Holub strávil 8 mesiacov za mrežami v Indii. Bol podozrivý zo špionáže pre Čínu
- Indické úrady chytili holuba minulý rok v máji neďaleko prístavu v Bombaji
- Bezpečnostné zložky mali podozrenie na možné zapletenie do špionáže
- Indické úrady chytili holuba minulý rok v máji neďaleko prístavu v Bombaji
- Bezpečnostné zložky mali podozrenie na možné zapletenie do špionáže
Minulý rok v máji indické úrady neďaleko prístavu v Bombaji chytili holuba s dvoma krúžkami priviazanými k nohám, ktoré niesli správu, ktorá vraj vyzerala ako v čínštine. Preto mali bezpečnostné zložky hneď podozrenie na možné zapletenie do špionáže a holuba zadržali, informuje portál The Guardian.
„Polícia pôvodne prípad evidovala ako podozrenie zo špionáže. Po ukončení vyšetrovania obvinenie – pre nedostatok dôkazov – stiahla,“ uvádza sa v správe denníka Times of India. Po ôsmich mesiacoch zadržiavania totiž indická polícia očistila vtáka z podozrenia z čínskej špionáže.
Išlo o pretekárskeho holuba
Agentúre AFP sa bezprostredne nepodarilo získať od indickej polície potvrdenie o ukončení vyšetrovania.
Kým polícia prípad vyšetrovala, vtáka držali v klietke v mestskej veterinárnej nemocnici. Vyšetrovaním sa napokon zistilo, že išlo len o pretekárskeho holuba, ktorý v rámci diaľkového letu z Taiwanu zaletel do Indie. Miestne médiá informovali, že indická polícia v utorok vydala pokyn na vypustenie holuba. Následne bol vták „v dobrom zdraví“ vypustený na slobodu.
AFP podotkla, že indické úrady v uplynulých rokoch odchytili niekoľko holubov, u ktorých mali podozrenie, že slúžia na špionážne účely. V roku 2016 tak indická pohraničná stráž zaistila holuba, ktorý prenášal výhražný odkaz pre indického premiéra Naréndru Módího.
Nešlo o ojedinelý prípad
Holub bol odchytený blízko hraníc Indie s jej úhlavným rivalom – Pakistanom. V roku 2020 pohraničná stráž v Kašmíre, horskej oblasti kontrolovanej Indiou, preverovala holuba pre podozrenie z plnenia špionážnych úloh pre Pakistan. Vyšetrovaním sa zistilo, že ide o obyčajného holuba, ktorý patril pakistanskému rybárovi.
Ďalšieho holuba držali v klietke pod strážou v roku 2010 – po tom, čo ho našli v rovnakom pohraničnom regióne s krúžkom, na ktorom bolo pakistanské telefónne číslo s adresou. Aj v tomto prípade sa objavilo podozrenie, že holub by mohol byť na „špeciálnej špionážnej misii“.
Ďalším príkladom je aj prípad z roku 2016, keď bol zadržaný holub po tom, ako sa u neho údajne našiel lístok s výhražným odkazom indickému premiérovi Naréndrovi Módímu.
Ako pripomína portál Sky News, holuby sa v histórii používali na špionáž a boj, vrátane britských jednotiek v prvej a druhej svetovej vojne na doručovanie správ.
Holub menom Gustav priniesol prvú správu o Dni D do Spojeného kráľovstva po tom, ako korešpondent napísal správu a pripevnil ju na vtáka počas vylodenia na pláži Sword v Normandii 6. júna 1944. Napokon však vyšetrovanie poukázalo, že vták nebol špión a len prelietal cez hranicu medzi krajinami.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, TASR, Sky News