, ako píše CNN, pretože v rámci filmu nebolo objasnené, že dialóg bol generovaný umelou inteligenciou a nebolo to schválené pozostalými po známom americkom kuchárovi.

Podstatne aktuálnejším príkladom je Val Kilmer, ktorý stratil hlas v dôsledku rakoviny hrtana. Ten spolupracoval so startupom Sonantic na vytvorení hlasu vychádzajúceho z umelej inteligencie pre jeden z najočakávanejších a zároveň aj najúspešnejších filmov tohto roka Top Gun: Maverick. Spoločnosť použila archívne zvukové záznamy Kilmera, aby naučila algoritmus rozprávať ako tento 62-ročný herec, píše Variety

Zdroje: The Verge, NBC News, CNN, Global News, NPR, Variety

Najnovšie videá

Trendové videá