Hlavný hygienik Ján Mikas: Celonárodné opatrenia sa už zavádzať nebudú, možno zavrieme regióny

  • Nové pandemické opatrenia by mali byť známe v pondelok
  • Hlavný hygienik sa však k situácii vyjadril jasne
  • Nové celoplošné obmedzenia, aké sme zažili pred niekoľkými mesiacmi, by Slovensko už viac postihnúť nemali
mikas
TASR/Dano Veselský
  • Nové pandemické opatrenia by mali byť známe v pondelok
  • Hlavný hygienik sa však k situácii vyjadril jasne
  • Nové celoplošné obmedzenia, aké sme zažili pred niekoľkými mesiacmi, by Slovensko už viac postihnúť nemali

Dnes pribudlo 19 nových pacientov s diagnózou COVID-19. 7-dňový kĺzavý medián je na čísle 19. Zatvárania hraníc ani iných celoplošných opatrení sa podľa slov hlavného hygienika Jána Mikasa v rozhovore pre Denník N obávať nemusíme. Pravdepodobne pôjde len o regionálne karanténne úpravy a sprísnenia. 

Slovensko je v pozore

Za posledné dva týždne pozorujeme nielen čím ďalej, tým vyšší denný prírastok, ale aj stále menej testov. Deje sa to predovšetkým cez víkend, kedy ich počet mnohokrát nevystúpi ani nad 100. Pri preberaní vládneho žezla sľuboval Igor Matovič denne vykonať 3-tisíc, dnes je situácia iná. 

Povinnosť chrániť sa a dodržiavať bezpečnostné pravidlá naďalej ostáva, no ľudia sú stále benevolentnejší. 

Najohrozenejšími regiónmi sú zatiaľ severné, Kysuce a Žilina. Dnes pribudlo paradoxne najviac prípadov v Banskobystrickom kraji, a to 9. Premiér hovorí o druhej vlne, iní sa snažia uvažovať triezvejšie a tvrdia, že takýto vývoj je logický, pretože sa cestuje do zahraničia a to nielen privátne, ale aj skupinovo, niekoľko hodín v autobusoch, lietadlách či vlakoch. 

zdroj: TASR/Martin Baumann

Dovolenkovať sa neprestane, to sa dalo čakať. Slovákom sa uľavilo, keď si mohli naplánovať rýchlu dovolenku za hranice. Ešte koncom apríla zvažovali, či vybrať Muránsku planinu, alebo stan na Šírave. Na druhej strane bolo otvorenie hraníc podľa odborníkov prirodzeným krokom a vyplývalo z dohody. Viac sa čakať nedalo. 

Ján Mikas dnes pre Denník N vyhlásil, že verí, že k situácii spred dvoch mesiacov už nedôjde. Hranice by sa zatvárať nemali, zruinovalo by to ekonomiku krajiny. Slovensko je závislé od exportu, nemôžeme si dovoliť urobiť krok späť.

Čo nás čaká a neminie?

Svet eviduje až takmer 12,5 milióna pacientov, ktorí sa novým koronavírusom nakazili. Slovensko zaevidovalo 1 870 nakazených. Na dobré čísla sme si za niekoľko desiatok týždňov zvykli. Preto sa teraz desiatok nových nakazených desíme. 

Situáciu ale odborníci a epidemiológovia dostávajú pod kontrolu. Snažia sa zachytiť ohnisko nákazy a izolovať všetkých, ktorí do kontaktu s nakazenou osobou prišli. To sú práve tie lokálne bezpečnostné opatrenia a pravidlá, ktoré prichádzajú do úvahy ako jediné možné v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu.

zdroj: TASR/AP Photo/Eugene Hoshiko

Minister zdravotníctva Marek Krajčí predložil v stredu na rokovaní vlády štatút pandemickej komisie. Na ďalšom rokovaní predložil podľa informácii agentúry SITA pandemický plán.

 Ako šéf rezortu zdravotníctva informoval, pôjde o pandemický plán na respiračné ochorenia, bude sa dať teda použiť aj na výskyt iných typov respiračných ochorení.

Nakazil sa koronavírusom v cudzej krajine, prešiel si peklom a myslel si, že zomiera. Buďte zodpovední, odkazuje

„Členmi pandemickej komisie vlády sú desiatky ľudí, od predsedov samosprávnych krajov cez ministrov. Tí majú teraz možnosť k vypracovanému pandemickému plánu dávať pripomienky,“ dodal. Jeho finálne znenie so zapracovanými pripomienkami a konkrétnymi opatreniami by mali byť známe v pondelok. 

Vtedy ich premiér spolu s hlavným hygienikom predložia občanom. Niektoré by mali platnosť nadobudnúť okamžite. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: dennikn.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá