Hlavné mesto prichádza s revolučnou službou. Bratislavčania môžu svoj byt prenajať cez nový systém
- Mesto ponúka prenajímateľom bytov pomocnú ruku
- Nový systém má pomôcť aj znevýhodneným obyvateľom
- Mesto ponúka prenajímateľom bytov pomocnú ruku
- Nový systém má pomôcť aj znevýhodneným obyvateľom
Obyvatelia hlavného mesta majú k dispozícii novú „vychytávku“. Bratislavčania a Bratislavčanky môžu po novom prenajať svoj byt aj inou cestou, než len pomocou internetových stránok. Mestská nájomná agentúra (MNA) im sľubuje výhody, ktoré môžu presvedčiť množstvo nájomcov zmeniť svoje zaužívané spôsoby prenájmu.
Sociálna inovácia s názvom Mestská nájomná agentúra (MNA) v mnohých európskych mestách funguje už roky. V Bratislave vznikla pred rokom, no až teraz sa stavia aj pred širokú verejnosť. Mesto Bratislava o novom systéme informovalo prostredníctvom sociálnej siete.
Spojka medzi prenajímateľmi a nájomcami
Nový systém má pomôcť predovšetkým ľuďom, ktorí majú problém nájsť si bývanie. Mesto sa v podstate za prenajímateľov zaručí.
„Funguje pritom ako spojka medzi prenajímateľmi a nájomcami a jej primárnym cieľom je zvýšiť dostupnosť bývania pre tých, ktorí z rôznych dôvodov nedokážu nájsť bývanie na komerčnom realitnom trhu, či už ide o matky samoživiteľky, rodiny v ťažkej finančnej situácii, mnohodetné rodiny alebo napríklad seniorov, pre ktorých sú ceny za podnájom v Bratislave privysoké napriek tomu, že robia, čo je v ich silách,“ píšu v príspevku.
Systém okrem stabilného bývania zabezpečuje aj sociálnu pomoc v spolupráci s tímom sociálnej podpory v bývaní zo Sekcie sociálnych vecí. Odborné pracovníčky pravidelne navštevujú domácnosti prenajímateľov a poskytujú im potrebnú pomoc.
Výhody aj pre prenajímateľov
„MNA však nepomáha len podnájomníkom, ale aj prenajímateľom samotným – odbremení ich od mnohých starostí, ktoré sú spojené s prenajímaním. Je to teda win-win pre obe strany,“ tvrdí mesto Bratislava. Ak máš voľný byt, prenajmeš ho bez starostí vďaka týmto zárukám:
- MNA prináša istotu, že ti peniaze za prenájom budú chodiť na účet nielen načas, ale aj vtedy, keď na byte nebude nikto bývať.
- Ak sa v tvojom prenajatom byte pokazí spotrebič, upchá umývadlo alebo dôjde k nejakej havárii, o opravu sa postará MNA.
- MNA zaručuje, že svoj byt dostaneš späť v dobrom stave. V prípade, že by došlo k akémukoľvek poškodeniu, nápravu vybavia.
- MNA ponúka stabilnú spoluprácu. Zmluva sa podpisuje minimálne na 2 roky.
- Záujemcov nájde MNA.
- Prenájmom bytu cez MNA pomôžeš zabezpečiť stabilné zázemie napríklad pre ohrozené rodiny.
„Hlavným cieľom MNA je znižovanie bariér v dostupnosti bývania, čo postupne povedie k vyššej kvalite života v Bratislave. Veľká vďaka pri tomto projekte patrí viceprimátorke Lenka Antalova Plavuchova a partnerom Slovenská sporiteľňa a Kooperativa,“ uvádza mesto Bratislava.
Nájmy stále rastú
Ceny starších bytov v Bratislave na začiatku roka vzrástli o 1,4 % na 3 562 eur za meter štvorcový (m2). Priemerné nájomné s energiami sa zvýšilo o 5,86 % na 15,82 eur/m2, čo znamená 970 eur za byt. Podľa Bencont Investments bude rok 2024 pre predaj starších bytov pozitívny vďaka odloženému dopytu, čo môže spôsobiť mierny rast cien.
Podľa informácií TASR, absolútna cena starších bytov klesla o 1,4 % na 227 568 eur, kvôli širšej ponuke menších bytov. Priemerná rozloha predávaných bytov bola 64,41 m2.
Nájomné ceny tiež rastú kvôli zvýšeným nákladom na financovanie. Cenový rast bol zaznamenaný pri novostavbách a rekonštruovaných bytoch vo všetkých bratislavských okresoch okrem Starého Mesta.
Zdroje: Facebook/Bratislava - hlavné mesto SR, MNA, TASR