Holandsko chce dať ľuďom unaveným zo života možnosť zvoliť si dátum svojej smrti
- Holandsko chce ísť v ústrety ľuďom unaveným zo života
- Prostredníctvom legalizovanej eutanázie si môžu zvoliť deň, kedy chcú zomrieť
- Holandsko chce ísť v ústrety ľuďom unaveným zo života
- Prostredníctvom legalizovanej eutanázie si môžu zvoliť deň, kedy chcú zomrieť
V Holandsku je v príprave legislatívny návrh, ktorý môže v našich končinách vyznieť prinajlepšom kontroverzne. Tamojšia liberálna strana D66 chce umožniť seniorom unaveným zo života, aby si sami mohli určiť deň smrti. Ako prvý o tom informoval portál Aktuality.sk s odvolaním sa na server DutchNews.nl.
Podobný zásah do života je v súčasnosti legálny len v piatich krajinách sveta. Ako prvé si do zákona eutanáziu zapracovalo Švajčiarsko v roku 1942. Až v roku 2002 nasledovalo Holandsko a Belgicko. V roku 2009 sa stala asistovaná samovražda legálnou v Luxembursku a v roku 2016 sa pridala Kanada.
Konkrétne v Holandsku je podmienkou, že osoby, ktoré sa rozhodnú pre eutanáziu, musia k tomuto záveru prísť na základe vlastného uváženia a ich stav musí byť označený za „beznádejný“ dvoma nezávislými lekármi„. Starší ľudia by sa tak mohli pre eutanáziu rozhodnúť aj bez splnenia týchto podmienok.
V krajine je o asistovanú samovraždu pomerne masívny záujem. V roku 2003 sa pre eutanáziu rozhodlo až 1 626 pacientov a čísla v posledných rokoch stále rastú. V roku 2018 to bolo až 6126. V tejto krajine je eutanázia poskytovaná dokonca aj prostredníctvom pojazdnej kliniky. V praxi to funguje tak, že mobilná klinika príde priamo k pacientovi domov a celý proces prebieha v prostredí, v ktorom sa cíti najlepšie.
Vo Švajčiarsku to funguje tak, že lekári najskôr podrobne posúdia chorobu pacienta. V prípade, ak ide o beznádejný stav, môže sa stať ich klientom. Človek s beznádejnou diagnózou následne vypije špeciálny chemický koktejl a v príjemnom prostredí si môže zvoliť hudbu, ktorú chce počúvať. Následne zažíva posledných 7 minút života. O všetkom však musí rozhodovať výlučne samotný pacient, ktorý nesmie byť nikým iným ovplyvňovaný. Chemický koktejl tak musí vypiť sám.
Eutanázia vo Švajčiarku nie je lacnou záležitosťou. Ak zoberieme do úvahy náklady na ubytovanie a starostlivosť, suma môže pokojne presiahnuť 11-tisíc eur.
Vo svete vyvolal búrlivú diskusiu aj krok Belgicka v oblasti asistovanej samovraždy. V krajine už 5 rokov platí zákon, podľa ktorého sa môže eutanázia vykonávať aj u detí, ktoré majú menej ako 12 rokov. V Holandsku si o asistovanú samovraždu zase môžu požiadať deti od 12 rokov. Dieťa musí s touto žiadosťou prísť samé a lekár následne posúdi jeho zdravotný stav, no slovo v tomto procese má aj detský psychológ. Počet takýchto prípadov je však len minimálny.
zdroj: dutchnews.nl, theguardian.com, telegraph.co.uk, bioedge.org, CNN, wikipedia.org