Horolezkyňa Zuzana tento rok plánuje zdolať Himaláje. „Ak chceš spoznať človeka, zober ho do hôr v zlom počasí,“ hovorí
- Zuzanu viedli z horolezectvu odmalička
- Svoj domov našla v horách
- Tento rok plánuje zdolať Himaláje
- Zuzanu viedli z horolezectvu odmalička
- Svoj domov našla v horách
- Tento rok plánuje zdolať Himaláje
Zuzana Rajčanová je športovkyňa, letecká technička a horolezkyňa. Práve sa pripravuje na expedíciu do Himalájí, kde sa plánuje stať najmladšou Slovenkou, ktorá vystúpi na vrchol jednej z najtechnickejších hôr. Horolezectvo ju sprevádza od malička, tvrdí, že človeka najlepšie spoznáš práve pri lezení.
„K horolezectvu som sa dostala vďaka môjmu strýkovi a bratovi, ktorí sú obaja skvelí lezci. Príležitostne som liezla tak nejak ‚odvždy‘,“ spomína Zuzana. Aktívne sa ale horolezectvu začala venovať až po nabehnutí do pracovného života. Vtedy jej lezenie začalo dávať zmysel. Ako sme už spomenuli, Zuzana je aj leteckou techničkou.
Relax a športové vyžitie si tak užije hlavne v horách. „Moja práca je psychicky veľmi náročná a horolezectvo mi dáva pocit voľnosti a sústredenosti len na daný moment.“
Vrchol je len polovica cesty
Pri otázke, ktoré výstupy Zuzke uviazli v pamäti, spomína na nepodarený zimný výstup na Gran Paradiso v Taliansku.
„Deň pred výstupom sa prudko zmenilo počasie a napadlo po pás nového snehu. V deň výstupu teplota klesla pod -20 stupňov a sneh krásne zamrzol. Z horkej chaty sme preto vyrážali o druhej ráno, po zamrznutom snehu sme nastúpali stovky výškových metrov,“ spomína na ťažký výstup. Zamrznutý sneh nakoniec nebol dôvodom, prečo sa otočili. Bolo ním slnko.
„V momente, keď začalo vychádzať slnko a oprelo sa do zamrznutého snehu, sa môj parťák začal zabárať po pás do snehu. Otočili sme sa krátko pred vrcholom a cesta dole nám trvala trojnásobok času. Vtedy som si na vlastnej koži uvedomila, že vrchol je vážne len polovica cesty.“
Horolezectvo v posledných rokoch stúplo na popularite aj medzi doterajšími nešportovcami a v horách nachádza domov stále viac ľudí. Zuzka sama potvrdzuje, že základom je mať správneho partnera, ktorý vás vždy podrží. V týchto ohľadoch je horolezectvo krásnou metaforou aj na bežný život. My sme slovenskú horolezkyňu zastihli uprostred prípravy na dobrodružstvo v Himalájach.
Pre Startitup si zaspomínala na najkrajšie výhľady, ponúkla svoje rady pre začínajúcich horolezcov a vysvetlila aj, prečo sú niektoré ferraty preceňované. Slovenka, ktorá vystúpila na Mont Blanc, varuje, že veľa ľudí nemá k horám dostatočný rešpekt. O tom, ako skutočná láska k horám vyzerá, sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch.
- Zuzkine najsilnejšie zážitky z hôr
- Tipy pre začínajúcich horolezcov
- Prečo je popularizácia horolezectva trochu problémová
- Aký bol jej výstup na Mont Blanc
Preferuješ na horolezectvo slovenské hory alebo zahraničie?
Slovenské hory sú krásne a človek si tam vždy nájde niečo nové. Všetci si tam pomáhajú, je to domov. Priznám sa ale, že omnoho viac poznám a mám prechodené talianske Alpy. Či už Dolomity v lete, alebo údolia a hory okolo pohoria Mont Blanc v zime.
V Alpách sa mi páči skvelá „infraštruktúra“ horkých chát a nespočetné možnosti, kam vyraziť. Rána, keď človek vyráža z chaty ešte v úplnej tme a tichu, následný východ slnka, ktoré sa opiera o okolité „štvortisícovky“. To vie byť veľmi návykové.
Zranila si sa niekedy pri horolezectve?
Ak nerátam natiahnuté šľachy, obité kolená a odreniny, tak si musím zaklopať, našťastie sa mi nič vážnejšie ešte zatiaľ nestalo. Nebezpečným situáciám sa snažím vyhýbať a viackrát si premyslieť, či výstup zrealizovať, alebo nie, keďže v horách sa za chyby platí tým najdrahším spôsobom. Životom.
Ako sa fyzicky a psychicky pripravuješ na náročný výstup?
Pri výstupoch v Alpách sa snažím študovať trasu, hľadám dostupné informácie na rôznych fórach, videách, veľa informácií sa dá dohľadať na českých stránkach. Naši bratia majú takéto veci veľmi pekne podchytené.
Fyzicky sa potom snažím natrénovať na ťažšie pasáže. Niekedy je však všetko úplne inak, ako očakávam. Vtedy treba ostať v pokoji a začať improvizovať, vtedy začína to správne dobrodružstvo.
Bola si aj na Mont Blancu, najvyššej samostatne stojacej hore v Európe. Aké to bolo?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako ju horolezecké detstvo ovplyvnilo v živote
- Prečo je popularizácia horolezectva trochu problémová
- Silné zážitky z vysokohorských vrcholov
- Prečo človeka najlepšie spoznáš na horách
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity