Hodnota bitcoinu sa prudko znížila

  • Ostatné digitálne meny, vrátane kryptomien ether a XRP, tiež výrazne oslabili
  • Bitcoin nebol doposiaľ podrobený žiadnej trhovej kríze
Bitcoin
Unsplash/Dmitry Demidko
  • Ostatné digitálne meny, vrátane kryptomien ether a XRP, tiež výrazne oslabili
  • Bitcoin nebol doposiaľ podrobený žiadnej trhovej kríze

Hodnota bitcoinu prudko klesla po tom, ako rozsiahly výpredaj na americkom akciovom trhu vo štvrtok vystrašil trh kryptomien. V piatok ráno do 8:03 greenwichského času bitcoin podľa údajov stránky CoinDesk zlacnel o osem percent na 36 251,50 dolára za kus.

Ostatné digitálne meny, vrátane kryptomien ether a XRP, tiež výrazne oslabili. Za 24 hodín do piatka 8:03 greenwichského času trh kryptomien stratil zo svojej hodnoty zhruba 129 miliárd dolárov. Informuje o tom portál cnbc.com.

Výpredaj digitálnych mien spôsobil nepriaznivý deň na Wall Street, keďže akciový index Dow Jones si vo štvrtok odpísal viac ako tisíc bodov. Bitcoin je naďalej spojený s akciovými trhmi a spoločne s nimi klesá alebo stúpa. Vijay Ayyar z burzy kryptomien Luno konštatoval, že hodnota bitcoinu by mohla onedlho klesnúť na hranicu 30-tisíc dolárov za kus.

Prvá veľká skúška

Vojna na Ukrajine predstavovala pre bitcoin prvú veľkú skúšku. Kryptomeny totiž vznikli po celosvetovej finančnej kríze na prelome rokov 2008 a 2009, čo znamená, že až doteraz nebol bitcoin podrobený žiadnej trhovej kríze.

„Kým bitcoin stratil, zlato si svoju povesť obhájilo,“ hovorí generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko.

Kryptomeny nemajú medzi investormi dobrú povesť. Väčšina odbornej verejnosti ich totiž považuje za niečo imaginárne, čo nemá iný ako len marketingový význam.

Kryptomena nie je nič reálne. Má hodnotu len dovtedy, kým ľudia veria, že hodnotu má. Podľa Valka by si tak investovanie do kryptomien mali rozmyslieť všetci tí, ktorí nechcú riskovať riziko straty peňazí.

Zlato je podľa neho v rámci ochrany peňazí lepšia voľba než kryptomeny. Tie sú navyše podľa neho extrémne energeticky náročné na ťažbu.

Bitcoin veľryba kryptomeny
zdroj: Unsplash/Brian Wangenheim

Jednou z oblastí, do ktorých zasiahla vojna na Ukrajine, sú teda aj osobné financie. „V časoch strachu na finančných trhoch sa dá pravidelne sledovať nárast dopytu po zlate, spôsobený hlavne emóciami, ktoré tento drahý kov vyvoláva,“ hovorí odborník na osobné financie z Partners Group SK Erik Babušiak.

Práve tento cenný kov mnohí považujú za istotu, do ktorej je vhodné vložiť svoje peniaze v ťažkých časoch.

Siahnuť po zlate?

Babušiak však upozorňuje aj na úskalia tejto formy investovania. Z dlhodobého hľadiska si nemyslí, že zlato je ochranca hodnoty peňazí. Zlato sa za určitých okolností môže považovať podľa neho za alternatívnu investíciu. Tie by však mali v investičnom portfóliu predstavovať iba 5 až 10 % zo všetkých investícií.

Zlato Babušiak neodporúča bežným klientom, ktorých investičné portfólio nepresahuje sumu 100 000 eur. Pri sume 3-tisíc eur by volil niečo iné, možno investíciu do akciových alebo realitných fondov.

Čo sa týka investícií do kryptomien, tie lákajú aj čoraz viac hackerov a podvodníkov, upozorňuje hlavný konzultant spoločnosti Progress a riaditeľ Synapsa Networks Roman Čupka.

Takmer 20 % z podozrivých kybernetických udalostí, ktoré v ostatných týždňoch zaznamenávajú technológie pre monitoring sietí Flowmon od spoločnosti Progress v sieti jedného z najväčších slovenských operátorov, sa týka zneužitia jeho technologickej infraštruktúry na ťažbu kryptomien.

Zlato
zdroj: Unsplash/Zlaťáky.cz

Ďalšie riziká súvisiace s kryptomenami zahŕňajú phishing, šírenie škodlivých kódov či prepieranie peňazí. „Bežní, najmä začínajúci investori by sa však mali obávať najmä rizika krádeže kryptomien,“ pripomína Čupka.

Podľa správy blockchainovej firmy Chainalysis ukradli vlani podvodníci celosvetovo v kryptomenách zhruba 14 miliárd dolárov, čo je takmer dvojnásobok oproti predošlému roku.

Čítajte viac z kategórie: Financie a kryptomeny

Zdroje: CNBC, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá