Homosexualita nie je zločin, prekvapuje pápež František. „Ale je to hriech,“ dodal jedným dychom

  • Pápež František v rozhovore kritizoval zákony namierené proti LGBTQ komunite
  • Uviedol, že Boh miluje všetkých
  • Kvituje mu aj Európsky súd
pápež františek lgbtq
Hlava katolíckej cirkvi, pápež František TASR/Dano Veselský, AP/Andrew Medichini
  • Pápež František v rozhovore kritizoval zákony namierené proti LGBTQ komunite
  • Uviedol, že Boh miluje všetkých
  • Kvituje mu aj Európsky súd

Zvyčajná rétorika kresťanov o LGBTQ komunite je prinajmenšom negatívna. Frázy ako „je to proti Bohu“ alebo „je to neprirodzené“ môžeme počuť prakticky denne. Samotná hlava katolíckej cirkvi však má na celú vec trochu iný názor.

Boh miluje všetkých

Pápež František kritizoval zákony kriminalizujúce homosexualitu ako „nespravodlivé“ a povedal, že Boh miluje všetky svoje deti – také, aké sú. Vyzval tiež katolíckych biskupov, ktorí tieto zákony podporujú, aby privítali LGBTQ ľudí v cirkvi. „Byť homosexuál nie je zločin,“ uviedol pápež v interview pre tlačovú agentúru AP, zverejnenom v stredu.

Pápež František pripustil, že katolícki biskupi v niektorých častiach sveta podporujú zákony, ktoré kriminalizujú homosexualitu alebo diskriminujú komunitu LGBTQ ľudí. Takéto postoje však pripísal kultúrnemu prostrediu a uviedol, že biskupi musia prejsť procesom zmeny, aby potom uznali dôstojnosť každého človeka.

Títo biskupi musia prejsť procesom konverzie (premeny),“ povedal František. Dodal, že by mali poskytovať „láskyplnosť, útechu, pretože Boh ju dáva každému z nás“.

Desiatky krajín

Približne 67 krajín alebo jurisdikcií po celom svete kriminalizuje konsenzuálnu sexuálnu aktivitu ľudí rovnakého pohlavia, pričom 11 z týchto krajín môže alebo aj udeľuje trest smrti. Uvádza to organizácia The Human Dignity Trust, ktorá pracuje na ukončení takýchto zákonov.

Experti tvrdia, že aj keď sa tieto zákony neuplatňujú v praxi, prispievajú k utrpeniu, stigmatizácii a násiliu proti LGBTQ ľuďom.

OSN opakovane vyzvala na okamžité ukončenie platnosti zákonov kriminalizujúcich homosexualitu s tým, že porušujú práva na súkromie a slobodu pred diskrimináciou a sú porušením povinnosti krajín chrániť práva všetkých ľudí bez ohľadu ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu, a to na základe medzinárodného práva.

Pápež František
zdroj: TASR/Guglielmo Mangiapane/ Pool via AP

František označil takéto zákony za „nespravodlivé“ a katolícka cirkev môže a mala by pracovať na ich zrušení. „Musí sa to urobiť, musí,“ dodal. Pápež v utorok v dlhom rozhovore s AP vo svojej rezidencii vo Vatikáne povedal, že treba rozlišovať medzi zločinom a hriechom, pokiaľ ide o homosexualitu.

Byť homosexuálom nie je zločin,“ uviedol a dodal: „Áno, je to hriech. Dobre, ale v prvom rade rozlišujme medzi hriechom a zločinom. Je to tiež hriech nedostatku lásky k blížnemu, jeden k druhému.

Rozhodol aj európsky súd

Na stranu LGBTQ komunity sa stavia čoraz viac dôležitých osobností a inštitúcií. Len pred nedávnom tak urobil aj Európsky súd pre ľudské práva. Ako sme informovali, rozsudok Európskeho súdu totiž jednoznačne hovorí že nezabezpečenie právneho uznania a ochrany párom rovnakého pohlavia je zločinom a porušením ľudských práv. O uznesení Súdu pre ľudské práva informuje Iniciatíva Inakosť prostredníctvom sociálnej siete.

Prípad sa týka odmietnutia ruských orgánov zabezpečiť právne uznanie a ochranu párom rovnakého pohlavia. Súd 14 hlasmi proti 3 rozhodol, že došlo k porušeniu článku 8 (právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života) Európskeho dohovoru o ľudských právach,“ objasňujú aktivisti v príspevku.

V rámci tejto skutočnosti bola proti Rusku podaná sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Súd uznal, že Rusko sa dopustilo porušeniu Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Uznesenie súdu sa v tomto prípade týka výhradne Ruska, Iniciatíva Inakosť však upozorňuje na podstatnú implikáciu daného rozhodnutia. „Súd potvrdil, že zmluvné štáty, vrátane Slovenska, majú povinnosť zabezpečiť právne uznanie a ochranu pre páry rovnakého pohlavia vytvorením špecifického právneho rámca, akým sú napr. registrované partnerstvá,“ vysvetľujú v príspevku.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Facebook/Iniciatíva Inakosť

Najnovšie videá

Trendové videá