Hormóny ako kľúč k mladšej pokožke: Výskum odhaľuje nové možnosti v boji proti starnutiu
- Hormóny zohrávajú kľúčovú úlohu v starnutí kože
- Melatonín je medzi najsľubnejšími kandidátmi
- Koža funguje ako endokrinný orgán

- Hormóny zohrávajú kľúčovú úlohu v starnutí kože
- Melatonín je medzi najsľubnejšími kandidátmi
- Koža funguje ako endokrinný orgán
„Koža nie je len cieľom rôznych hormónov, ktoré riadia procesy starnutia kože, ale sama predstavuje určite najväčšie a najbohatšie miesto pre produkciu hormónov okrem klasických endokrinných žliaz,“ hovorí hlavný autor Markus Böhm, profesor dermatológie na Univerzite v Münsteri v Nemecku, cituje ho portál Endocrine Society.
Koža získava čoraz väčšie uznanie ako životne dôležitý endokrinný orgán, vďaka svojej syntéze a vylučovaniu hormónov, ako aj iných signálnych molekúl. To zahŕňa nielen všetky vrstvy kože, ale aj všetky vlasové folikuly, ktoré z nej vyrastajú. Každý z nich v podstate funguje ako „plne funkčný neuroendokrinný miniorgán“, píšu výskumníci v štúdii uverejnenej v Endocrine Reviews.
V snahe vrhnúť viac svetla na vzťah medzi hormónmi a starnutím kože, Böhm a jeho kolegovia preštudovali predchádzajúce výskumy kľúčových hormónov. Medzi tie patria inzulínu podobný rastový faktor 1, rastový hormón, estrogény, retinoidy a melatonín, informuje Science Alert.
Sľubné hormóny v boji proti starnutiu
Niektoré z hormónov v prehľade ukázali dramatické účinky na starnutie kože a vlasov. To naznačuje, že by mohli mať silu, ktorú by sme mohli využiť na klinické účely.
„Náš výskum zdôrazňuje kľúčové hormóny, ktoré riadia cesty starnutia kože, ako je degradácia spojivového tkaniva (vedúca k vráskam), prežitie kmeňových buniek a strata pigmentu (vedúca k šediveniu vlasov),“ hovorí Böhm.
„Niektoré z hormónov, ktoré sme študovali, majú nestarnúce vlastnosti. V budúcnosti by lekári mohli tieto hormóny používať ako látky na prevenciu starnutia kože.“
Melatonín predstavuje jedného zo zaujímavých kandidátov, píšu výskumníci. Zdôrazňujú, že ide o malú molekulu, lacnú a všeobecne dobre znášanú. Pôsobí ako priamy aj nepriamy antioxidant a pomáha regulovať mitochondriálny metabolizmus. Tiež potláča poškodenie DNA, poskytuje protizápalové účinky a inhibuje apoptózu, typ programovanej bunkovej smrti.
Nové možnosti liečby starnutia
Prehľad sa zaoberal aj ďalšími hormónmi a endokrinnými aktérmi. Medzi ne patria alfa-melanocyty stimulujúci hormón (α-MSH), oxytocín, endokanabinoidy a modulátory peroxizóm proliferátor-aktivovaných receptorov (PPAR).
Mnohé z nich dokážu predchádzať alebo opravovať poškodenie spôsobené starnutím kože, zistila štúdia. Napríklad α-MSH ponúka cenné cytoprotektívne a antioxidačné účinky. Zároveň znižuje UV-žiarením vyvolané poškodenie DNA, ktoré vedci spojili s pigmentovými škvrnami a tvorbou pigmentu v koži a vlasoch.
„Ďalší výskum týchto hormónov môže ponúknuť príležitosti na vývoj nových liekov na liečbu a prevenciu starnutia kože,“ dodáva Böhm.
Tieto zistenia naznačujú, že hormóny nie sú len regulátory základných telesných funkcií. Môžu hrať kľúčovú úlohu v zachovaní mladistvej kože. Výskumníci dúfajú, že lepšie pochopenie týchto vzťahov prinesie nové terapeutické možnosti. Tie pomôžu nielen v kozmetickej oblasti, ale aj pri zdravotných aspektoch starnutia kože.
Koža ako náš najväčší orgán odráža nielen naše zdravie, ale funguje aj ako komplexný endokrinný systém sama osebe. Udržanie rovnováhy hormónov tak môže predstavovať jeden z kľúčov k spomaleniu viditeľných známok starnutia. Väčšina z nás tieto známky vníma ako nevyhnutné, no vďaka novým poznatkom to nemusí byť pravda.
Budúcnosť hormonálnej starostlivosti o kožu
Výskum v oblasti hormónov a ich vplyvu na kožu otvára nové horizonty v dermatológii a „anti-aging“ medicíne. Mohli by sme sa v budúcnosti dočkať nových, účinných prípravkov, ktoré cielia priamo na hormonálne dráhy zodpovedné za starnutie kože.
Nemusí ísť len o kozmetické riešenia, ale o komplexné prístupy, ktoré zohľadňujú kožu ako plnohodnotný endokrinný orgán.
Preto sa oplatí sledovať ďalší výskum v tejto oblasti, ktorý nám možno ponúkne nové spôsoby, ako udržať svoju kožu zdravú a mladistvú dlhšie, než sme si doteraz mysleli.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Endocrine Reviews, Science Alert, Endocrine Society