Holanďania pestujú živé rakvy, v ktorých doslova splynieš s prírodou. O ekologický pohreb je čoraz väčší záujem
- Záujem je relatívne vysoký, otvorili továreň, kde ich budú „pestovať“
- S počtom záujemcov sa bude znižovať ich cena, čo dopyt opäť zvýši
- Záujem je relatívne vysoký, otvorili továreň, kde ich budú „pestovať“
- S počtom záujemcov sa bude znižovať ich cena, čo dopyt opäť zvýši
Takmer 100 ľudí sa v Holandsku rozhodlo byť pochovaných po svojej smrti v takzvanej „živej truhle“, a to v priebehu prvého roka, odkedy bol predstavený „udržateľný spôsob zaobchádzania s mŕtvymi“. Uviedol to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.
Živú truhlu vyvinul Bob Hendrikx spolu s výskumníkmi z Technickej univerzity v Delfte a z prírodovedného múzea Naturalis v Leidene. Tento koncept už bol začlenený do typov ponúkaných rakiev, v súčasnosti ich ponúkajú dve holandské pohrebné spoločnosti.
https://www.facebook.com/koolfmbarrie/photos/a.212860762082908/3728099090559040/?type=3
Truhly sú vyplnené machom a vyrobené z mycélia, podzemnej biomasy húb. Ich biologický rozklad trvá asi 45 dní. Hendrikx pre Dutchnews.nl spresnil, že tento typ rakiev umožňuje ľuďom „opäť sa zjednotiť s prírodou“.
Záujem o nový typ rakiev narastá a na uspokojenie dopytu na trhu bola otvorená továreň, v ktorej bude možné rakvy „dopestovať“ vo väčšom meradle. Očakáva sa, že pri rastúcej popularite tohto typu rakvy klesne aj jej cena. V súčasnosti stojí okolo 1500 eur.
Koncept je už známy aj za hranicami krajiny a podľa údajov DutchNews.nl sa na tento typ pochovávania už pripravujú napríklad v Nemecku a Spojených štátoch, kde budú rakvy vyrábané z miestnych materiálov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: TASR