Homofób roka na Slovensku bude arcibiskup, politik alebo novinár. Malo by to ľudí naštartovať, vraví odborníčka

  • Na Slovensku ľudia z tejto komunity stále bojujú o rovnocenné práva
  • Poslanec za ĽSNS využil tento deň ako príležitosť zbierať politické body
  • Ľudská rôznorodosť si zaslúži dôstojné postavenie. „Demokracia bez demokraticky zmýšľajúcich a konajúcich ľudí degeneruje,“ tvrdí odborníčka.
mazurek zaborska orosh
TASR/Lukáš Grinaj, Martin Baumann, Michal Svítok
  • Na Slovensku ľudia z tejto komunity stále bojujú o rovnocenné práva
  • Poslanec za ĽSNS využil tento deň ako príležitosť zbierať politické body
  • Ľudská rôznorodosť si zaslúži dôstojné postavenie. „Demokracia bez demokraticky zmýšľajúcich a konajúcich ľudí degeneruje,“ tvrdí odborníčka.

Homosexualita bola Svetovou zdravotníckou organizáciou klasifikovaná ako mentálne postihnutie celých 42 rokov. Až 17.mája 1990 Valné zhromaždenie rozhodlo, že homosexualitu ďalej nemožno považovať za úchylku, narušenie alebo chorobu.

Odvtedy si každý rok v tento deň pripomíname dôležitú úlohu rovnoprávnosti a mnohí politickí predstavitelia na svojich sociálnych sieťach odsudzujú diskrimináciu, ktorej komunita čelí. Stalo sa tak aj včera. Zdá sa však, že Slovensko odmieta prijať kultúru tolerancie.

Z výsledkov výskumu agentúry Európskej únie pre ľudské práva vyplýva, že 52 % LGBTI ľudí na Slovensku zažilo za minulý rok obťažovanie alebo diskrimináciu. Priemer EÚ je 47%.

Věra Jourová, podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť, v tejto súvislosti povedala: „Nikto by sa nemal báť ísť po ulici ruka v ruke s milovanou osobou. Európa bude vždy obhajovať základné práva a slobody. V tejto Únii sme si všetci rovní,“  uvádzajú europskenoviny.sk.

Upozornenia verejnej ochrankyne práv nezaberajú

Poslanci NRSR nepodporili minulý štvrtok správu o činnosti verejnej ochrankyne práv. Spôsob, akým dali niektorí poslanci najavo svoje postoje, bol neúctivý voči práci samotnej ombudsmanky no najmä voči tým, ktorých sa snažila zastať.

Neprešiel ani týždeň a poslanec za ĽSNS Milan Mazurek, v minulosti uznaný vinným z hanoberia rasy, národa a presvedčenia, sa v relácií Politicky nekorektne, ktorú včera vysielal Kulturblog, opäť nezdržal urážok.

Voči verejnej ochrankyni práv, prezidentke Zuzane Čaputovej a v spojitosti so včerajším dátumom aj voči LGBT komunite vystupoval arogantne, urážlivo a netaktne.

patakyová
zdroj: TASR/Martin Baumann

Člen parlamentu popiera existenciu transgender, ide podľa neho o psychickú poruchu, keď sú ľudia presvedčení, že sa nachádzajú v nesprávnom tele. Preto navrhuje, aby ich štát podporil ponukou liečby a tento „bláznivý stav mysle“, ako ho sám nazýva, pomohol vyriešiť.

Viac ako dve hodiny sa opakovane posmešne vyjadroval na adresu LGBTI, popieral existenciu ich práv, spochybňoval mandát Márie Patakyovej a sám seba označoval ako adepta na výhru titulu „homofób roka“. O ankete sme ťa už informovali, medzi nominovanými sú napríklad novinár Korda či arcibiskup Orosch.

Ohrozené sú práva všetkých

Vyjadrenia poslanca Milana Mazureka, ale aj ďalších by nemali nechať vlažným nikoho, komu ide úprimne o vlastné šťastie, šťastie svojich blízkych a šťastie spoločnosti, v ktorej žije. A nejde len o LGBTI ľudí, ale aj ďalšie ľudské práva ďalších jednotlivých ľudí (rodová rovnosť, ĽP žien, menšiny ako také, atď.) Ide totiž oveľa,“ uviedla pre Startitup ľudskoprávna odborníčka Dagmar Horná.

Vyjadrenia poslanca by mali ľudí naštartovať k obhajobe ĽP ako takých. Ide totiž o koncept, ktorý stačí naštrbiť v prípade jedného človeka a každý ďalší sa mu cítiť ohrozený,“ vraví.

Viacerí súčasní ale aj minulí politici sa voči téme rovnocenných práv pre LGBT vyhradzujú, považujú ju za nedôležitú, prípadne až nebezpečnú. Po poslednom vystúpení ombudsmanky v parlamente sa ostro vyjadrili najmä poslanci ĽSNS, ale aj koaliční poslanci Sme rodina a konzervatívnejšie krídlo OĽaNO.

„Tie poslankyne a tí poslanci, ktorí tak ostentatívne útočia na ľudskú dôstojnosť, ľudské práva a elementárnu humanitu, útočia priamo na základy zriadenia, ktoré im to umožňuje. Umožňuje im stať sa poslancami, zložiť poslanecký sľub a beztrestne ho porušovať v priamom prenose,“ dodáva odborníčka.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: europskenoviny.sk, europarl.europa.eu

Najnovšie videá

Trendové videá