Hlavné správy aj Armádny magazín sú vypnuté, no populárna stálica ide stále naplno
- Dezinformačné weby len veľmi pomaly miznú zo slovenského online priestoru
- Odstavené sú Hlavné správy aj Armádny magazín, no web Info Vojna naďalej veselo funguje
- Dezinformačné weby len veľmi pomaly miznú zo slovenského online priestoru
- Odstavené sú Hlavné správy aj Armádny magazín, no web Info Vojna naďalej veselo funguje
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) môže po novom rozhodnúť o blokovaní škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity na internete. Znamená to, že môže blokovať aj rôzne dezinformačné weby.
Netrvalo dlho a v online priestore sme sa dočkali prvých zablokovaných lastovičiek, a teda webov, ktoré preukázateľne šírili nebezpečnú proruskú propagandu. Pre Startitup to potvrdil aj hovorca kancelárie NBÚ Peter Habara.
„Národný bezpečnostný úrad rozhodol v zmysle paragrafu 27b zákona o kybernetickej bezpečnosti na základe dodaných a vyhodnotených podkladov od bezpečnostných zložiek štátu. Na stránke armadnymagazin.sk a hlavnespravy.sk bola identifikovaná škodlivá aktivita v zmysle ustanovenia 27b, ods. 3,“ povedal Habara.
Po novom si tak už texty na Hlavných správach ani na Armádnom magazíne neprečítaš. V online priestore však stále a bez akýchkoľvek zmien funguje dezinformačný portál infovojna.sk, ktorého obsah na Facebooku odoberá viac ako 45-tisíc ľudí. Tento portál bol pritom už pred piatimi dňami vypnutý, no teraz je opäť v hre.
Ako sa píše v ustanovení 27.b, škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident.
Škodlivou aktivitou je zase akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.
Opozícia namietala, že v tomto prípade ide o zavedenie cenzúry a žiadala, aby sa tento problém neriešil v skrátenom legislatívnom konaní. Koalícia argumentovala, že Slovensko je takisto predmetom hybridnej vojny zo strany Putinovho Ruska a že rozhodnúť o blokovaní škodlivej aktivity alebo obsahu možno len s platnosťou do 30. júna 2022.
Šírenie nenávisti a nebezpečných dezinformácií nespadá pod ochranu slobody prejavu. Skonštatoval to v tlačovej správe riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher v súvislosti s tým, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zablokoval dezinformačné weby. Mimovládna organizácia zároveň víta toto rozhodnutie.
„Žiadne ľudské právo nemôže byť použité na poškodenie iného ľudského práva. Smutné na tejto veci je len to, že sa musela stať katastrofa na Ukrajine, aby sa naši volení zástupcovia a orgány štátu rozhýbali. Viaceré mimovládne organizácie, medzi nimi aj naša, dlhé roky upozorňovali na nebezpečenstvo, ktoré takéto dezinformačné zdroje pre spoločnosť predstavujú,“ povedal Weisenbacher.
Riaditeľ IĽP dúfa, že príde aj k zmene v prístupe orgánov činných v trestnom konaní. „Pretože doteraz, keď sme sa na ne obrátili, tak trestné oznámenie vždy zamietli s odôvodnením, že máme vec riešiť občiansko-právne, teda sa s majiteľmi týchto pofidérnych webov súdiť. Je pritom v záujme celej spoločnosti takéto konanie nenechať bez trestu,“ uzavrel.
Minister vnútra Roman Mikulec na sociálnej sieti pripomenul, že cieľom hoaxerov je zneistiť ľudí a spôsobiť informačný chaos, ktorý bude vyúsťovať postupne do straty podpory ukrajinských utečencov a Ukrajiny ako takej.
„Dnes sme opäť svedkami pokusov rozoštvať proti sebe solidárnu spoločnosť a zasiať medzi obyvateľstvom nenávisť voči vojnovým utečencom šírením dezinformácií, že k nám hromadne prichádzajú osoby z Afriky a Blízkeho Východu. Pravda je však taká, že takmer 90 percent ľudí prekračujúcich našu východnú hranicu sú Ukrajinci,“ napísal Mikulec.
Doplnil však, že na Ukrajine ostali uviaznutí nielen domáci, ale aj cudzinci, ktorí tam legálne žili, pracovali či študovali. Slovensko využívajú ako bezpečný koridor, aby mohli pokračovať do svojich domovských krajín.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: IĽP, Facebook/ Roman Mikulec, slov-lex.sk, NBÚ