Hlavné mesto nechá vodičov zvyknúť si na „chodníkovú novelu“ bez pokút

  • V prvých týždňoch bude mestská polícia zameraná na informovanie a napomínanie vodičov
  • Cieľom nie je trestať, ale skôr podporiť zmenu návykov vodičov
papuča
TASR/Dano Veselský
  • V prvých týždňoch bude mestská polícia zameraná na informovanie a napomínanie vodičov
  • Cieľom nie je trestať, ale skôr podporiť zmenu návykov vodičov

Už túto nedeľu začne platiť dlho očakávaný a kontroverzný zákaz parkovania na chodníkoch. Niektoré slovenské mestá však umožnia vodičom, aby zmenili svoje návyky. Patrí medzi ne aj Bratislava. Polícia bude šoférov upozorňovať, zatiaľ však bez pokút.

Počas prvých týždňov od spustenia tzv. chodníkovej novely týkajúcej sa parkovania na chodníkoch v Bratislave bude mestská polícia zameraná predovšetkým na napomínanie osôb, ktoré porušujú pravidlá parkovania na chodníkoch. Táto cestná novela začne platiť od 1. októbra.

Tento postup nebude platiť pre závažné prípady, ako je napríklad parkovanie na priechodoch pre chodcov, alebo v prípade, keď parkovanie obmedzuje priestor pre peších na chodníku. V týchto prípadoch budú aj naďalej uplatňované pokuty, a to podľa existujúcich predpisov o cestnej premávke. O týchto opatreniach informovalo Hlavné mesto Bratislava.

Objektívna zodpovednosť

„Zámerom určite nie je od prvého dňa vo veľkom vyberať pokuty. Je dôležité, aby obyvatelia využili toto obdobie práve na zmenu návykov a v prípade chodníkov parkovali výlučne tam, kde to dopravné značenie jasne určuje,“ konštatuje bratislavský magistrát, ktorý chodníkovú novelu považuje za krok správnym smerom na zabezpečenie poriadku na uliciach a zvýšenie komfortu a bezpečnosti peších.

Mestská polícia nedávno informovala, že všetky prijaté oznámenia na nedodržiavanie pravidiel budú preverované a zistené porušenia riešené zákonným spôsobom. Využívať bude najmä inštitút objektívnej zodpovednosti, keď príde pokuta majiteľovi vozidla na adresu trvalého bydliska.

V tomto prípade je výška sankcie pevne stanovená na 78 eur. Ak ju uhradí do 15 dní od jej doručenia, znižuje sa dve tretiny sumy, teda na 52 eur. V prípade riešenia priestupku priamo na mieste sa pokuta v blokovom konaní môže vyšplhať do výšky 50 eur. V prípade závažného dopravného priestupku hrozí bloková pokuta do 150 eur.

Posilniť opatrenia

Mestská polícia v súčasnosti analyzuje vyťaženie hliadok s tým, že plánuje posilniť denné služby, aby vedela zvládnuť nápor volajúcich. Po skúsenostiach z minulosti očakáva prvé oznamy už krátko po polnoci. Momentálne tiež vyhodnocuje, v ktorých oblastiach je situácia s parkovaním vozidiel na chodníkoch najkritickejšia, teda kde najviac ohrozujú chodcov.

Zákaz parkovania na chodníkoch bude platiť celoplošne. Výnimkou budú len úseky, na ktorých to umožní príslušné dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Parkovať na chodníkoch budú môcť aj naďalej bicykle, kolobežky (aj s pomocným motorčekom) a motocykle, pri ktorých ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

Platnosť od 1. októbra

Zákaz parkovania na chodníkoch má vstúpiť do platnosti od 1. októbra 2023, ale rôzne mestá na Slovensku reagujú na túto novelu zákona rôznymi spôsobmi.

V Šali sa, podobne ako v Bratislave, rozhodli, že mestská polícia nebude ihneď sankcionovať vodičov, ale namiesto toho ich budú v prvej fáze upozorňovať a riešiť priestupky podľa závažnosti. Mesto Šaľa má obavy z novely zákona, pretože nechce zväčšovať parkovacie plochy na úkor zelene a na vytvorenie nových parkovacích miest sú potrebné financie.

Iné mestá, ako napríklad Levice, udelili výnimky a navrhli úpravu dopravného značenia vo vybraných lokalitách. Niektoré ulice v Leviciach budú povolené pre parkovanie na chodníkoch, ale v iných častiach mesta sa budú stále dodržiavať pravidlá nového zákona.

Bratislava bude postupovať podobne. Primátor Matúš Vallo informoval, že mestská polícia bude v prvých týždňoch po zavedení novely riešiť neoprávnené parkovanie prednostne napomenutím namiesto finančných pokút.

Avšak neplatí to vo všetkých prípadoch. V miestach, kde nie je dostatočný priestor pre chodcov alebo dochádza k vážnym situáciám, budú priestupky stále riešené pokutami.

Vráble sa rozhodli novelu plne rešpektovať a aktívne kontrolovať dodržiavanie zákazu parkovania na chodníkoch od 1. októbra. Mestská polícia v tomto meste bude vykonávať kontrolu a ulice, kde je čiastočné parkovanie povolené, budú jasne označené. V ostatných prípadoch bude platiť zákon, ktorý zakazuje parkovanie na chodníkoch bez príslušnej dopravnej značky.

Novela zákona o parkovaní na chodníkoch spôsobila rôzne reakcie v slovenských mestách. Každé mesto si volí svoj vlastný prístup k jej implementácii. Niektoré mestá udelili výnimky, iné budú nový zákon plne dodržiavať, pričom všetky majú za cieľ zlepšiť situáciu s parkovaním na chodníkoch a zabezpečiť bezpečnosť chodcov.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá