Hlavne žiadnu paniku. USA pripravujú ľudí na jadrovú vojnu milými reklamami
- Predstavitelia Západu sa pripravujú na možnosť, že Rusi na Ukrajine použijú jadrové zbrane
- Zabrániť chcú panike
- Predstavitelia Západu sa pripravujú na možnosť, že Rusi na Ukrajine použijú jadrové zbrane
- Zabrániť chcú panike
Predstavitelia Západu majú v pozadí uskutočňovať „rozvážne plánovanie“, ktoré by im pomohlo zvládnuť situáciu v prípade, ak Rusko použije jadrové zbrane. The Guardian o tom informuje na základe rozhovorov s predstaviteľmi Západu.
Plánovanie má zahŕňať prípravu na situáciu, keď Rusko zaútočí s jadrovými zbraňami na Ukrajinu alebo blízko nej. Napriek tomu zdroje Guardianu tvrdia, že jadrová kríza je málo pravdepodobná, no chcú byť pripravení.
Medzinárodní predstavitelia prehodnocujú plány na poskytnutie núdzovej podpory a riešia tiež, ako zvládnuť paniku, ktorú by použitie jadrovej zbrane vyvolalo.
Vlády boli zapojené do „rozvážneho plánovania pre celý rad možných scenárov“, povedal západný predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity a zdôraznil, že použitie jadrových zbraní by bolo ohavné.
Ďalší predstaviteľ obvinil Rusko z „nezodpovednej rétoriky“. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno hovoril, že ilegálne anektované oblasti Ukrajiny je Rusko odhodlané obrániť všetkými možnými prostriedkami. To platí i pre jadrové zbrane.
„Akékoľvek použitie jadrových zbraní by prelomilo tabu, ktoré platí od roku 1945“, čo by „viedlo k vážnym následkom pre Rusko, ako aj pre všetkých ostatných“, dodal predstaviteľ.
V poslednom období viacerí predstavitelia Spojených štátov varovali Rusko pred použitím jadrových zbraní. Prezident Joe Biden hovoril o „jadrovom armagedone“, jeho poradca Jake Sullivan varoval Kremeľ pred „katastrofálnymi dôsledkami“.
Tri kroky pre Newyorčanov
The Guardian pripomína, že počas Studenej vojny mali krajiny vypracované informačné kampane a dokonca aj školské cvičenia o tom, ako prežiť jadrovú vojnu. Kritici ale kampane zosmiešňujú a považujú za naivné myslieť si, že dakto by prežil jadrovú vojnu. Aj cieľom týchto kampaní bolo zabrániť verejnej panike v prípade, ak budú cieľmi veľké mestá.
Kampane však nepatria do minulosti. Nedávno sa taká kampaň v podobe televíznych reklám objavila v New Yorku. Obyvatelia Veľkého jablka mohli vidieť 90-sekundové video v júli. Video im prezrádzalo, čo robiť v prípade, ak by bolo mesto zasiahnuté.
Reklama radí spraviť ľudom tri kroky. Po prvé by mali ľudia hľadať úkryt v budove. Po druhé mali zostať čo najďalej od okien, ak má budova pivnicu, ísť do nej. Z budovy by nemali vychádzať, aby sa vyhli vystaveniu rádioaktívnemu prachu.
Ak boli v prípade výbuchu vonku, tak by sa mali urýchlene zbaviť oblečenia a umyť sa, aby sa zbytočne nevystavovali kontaminovanému oblečeniu. Po tretie, ľudia by mali sledovať médiá pre oficiálne aktualizácie.
Cieľom kampane je informovať verejnosť o spôsoboch, ako zostať v bezpečí, ak by v New Yorku došlo k útoku.
„Mestu nehrozí žiadna priama hrozba, ale cítili sme, že je dôležité, aby sme sa touto témou zaoberali,“ povedala pre agentúru Reuters Allison Pennisiová, vedúca oddelenia pre informovanie verejnosti z Núdzového manažmentu mesta New York.
Obyvatelia mesta mali na reklamu rozdielne názory. Kým jedni ju považovali za alarmistickú, iní tvrdili, že je potrebná a nad touto témou rozmýšľajú.
Jódové tablety i antiradiačné lieky
Mesto New York nie je jediné. Niektoré krajiny sa dokonca odhodlali k nákupu jódových tabliet. Poľsko začalo bezplatne distribuovať jódové tablety po celej krajine. Obavy však pramenia i z prípadného poškodenia jadrovej elektrárne v Záporoží.
Nákupy jódových tabliet sa konali aj v Rumunsku, ktoré časť tabliet darovalo Moldavsku.
Distribúciu jódových tabliet oznámili aj niektoré štáty v USA, napríklad Delaware.
Spojené štáty tiež nakúpili antiradiačné lieky s názvom Nplate. Spojené štáty ale odmietajú, že by lieky nakúpili z obáv z použitia jadrových zbraní, tvrdia, že ide o dlhodobú stratégiu „pripravenosti,“ uvádza The Telegraph.
Zdroje: the Guardian, Reuters, The Telegraph