Hlavné mesto zavádza novinku: „Mama taxi“ končí, nahradia ho školské ulice

  • V mnohých mestách mimo našej krajiny sa osvedčili takzvané školské ulice
  • Od septembra budú aj v Bratislave
Žena sprevádza dievča na ceste do školy a malí školáci
Ilustračné foto TASR/Ján Krošlák, TASR/Branislav Račko
  • V mnohých mestách mimo našej krajiny sa osvedčili takzvané školské ulice
  • Od septembra budú aj v Bratislave

V mnohých mestách mimo našej krajiny sa osvedčili takzvané školské ulice, ktoré budú od septembra aj v Bratislave.

Ako informujú Bratislavské noviny, ide o režim, keď sa v čase príchodu detí do školy autá z okolia školy vylúčia. Tento systém už úspešne vyskúšala ZŠ na Nevädzovej v Ružinove a teraz sa k nemu pripoja aj ďalšie školy.

Špeciálna zóna pre deti

Pri základných školách je ranná špička často chaotická. Deti vyskakujú z áut, niektoré prichádzajú peši alebo z verejnej dopravy a menšie deti vedú rodičia za ruku až k škole. V tejto situácii hrozia rôzne nehody.

S „mama taxi“, keď rodičia svoje deti odvezú až pred školu a potom hneď odídu, čím upchajú celú ulicu, prvé školy v Bratislave postupne končia.

ZŠ Nevädzová nedávno vyskúšala nový prístup, keď sa v pracovných dňoch ráno časť ulice zmenila na oblasť bez áut.

Konkrétne časť Nevädzovej ulice sa v čase od 7:30 do 8:00 h stala pešou a cyklistickou zónou. Vďaka tomu bol príchod detí do školy bezpečnejší a pokojnejší.

V minulosti sa ráno mnoho áut snažilo dostať čo najbližšie k škole, často pri tom cúvali popri deťoch. Teraz môžu rodičia, ktorí svoje deti vozia zo vzdialených miest, vystúpiť v špeciálnej zóne pre výstup detí. Z tejto zóny vedie bezpečný chodník priamo k vstupu do školy.

Bezpečné prostredie v okolí škôl bez áut

V Bratislave má takmer každá domácnosť základnú školu v dosahu 15-minútovej pešej chôdze. Ale mnoho rodičov stále svoje deti odváža autom až pred vchod. Hoci by deti mohli ísť pešo, mnohí rodičia sa obávajú o ich bezpečnosť.

Starosta Ružinova, Martin Chren, to zdôraznil počas skúšobného obdobia novej dopravnej organizácie pred školou na Nevädzovej ulici. Cieľom je vytvoriť bezpečné prostredie v okolí škôl bez áut.

Ojazdené autá zdraželi
zdroj: Unsplash/Obi - @pixel7propix

Projekt „Mesto pre deti“ plánuje úpravy okolia desiatich škôl, aby sa študenti mohli bezpečne dostať do školy pešo, na bicykli či kolobežke. K škole na Nevädzovej sa pridajú školy na Vazovovej a Mudroňovej ulici, kde sa v blízkom čase testuje nový dopravný režim.

Ďalšie zmeny sa očakávajú aj pred ZŠ Tbiliská a ZŠ Plicková v Rači. Podľa informácií starostu na sociálnych sieťach bude vjazd áut v týchto oblastiach v ranných hodinách zakázaný, s výnimkou záchranných vozidiel.

„Pôjde však stále len o čiastočné zmeny vo verejnom priestore, keďže pri každej z desiatich škôl sa pripravuje školský plán mobility. Na základe plánu sa bude postupovať s úpravami v ďalšom období,“ ozrejmila Annamária Krchňavá z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), ktorý projekt zastrešuje.

Upozornila, že v každej zapojenej škole sa najprv uskutočnilo zapojenie verejnosti, kde mali možnosť hovoriť žiaci, rodičia, zamestnanci školy aj obyvatelia okolia.

Týmto spôsobom organizácia MIB získala informácie o ich aktuálnych potrebách a problémoch, čo umožnilo prijať presnejšie a vhodnejšie opatrenia.

Nástup do školy

Zhruba 720 000 žiakov sa v pondelok (4. 9.) vráti do školských lavíc, pretože sa začína školský rok 2023/2024. Počas tohto roka budú zavedené rôzne zmeny. Nový školský rok otvorí minister školstva Daniel Bútora na základných školách (ZŠ) v Brezovej pod Bradlom a vo Zvolene. TASR o tom informovali z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

„Požiadal som v lete viacerých členov vlády, aby sme 4. septembra dali najavo rešpekt a úctu učiteľskému stavu tým, že nielen minister školstva, ale aj iní ministri by išli otvoriť školský rok na viaceré základné a stredné školy.“

„Teším sa z toho, že vládni kolegovia a kolegyne zareagovali s veľkou ochotou a porozumením. Je to iba symbolika, ale občas aj toto symbolické uctenie si a poďakovanie naozaj potrebujeme,“ uviedol Bútora.

Na Slovensku nastúpi do ZŠ asi 507 000 žiakov a ďalších približne 215 000 žiakov na stredné školy. Do školských lavíc zasadne prvýkrát 60 058 žiakov, ide o prvákov základných škôl.

Rezort školstva avizuje, že nový školský rok prinesie napríklad postupné zavádzanie systému podporných opatrení, nový spôsob ospravedlňovania neprítomnosti detí či nové materiálno-spotrebné normy a receptúry pre diétne stravovanie. Na vybraných základných školách tiež odštartuje kurikulárna reforma.

„Od septembra sa začína od prvého ročníka postupne zavádzať nový Štátny vzdelávací program (ŠVP) na 39 základných školách. Zavádzanie nového ŠVP znamená aj využívanie nových metód a foriem výučby pre nový obsah vzdelávania a vytváranie podpornej a motivujúcej klímy školy, ktorá sa môže týkať všetkých ročníkov,“ uviedli z rezortu.

Rozdelenie vzdelávania v základnej škole na prvom a druhom stupni ostáva nezmenené, rovnako aj deväť ročníkov.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Bratislavské noviny, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá