Horčík a vitamín C sa s bežným liekom mení na „nebezpečnú kombináciu“. Ľudia s chrípkou ich jedia bežne

  • Chrípková sezóna je už v plnom prúde
  • Zisti, ako bezpečne kombinovať lieky a doplnky
na snímke je dievča s prechladnutím
Canva/Interstid
  • Chrípková sezóna je už v plnom prúde
  • Zisti, ako bezpečne kombinovať lieky a doplnky

V súčasnom období zvýšeného výskytu respiračných ochorení a COVID-19 mnoho ľudí kombinuje bežné voľnopredajné lieky, ako je Paralen, s výživovými doplnkami, akými sú vitamín C a horčík.

Aj keď môžu byť tieto kombinácie efektívne pri posilňovaní imunity a zmierňovaní symptómov ochorení, ich nesprávne užívanie môže viesť k nežiaducim účinkom a dokonca k predávkovaniu.

Kombinácia s magnéziom

Paralen, ktorý obsahuje účinnú látku paracetamol, je jedným z najpopulárnejších liekov na zmiernenie bolesti a horúčky. Kombinácia s horčíkom sa často využíva na posilnenie účinku lieku.

Horčík však môže narušiť vstrebávanie niektorých iných liekov, vrátane antibiotík. Ako uvádza portál Health, odporúča sa užívať ho s niekoľkohodinovým časovým odstupom, aby sa zabránilo možnému narušeniu účinnosti antibiotík.

Taktiež je potrebné sledovať dávkovanie horčíka, pretože nadmerné množstvo môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom, vrátane hnačky, svalových slabostí, hypotenzie (nízkeho krvného tlaku), respiračných ťažkostí a v extrémnych prípadoch aj srdcových​ komplikácií. Odporúčaná denná dávka horčíka sa pohybuje v rozmedzí 300 – 400 mg.

Posilnenie imunity, ale s opatrnosťou

Kombinácia Paralenu s vitamínom C je často odporúčaná pri nachladnutí a chrípkach, keďže vitamín C podporuje imunitný systém a pôsobí ako silný antioxidant.

Avšak užívanie nadmerného množstva vitamínu C môže vyvolať nežiaduce účinky, ako sú zažívacie ťažkosti, vrátane hnačky, žalúdočných kŕčov či oxalátových obličkových kameňov.

Okrem toho, vitamín C môže mierne zmeniť metabolizmus paracetamolu a predĺžiť jeho dobu zotrvania v organizme. Z tohto dôvodu je dôležité dodržiavať odporúčané denné dávky vitamínu C, ktoré by nemali prekročiť 2 000 mg denne​.

Skryté riziko voľnopredajných liekov

Najväčším rizikom je neúmyselné predávkovanie sa paracetamolom, čo môže viesť k závažným komplikáciám, ako sú poškodenia pečene a obličiek. Paracetamol je obsiahnutý v mnohých liekoch pod rôznymi názvami, takže jeho nadmerné užívanie býva v mnohých prípadoch neúmyselné.

Ak dôjde k predávkovaniu, príznaky môžu byť mierne alebo sa nemusia prejaviť vôbec. Obvykle sa však prejavujú nevoľnosťou, vracaním či ospalosťou. „Pri neliečenej otrave dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta,“ cituje portál Pravda Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

„Môže mať aj bezpríznakovú fázu, keď dochádza k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku. Príznaky sa však zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite,“ dodáva ŠÚKL.

Moja Lekáreň uvádza, že pri krátkodobom užívaní, ktoré trvá maximálne 10 dní, je pre dospelých pacientov (t. j. pacientov nad 15 rokov s hmotnosťou vyššou ako 50 kg) odporúčaná dávka 500 – 1 000 mg každé 4 až 6 hodín, pričom maximálna denná dávka je 4 g. Ak je potrebné liek užívať dlhšie ako 10 dní, odporúča sa znížiť dennú dávku na 2,5 g.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Pravda, Health, Mojalekaren

Najnovšie videá

Trendové videá