Holandská vláda uvádzala polovičný počet úmrtí na covid. Pribudlo vyše 200 nakazených
- Na Slovensku pribudlo 240 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov
- Holandská vláda uvádzala o polovicu nižší počet úmrtí na covid, než je realitou
- Na Slovensku pribudlo 240 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov
- Holandská vláda uvádzala o polovicu nižší počet úmrtí na covid, než je realitou
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb presahuje 71,19 %. Informuje o tom NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 240 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 310 227, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 847 246 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 778 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 478.
Dvojnásobný počet úmrtí v Holandsku
Holandský národný štatistický úrad CBS v piatok upozornil na nové zistenia týkajúce sa údajov ohľadom úmrtí na covid v krajine za posledné dva roky. Ukázalo sa, že počet úmrtí na ochorenie koronavírusu bol takmer dvojnásobne vyšší, než uvádzali oficiálne vládne údaje, informuje TASR.
Štatistiky CBS zaznamenávajú úmrtia na COVID-19 od marca 2020 do konca mája 2022. Vychádzajú pritom z úmrtných listov. V Holandsku doposiaľ evidujú 44 485 úmrtí.
Avšak vláda vo svojom informačnom paneli o koronavíruse aj naďalej uvádza záznamy holandského národného inštitútu pre zdravie (RIVM), podľa ktorého umrelo do 4. októbra tohto roku v Holandsku 22 663 osôb.
Zvýšené počty úmrtí v porovnaní s bežným, nepandemickým rokom zaznamenávali v Holandsku aj počas septembra. Obzvlášť vysoké čísla bolo možné spozorovať medzi ľuďmi v ústavoch sociálnej starostlivosti staršími ako 65 rokov.
Nové opatrenia v letectve
Ako informuje agentúra SITA, dopyt po leteckej doprave opäť ožíva. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) preto vo štvrtok stanovili cestu k postupnému návratu k pravidlám „využi alebo strať“. Tie sa týkajú prideľovania prevádzkových intervalov na letiskách v rámci EÚ, ktoré od marca 2020 do marca 2021 nefungovali s cieľom reagovať na pandémiu.
K 30. októbru 2022 majú letecké spoločnosti využiť 75 % svojich plánovaných prevádzkových intervalov na vzlietnutia a pristátia, aby si ich udržali v nasledujúcej sezóne. Od letnej sezóny 2023 bude zavedená štandardná požiadavka na využívanie prevádzkových intervalov na úrovni 80 %.
Parlament však schválil výnimky, pri ktorých je odôvodnené nevyužívať prevádzkové intervaly. Ide o epidemické núdzové situácie, prírodné katastrofy alebo rozsiahle politické nepokoje s negatívnym vplyvom na leteckú dopravu.
Európska komisia tiež môže znížiť minimálnu mieru využívania prevádzkových intervalov, ak úroveň letovej prevádzky klesne pod 80 % úrovne z roku 2019 počas dvoch po sebe nasledujúcich týždňov v dôsledku ochorenia COVID-19, inej epidemickej situácie alebo v priamom dôsledku ruskej vojny proti Ukrajine.
Nové pravidlá okrem toho umožňujú obnovenie leteckej prepojenosti medzi EÚ a Ukrajinou v čase, keď to bude možné. Najprv sa uplatní 16-týždňové obdobie obnovy, kým sa opäť začnú uplatňovať požiadavky na využívanie prevádzkových intervalov po opätovnom otvorení ukrajinského vzdušného priestoru.
„Európsky parlament, ktorý podporuje optimálne využívanie existujúcej infraštruktúry, prepojenosť, plynulosť dopravy a prístup občanov ku konkurenčným ponukám, dnes schválil postupný návrat k štandardným prevádzkovým pravidlám letiskových intervalov pri zachovaní flexibility na trhu, ktorý je nestabilný v dôsledku epidemickej situácie a ruskej vojenskej agresie,“ uviedol spravodajca predkladaného návrhu Dominique Riquet z frakcie Obnova Európy.
Nové pravidlá europoslanci schválili 457 hlasmi za, pričom traja hlasovali proti a traja sa hlasovania zdržali. Pravidlá musí schváliť aj Rada, aby mohli nadobudnúť účinnosť po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SITA, NCZI