Hmotnosť je len číslo, dôležité sú pravidelné merania. Boli sme vyskúšať najlepší prístroj v Európe
- V tejto uponáhľanej dobe sú ľudia veľmi náchylní na rôzne choroby ako je obezita alebo zvýšený krvný tlak
- Pravidelné merania tela vedia pomôcť k zlepšeniu fungovania organizmu
- Vďaka neinvazívnym vyšetreniam, ktoré sa využívajú v medicíne a športe, môžu Slováci zistiť všetko o svojom tele
- V tejto uponáhľanej dobe sú ľudia veľmi náchylní na rôzne choroby ako je obezita alebo zvýšený krvný tlak
- Pravidelné merania tela vedia pomôcť k zlepšeniu fungovania organizmu
- Vďaka neinvazívnym vyšetreniam, ktoré sa využívajú v medicíne a športe, môžu Slováci zistiť všetko o svojom tele
Najmä počas chrípkových období a pandémie koronavírusu je dôležité pravidelne športovať a udržiavať sa v dobrej kondícii. Bez podrobnej diagnózy je však väčšina tréningov len „od oka“.
Čoraz populárnejšie sú komplikované diagnostické prístroje, ktoré dokážu na základe hromady vstupných dát vypočítať viacero čísel o ľudskom tele, z ktorých dokáže skúsená fitness poradkyňa vypracovať napríklad tréningový či stravovací plán.
Príklady takýchto prístrojov sú napríklad Max Pulse či InBody 770, ktoré na Slovensku aj s poradenskými službami ponúka BodyScan. Prístroje sme vyskúšali so Simou a zistili, či ide o exaktnú vedu alebo len nespoľahlivé tápanie v číslach.
Komplexné vyšetrenie pozostáva z dvoch častí
Pred samotným vyšetrením výživová poradkyňa Daniela Nestorová zmerala Sime tlak a výšku. Potom nasledovalo meranie prístrojom Max Pulse, ktorý prostredníctvom akcelerovanej fotopletyzmografie vyšetruje stav periférneho cievneho a kardiovaskulárneho systému, priechodnosť ciev a celkovú úroveň stresu.
Simin priemerný tep bol 59 za minútu, štandardom je okolo 70 – 80 tepov za minútu. Daniela na základe údajov zistila, že Sima je pokojný človek, ktorý pravidelne cvičí a pravidelne sa venuje aeróbnym aktivitám.
Max Pulse prostredníctvom fotopletyzmografie, s použitím rôznych frekvencií a matematických algoritmov, zisťuje aj úrovne stresu, ktorý rozdeľuje na telesný a psychický.
Na telesnom strese sa prejaví najmä pretrénovanosť a na psychickom aktuálny psychický stres. Daniela preto vysvetľuje, že z prvého merania nikdy nerobí konečné závery – omnoho lepším ukazovateľom je viacero meraní s časovým odstupom.
Autonómny nervový systém sa zasa delí na dve časti, sympatický a parasympatický, ktoré pracujú v rovnováhe a vzájomne sa dopĺňajú. Zjednodušene povedané, sympatický nervový systém je zodpovedný za nabudenie a parasympatický býva aktívny predovšetkým v noci.
Fyzický aj psychický stres mala Sima na dobrej úrovni, ale autonómny nervový systém má nevyvážený. Ráno o 10:00 mala Sima na vyšetrení aktivovaný viac parasympatický nervový systém – vplývať na to môže napríklad spánkový deficit a vieme z toho tiež vyčítať, že dvojitá ranná káva na Simu veľký účinok nemala.
Zhrnutie nervového systému Simy podľa výživovej poradkyne Daniely
„Sima má ideálny tep, vidieť že športuje, odolná je aj voči stresu. Avšak má trošku nevyvážený autonómny nervový systém, čo môže byť ale aj krátkodobý stav. Preto odporúčam vyšetrenia opakovať pravidelne každý mesiac.“
Sima cvičí 3 – 4 krát do týždňa, spí 6 až 7 hodín, fajčí minimálne, alkohol nepije vôbec, ale obľubuje sladkosti. „Alkohol a cigarety na grafe nie sú priamo viditeľné, ale ak má niekto zlý životný štýl, ten býva viditeľný na cievach. Aj keby tieto hodnoty boli vyššie a cievy by boli zanesené, dá sa to zvrátiť. V takýchto prípadoch odporúčam upraviť životný štýl, viac sa hýbať, zdravšie jesť a poprípade zvýšiť príjem Omega-3 mastných kyselín,“ zdôrazňuje Daniela.
Meranie svalov a tuku vďaka najlepšiemu prístroju v Európe
InBody 770 používa metódu osembodových dotykových elektród a šiestich frekvencií, na základe ktorých sa následne analyzujú výsledky prostredníctvom technológie DSM-BIA. Technológia je založená na meraní tela nie ako celku, ale po jednotlivých častiach (ľavá ruka, pravá ruka, trup, ľavá noha, pravá noha) čo človeku poskytne omnoho podrobnejší prehľad o kompozícii jeho tela.
Výsledkom sú tak informácie o presnom množstve svalstva, tuku (vrátane vnútrobrušného), minerálov, proteínov, objeme vody v organizme či presný bazálny metabolický pomer (teda kľudová energia, ktorá je potrebná na všetky funkcie organizmu) a množstvo ďalších parametrov, týkajúcich sa zdravia tela.
Sima s jej výškou 166,8 cm a hmotnosťou 57,5 kg má koeficient pomeru hmotnosti tuku a svalov 78 zo 100 bodov. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča 80 bodov, Sima je tak na tom takmer ideálne; podľa meraní by mala Sima pribrať 1,1 kg do svalov a 1,2 kg do tuku.
Takéto merania však nemajú len priamy zdravotný prínos, no sú zaujímavou pomôckou aj pri sledovaní efektivity stravovacieho a tréningového plánu.
Hranica vnútrobrušného (viscerálneho) tuku uloženého okolo orgánov by mala dosahovať maximálne 100 cm², vyššie hodnoty predstavujú mnoho zdravotných rizík ako nábeh na stukovatenú pečeň, vysokú hladinu cholesterolu, spôsobujú inzulínovú rezistenciu, vyššie riziko vzniku krvných zrazenín, výrazne zvyšujú riziko srdcovocievnych chorôb a spôsobujú taktiež chronické zápaly, vysvetľuje Daniela. Pre optimálne udržanie hodnôt je dôležité pravidelne cvičiť a vyvážene sa stravovať. Sima je toho dobrým príkladom – vnútrobrušný tuk má len na úrovni 52 cm².
Vnútrobrušný tuk sa ukladá, ak jeme viac ako je nutné – to znamená, že náš príjem je vyšší ako náš výdaj. „Lenže tuk sa ukladá, aj ak jeme príliš málo. Naše telo v tomto prípade reaguje tak, že aj to minimum, čo prijme, uloží do zásob. A to je častokrát horšie, pretože klienti sa potom boja začať jesť, a toto nezdravé hladovanie či nepravidelnosť v strave majú za následok ukladanie veľkého množstva tuku, čo, samozrejme, spôsobuje vážne zdravotné problémy,“ hovorí o skúsenostiach Daniela.
Živiny v tele sú dôležité
Pomocou prístroja InBody 770 sa dajú zmerať proteíny, minerály, ale aj voda v tele. Sima má 8,9 kg proteínov, pričom optimálna hodnota sa pohybuje od 8,2 kg až 10 kg. Zároveň sa v nej skrýva 3,14 kg minerálnych látok a celkovo 32,9 l vody v tele.
Mnoho ľudí sa riadi BMI indexom, ale to je veľmi irelevantný údaj, pretože samotné číslo je zavádzajúce. Omnoho presnejší údaj je možné zistiť prostredníctvom ABSI indexu, ktorý zohľadňuje aj obvod pása a BMI index postupne vytláča. „Naviac dokáže rozlíšiť, do akej miery sa na hmotnosti človeka podieľa tuk a svaly. Čím je index vyšší, tým je vyššie riziko ochorení spojených s obezitou,“ poznamenáva Daniela.
Celkové hodnotenie Simy podľa výživovej poradkyne Daniely:
„Sima sa nachádza v ideálnom rozmedzí pre pomer tuku, svalstva, vody, proteínov, ale aj minerálov v tele. Je dôležité poznať percento tuku v tele, aby bolo všetko v normále. Sima má 21,9 % tuku v tele, pričom táto hodnota je optimálna napríklad aj pre fungovanie hormónov a vstrebávanie niektorých vitamínov v tele,“ upozorňuje Daniela. Tak, ako je nebezpečné mať vysoké percento tuku v tele, je nebezpečné mať ho aj príliš nízke, preto je dôležité, aby aj táto hodnota bola v rámci normy.
„Sima má množstvo svalstva a tuku v norme. Odporúčam však aj naďalej silový tréning pre budovanie a formovanie svalstva. V rámci podkožného tuku odporúčam udržať aktuálny stav, poprípade nebude vadiť, ak Sima trošku priberie. Obsah vnútrobrušného tuku priamo neohrozuje Simine zdravie, vidieť, že venuje dostatočnú pozornosť zdravému životnému štýlu, avšak tento tu je dobré držať ‚pod pokličkou‘. Určite jej odporúčam nahradiť nezdravé mlsanie za zdravšiu variantu a myslieť na pravidelnosť v strave. Už len takáto malá zmena sa dokáže pozitívnejšie prejaviť na vnútrobrušnom tuku a zlepšiť už aj tak dobré hodnoty,“ zhodnotila Daniela.
V skratke: Odporúčania a rady od výživovej poradkyne Daniely z BodyScan
- Budovanie svalstva nie je len estetickou záležitosťou. Svaly nám umožňujú pohyb a držia naše telo „pokope“. Mnohé štúdie ukazujú, že cvičenie je veľmi dôležité pre udržanie kostnej hustoty, takže sú veľmi dôležité pri mineralizácii kostí a prevencii proti osteoporóze.
- Denne by sme mali vypiť okolo 2,5 litra vody, samozrejme, veľa závisí aj od celkovej hmotnosti človeka alebo aj od jeho fyzickej aktivity. Čo piť? Čistú vodu, minerálnu vodu, bylinné alebo zelené čaje. Kedy piť? Ideálne nie počas jedenia, max 2 až 3 dcl naraz a 2/3 dennej dávky vody je dobré vypiť do 16:00. Ak telo nemá dostatok vody, tak si bunky budú vodu pýtať samé – lenže to je už problém. Mali by sme piť pravidelne. Z vody v tele sa dá pomocou InBody 770 vyčítať mnoho vecí, ako napríklad potenciálna cukrovka.
- Nie je dobré mať vysoké ani nízke percento tuku. Ideálna hodnota pre ženy je v rozmedzí od 18 – 28 %, pričom muži by mali mať 10 – 20 % tuku. Ženy majú spravidla vyššie číslo, nakoľko sa viac tuku ukladá v prsiach a na zadku.
- Ak máme vnútrobrušného (viscerálneho) tuku priveľa, je veľmi nebezpečný pre naše zdravie. Mali by sme sa snažiť držať ho v norme a to vďaka dobrej bilancii vo výžive. Dávať si pozor nielen na kvantitu, ale aj na kvalitu a na zloženie stravy.
- Merania krvného tlaku, stresu, hmotnosti, ale aj tukov treba vykonávať pravidelne a následne výsledky porovnávať. Tak sa dá veľmi jednoducho a presne uchopiť, aký je váš stravovací a tréningový režim. Takéto monitorovanie je zvlášť vhodné, ak chce človek schudnúť z tuku alebo pribrať na svaloch. Napríklad, aby človek pri chudnutí chudol z tuku a nie zo svalov.
(Vyšetrenie bolo realizované ešte pred lockdownom, v novembri.)