Horká pilulka pre Matoviča: Rezort financií opúšťa špičkový analytik, má pocit zbytočnosti

  • Tomáš Hellebrandt pracoval na Útvare hodnoty za peniaze na ministerstve financií
  • Dnes oznámil svoj odchod z funkcie
  • Odmieta pracovať pre Matoviča, píše na sociálnej sieti
Na snímke je Tomas Hellebrandt a Igor Matovič
Tomas Hellebrandt a Igor Matovič FB/Brano Dobsinsky, TASR/Dano Veselský
  • Tomáš Hellebrandt pracoval na Útvare hodnoty za peniaze na ministerstve financií
  • Dnes oznámil svoj odchod z funkcie
  • Odmieta pracovať pre Matoviča, píše na sociálnej sieti

Tomáš Hellebrandt je ekonóm, ktorý pracuje na Útvare hodnoty za peniaze na ministerstve financií. Ako ozrejmil vo svojom príspevku na sociálnej sieti, z ministerstva financií odchádza už nadobro.

Dôvodom jeho rozhodnutia má byť súčasný minister financií Igor Matovič, ktorý si podľa neho chce naplniť svoje osobné politické ambície, a tak odsúva bokom spravodlivý boj za demokraciu a ľudské práva. 

Šľachetné predsavzatie

Ako Hellebrandt informuje vo svojom príspevku, už dňa 27.7. dal na ministerstve financií výpoveď. Koncom septembra tak opúšťa svoju funkciu štátneho zamestnanca. Ako sám uvádza, rozhodnutie nebolo jednoduché. „Moje rozhodnutie sa rodilo dlhšie, ale nedávny vývoj mu dal silný impulz,“ uvádza v príspevku.

Nejde pritom o radového analytika, ale odborníka vo svojom odbore so špičkovým vzdelaním. Svoje vzdelanie z Oxfordu plánoval Hellebrandt využiť vo verejnej službe na Slovensku.

Vo svojom príspevku píše o tom, ako jeho rozhodnutia, od výberu vzdelávacieho odboru až po výber zamestnania výlučne vo verejnom alebo neziskovom/think-tank sektore, sledovali jediný cieľ. Plánoval urobiť Slovensko lepšou krajinou pre život.

„Som nesmierne poctený, že som dostal príležitosť realizovať toto svoje predsavzatie práve na Útvare hodnoty za peniaze,“ uvádza v príspevku.

Avšak, ako hovorí ďalej, ako štátny zamestnanec si musí udržiavať nestrannosť a zostať zdržanlivý vo svojej komunikácii smerom k verejnosti.

Vďaka tomu mal Hellebrandt prístup k neverejným údajom a mohol ovplyvňovať dôležité rozhodnutia zvnútra štátnej mašinérie. Toto všetko sa mu darilo na základe odbornej literatúry a dostupných dát.

https://www.facebook.com/tomas.hellebrandt.9/posts/pfbid0o5UcNmEmhmw1oHwVbht3JjYM61fzfXGfdgJdukrMnAFRZcVC5UkuCpMXwebTV45Ml

Avšak podľa jeho slov by musela mať politická moc záujem tvoriť verejné politiky na základe dôkazov a dát, ktoré im poskytuje. To sa však nestalo. 

Nezáujem vedenia

Vo svojom príspevku Hellebrandt ďalej tvrdí, že počas posledného roku nadobudol ako pracovník na ministerstve financií presvedčenie, že sa všetky poctivo zozbierané dáta a dôkazy jednoducho ignorujú. 

„Absolútny nezáujem vedenia ministerstva o odborné stanoviská, prípadne aktívna snaha o zabránenie šírenia výsledkov mojej analytickej práce vo verejnom priestore vytvárajú pocit, ktorý je pre človeka s mojim mentálnym nastavením neznesiteľný. Pocit zbytočnosti,“ píše vo svojom príspevku.

Jeho frustráciu však umocnili nedávne udalosti okolo schvaľovania „takzvaného rodinného balíčka“. Podľa jeho slov prispel minister financií svojimi rozhodnutiami k legitimizácii extrémistických politických síl. 

„Odhliadnuc od jeho obsahu, ku ktorému mám odborné výhrady, spôsob, akým Igor Matovič túto svoju srdcovku pretlačil v parlamente významne prispel k legitimizácii extrémistických politických síl a k oslabeniu nepísaných pravidiel, na ktorých napriek všetkej špine a zášti v slovenskej politike donedávna existovala zhoda naprieč demokratickými stranami,“ pokračuje v príspevku.

Na ľudí Hellebrandt apeluje, aby mali jasno najmä v tom, „kde sa nachádza čiara, ktorá delí štandardnú politickú prácu od aktivít, ktoré podmývajú krehké základy našej demokracie“.

Podľa jeho slov by si to všetci mali uvedomiť predtým, ako bude neskoro a dôjde k „verejnej politickej spolupráci s nedemokratickými silami“.

Rokovania s fašistami

Vo svojom príspevku píše o diskusii s fašistami. „Závislosť na hlasoch fašistov pri presadzovaní zákonov je za čiarou. Rokovanie a diskusia s fašistami či odpovedanie na ich otázky za zatvorenými dverami je za čiarou. Delenie fašistov na dobrých a zlých podľa aktuálnych politických potrieb je ďaleko, ďaleko za čiarou.“

Svoj príspevok zakončil analytik tým, že okrem odhodlaného, vytrvalého a nekompromisného politického boja za demokraciu a ľudské práva, je všetko ostatné neakceptovateľné. Svoj odchod odôvodnil stručne a jasne.

„Nedokážem pracovať pre človeka, pre ktorého je tento princíp dobrý iba pokým nepredstavuje prekážku na ceste k naplneniu jeho osobných politických ambícií. Preto odchádzam,“ zakončil.

Ešte v ten deň Hellebrandtovi prišla správa z neznámeho čísla. Ukázalo sa, že šlo o správu od prezidentky Zuzany Čaputovej. Analytik správu s jej súhlasom zverejnil na sociálnej sieti. Prezidentka mu v správe poďakovala a zároveň mu navrhla osobné stretnutie. Vyjadrila sa v duchu, že útvar štátnej správy prichádza o kvalitného človeka a že mu vyjadruje podporu.

https://www.facebook.com/tomas.hellebrandt.9/posts/2704329189704309

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: FB/Tomas Hellebrandt

Najnovšie videá

Trendové videá