Holanďania sú v šoku. Parlamentné voľby vyhral „peroxidový Mozart“, otvorený fanúšik Viktora Orbána
- Dominantnou témou kampane bola migrácia
- Napriek výhre bude cesta do premiérskeho kresla zložitá
- Dominantnou témou kampane bola migrácia
- Napriek výhre bude cesta do premiérskeho kresla zložitá
Streda síce nie je tradičným dňom parlamentných volieb, no práve práve túto stredu sa konali voľby v jednej z najvyspelejších krajín európskeho kontinentu, v Holandsku. Išlo o predčasné voľby, pretože štvornásobný premiér Mark Rutte, ktorý vládol trinásť rokov, čím je najdlhšie slúžiacim premiérom v histórii krajiny, sa v júli rozhodol odstúpiť zo svojho postu z dôvodu nezvládania migračnej otázky, píše CBS News.
Na čele stredopravej liberálnej strany VVD (Ľudová strana pre slobodu a demokraciu) Rutteho vystriedala Dilan Yesilgöz-Zegeriusová, pôvodom z Turecka, ktorá sa presťahovala do krajiny Beneluxu ako 7-ročná.
Ak by vyhrala, stala by sa vôbec prvou ženou v holandskom premiérskom kresle. Avšak po zverejnení výsledkov má Zegeriusová, ktorá je proti ilegálnej migrácii, pomerne malé šance. Holandské parlamentné voľby totiž majú šokujúceho víťaza, ktorý sa na politickej scéne síce pohybuje už niekoľko dekád, ale zatiaľ sa „preslávil“ skôr škandálmi.
Chce vrátiť Holandsko Holanďanom
Renomovaná agentúra Reuters zdôrazňuje, že po 25 rokoch v politickej aréne má 60-ročný Geert Wilders jedinečnú príležitosť viesť rokovania o vytvorení novej holandskej vlády.
BREAKING NEWS – Geert Wilders vows to ban Islamic schools & halt all immigration to the Netherlands🔥🔥
Leaders from all over the world have started congratulating him. He is heading for stunning landslide victory & is Anti EU. He even supported Nupur Sharma.
He said he will… pic.twitter.com/fMX3K3AZjW
— Times Algebra (@TimesAlgebraIND) November 23, 2023
Jeho populistická a euroskeptická Strana pre slobodu (PVV), ktorú založil v roku 2004, totiž získala 23,5 percenta hlasov, zatiaľ čo jej hlavný rival Timmermanovci – spoločná kandidátka Strany práce (PvDa) a Zelenej ľavice (GL) pod vedením bývalého eurokomisára Fransa Timmermansa, až o asi osem percent menej. Hlavný favorit volieb, spomínaná VVD skončila až tretia s 15,1 percentami.
„Som presvedčený, že sa vieme dohodnúť. Chceme vládnuť a … budeme vládnuť. Budeme musieť nájsť spôsoby, ako naplniť nádeje našich voličov a vrátiť Holanďanov na prvé miesto. Holandsko sa vráti Holanďanom, obmedzí sa azylové tsunami a migrácia,“ cituje z jeho povolebného prejavu portál Gb News.
Otázka migrácie bola ústrednou témou kampane, keďže, ako podotýka Financial Times, 18-miliónové Holandsko v minulom roku zaznamenalo čistú migráciu 220-tisíc ľudí, čo podľa predstaviteľov extrémnej pravice zhoršilo nedostatok bytov, ktorý spôsobil, že domy sú pre mladých ľudí a rodiny s nižšími príjmami nedostupné.
„Hlavným dôvodom, prečo voliči podporili Wildersa v týchto voľbách, je jeho protiimigračná agenda, po ktorej nasleduje jeho postoj ku kríze životných nákladov a jeho pozícii v oblasti zdravotnej starostlivosti. Mainstreamové strany legitimizovali Wildersa tým, že z prisťahovalectva urobili kľúčový problém. Voliči si mohli myslieť, že ak ide o tento problém, prečo radšej nehlasovať za originál ako za kópiu?“ vysvetlila pre bruselské Politico profesorka politických vied z University of Amsterdam Sarah de Langeová.
Napriek tomu, že Wildersova strana poslednú dekádu nebola považovaná za relevantného partnera pre vyjednávania o vláde, tentokrát sa zdá, že aj vzhľadom na volebný výsledok PVV, ako aj mierne zmiernenie Wildersovej rétoriky, CNN napríklad píše o tom, že nebude presadzovať zákaz Koránu či moslimských škôl, s ním ako možným premiérom musíme počítať.
Dôkazom toho sú aj vyjadrenia popredných holandských politikov, pretože okrem Timmermansa nikto explicitne spoluprácu s Wilderosom nevylúčil.
Holandský Trump, ktorý najviac na svete neznáša islam
Čím si vlastne Geert Wilders vyslúžil takú negatívnu reputáciu? Gb News v prvom rade akcentuje, že pre jeho blonďavé vlasy a radikálne prejavy si vyslúžil prezývku „holandský Trump“.
Reuters konkretizuje, že jeho poburujúce názory na islam v minulosti podnietili vyhrážky smrťou a roky žil pod prísnou policajnou ochranou. Proroka Mohameda označil za „pe*ofila“, islam za „fašistickú ideológiu“ a „zaostalé náboženstvo“ a v Holandsku chcel zakázať mešity a korán. Jeho výrazný vlasový prejav mu vyslúžil ďalšiu prezývku „peroxidový Mozart“.
Okrem toho, jeho komentáre niekedy viedli k násilným protestom v krajinách s veľkou moslimskou populáciou vrátane Pakistanu, Indonézie a Egypta. V Pakistane dokonca proti nemu náboženský vodca vydal fatwu, teda moslimský trest smrti.
Wilders sa nehanbí za to, že je otvorený fanúšikom maďarského premiéra Viktora Orbána, zrejme k tomu prispieva aj fakt, že jeho manželka je Maďarka. Má jednoznačne euroskeptické názory a často kritizuje Brusel a neraz hovoril o takzvanom Nexite, teda odchode Holandska z EÚ po vzore Veľkej Británie.
O tomto radikálnom kroku by chcel usporiadať referendum. Zároveň nechce pokračovať v zasielaní zbraní Ukrajine, pretože podľa jeho názoru jeho 18-miliónová krajina potrebuje zbrane na vlastnú obranu.
Zdroje: Politico, Reuters, Gb news, CBS News, Financial Times, CNN