Hoaxáreň Bádateľ je na Facebooku zrušený. Štát na stránku podal trestné oznámenie
- Ministerstvo zdravotníctva zrejme vyhralo boj s dezinformačným webom, ktorý šíril klamstvá o koronavíruse
- Stránku Bádateľ na Facebooku už nenájdeš, bola zrušená
- Ministerstvo zdravotníctva zrejme vyhralo boj s dezinformačným webom, ktorý šíril klamstvá o koronavíruse
- Stránku Bádateľ na Facebooku už nenájdeš, bola zrušená
Facebook zrušil stránku Bádateľ, ktorá mala 60 000 sledovateľov a pravidelne a systematicky šírila nebezpečné dezinformácie o zdraví a koronavíruse. Informuje o tom rezort zdravotníctva. Zatiaľ nie je jasné, či ide o dočasné alebo trvalé zrušenie stránky.
Na webovú stránku Bádateľ, ktorá bojkotuje nosenie rúšok a šíri hoaxy, bola ešte koncom augusta podaná žaloba zo strany Ministerstva zdravotníctva. „Webová stránka Bádateľ dlhodobo šíri medicínske nezmysly a hoaxy. Lacnými nadpismi ľudí najprv šokuje a potom na nich zarába peniaze tým, že im ponúka výživové doplnky a rôzne produkty,“ píše ministerstvo.
Tisíce ľudí napríklad zdieľali na Facebooku sériu piatich fotografií, ktoré vytvárali dojem, že rúška spôsobujú vyrážky v okolí nosa a úst. Tri z uvedených fotografií vôbec nesúviseli s nosením rúšok, zobrazovali ovčie kiahne či ekzém.
„Zarábať na strašení verejnosti lacnými lžami ešte aj uprostred pandémie, kedy najviac potrebujeme zodpovednosť ľudí, je ľudsky odporné, medicínsky toxické a verím, že aj právne neakceptovateľné,“ napísal rezort.
„ Rešpektujem slobodu slova, ale aj tá musí mať určité hranice. Hlavnou úlohou Ministerstva zdravotníctva je chrániť verejné zdravie a my urobíme všetko preto, aby sme zvládli aj druhú vlnu pandémie koronavírusu,“ uzavrelo ministerstvo.
Hoaxy už aj v poštových schránkach
Ľudom už dokonca prichádzajú do schránok aj zavádzajúce listy, ktoré šíria hoaxy o koronavíruse. Upozorňuje na to Policajný zbor SR na sociálnej sieti. V liste šíriacom nepravdy sa píše napríklad o tom, že po podaní vakcíny na ochorenie COVID-19 malo 80 % dobrovoľníkov nežiadúce účinky. Podľa polície by sa mali ľudia k tomuto spôsobu šíreniu hoaxov postaviť rovnako, ako k tým na internete.
„Varuje svojich známych, neverte výmyslom. V prípade, ak vám príde takýto list do schránky, odneste ho na najbližšie policajné oddelenie s vysvetlením, že ide o zásielku, ktorá je zasielaná veľkému množstvo domácností,“ vysvetlila polícia.
Zdroje: MZSR, Polícia SR