Horší ako bin Ládin: V skutočnosti bol Zawahrí mozgom 11. septembra. Lekár vyvíjal biologické zbrane
- Američania v pondelok oznámili zabitie vodcu teroristickej skupiny al-Káida Ajmana Zawahrího
- Ako sa z egyptského lekára stal najhľadanejší terorista
- Američania v pondelok oznámili zabitie vodcu teroristickej skupiny al-Káida Ajmana Zawahrího
- Ako sa z egyptského lekára stal najhľadanejší terorista
Biely dom v pondelok oznámil, že zabil vodcu teroristickej skupiny al-Káida Ajmana Zawahrího. Známy terorista bol na úteku prakticky od teroristických útokov v New Yorku a vo Washingtone v roku 2001.
Odborníci na terorizmus práve jeho považujú za mozog teroristických útokov a zhodujú sa, že Zawahrí bol v skutočnosti za ne viac zodpovedný ako samotný Usáma bin Ládin.
Bol to práve on, vyučený lekár, kto urobil z radikálneho kazateľa, akým bol bin Ládin, obávaného teroristu. Samotný Zawahrí bol ale skôr mužom slov ako činov.
V posledných rokoch sa šírili teórie, že 71-ročný Zawahrí bol chorý alebo dokonca mŕtvy. Ako sa však ukázalo, hľadaný terorista spriadal plány, ako sa spojiť s organizáciou Taliban a vrátil sa do Afganistanu.
Taliban mu zabezpečil dom
Práve v Kábule mu Taliban mal zabezpečiť dom, kde sa najskôr nasťahovala teroristova žena a deti, až neskôr on. NBC News uvádza, že spravodajské služby Spojených štátov mali vystopovať jeho polohu začiatkom tohto roka.
Podľa predstaviteľa Pentagónu tajné služby dlhší čas pozorovali Zawahrího, aby zistili jeho zvyky a dennú rutinu. Vodca teroristickej organizácie z domu vôbec nevychádzal.
Spravodajci mali vybudovať model bezpečného domu, ktorý lekár obýval s rodinou. Na ňom mali neskôr v apríli demonštrovať prezidentovi Joeovi Bidenovi plánovaný zásah a jeho riziká pre civilistov.
Prezidenta zaujímali všetky detaily, či môžu byť pri zásahu zranení civilisti alebo z akého materiálu je postavený dom. Biden taktiež požadoval, aby si boli spravodajské služby úplne isté, že cieľom je skutočne Zawahrí.
Keďže vodca al-Káidy von nevychádzal, útok bol prevedený, keď sa nachádzal na balkóne. Teroristu mal zlikvidovať bezpilotný dron Hellfire. Za útokom mala stáť Ústredná spravodajská služba (CIA).
Podľa Bieleho domu si zásah nevyžiadal žiadne iné obete.
„Spravodlivosť bola dosiahnutá a tento vodca teroristov už nie je. Ľudia na celom svete sa už nemusia báť krutého a odhodlaného vraha,“ povedal Biden z Bieleho domu, kde sa izoluje po tom, ako bol opätovne testovaný ako pozitívny na koronavírus.
„Dnes večer opäť jasne hovoríme, že bez ohľadu na to, ako dlho to bude trvať, bez ohľadu na to, kde sa ukryjete, ak ste hrozbou pre našich ľudí, Spojené štáty vás nájdu a vytiahnu vás von.“
Ako sa však stal z egyptského lekára obávaný vodca teroristov?
Prominentnú rodinu považovali za „dedinčanov“
Zawahrí sa narodil do nábožensky rôznorodého predmestia Káhiry, kde sídlilo množstvo rodín vyššej strednej triedy. Zawahirího otec, Mohammed Rabie al-Zawahirí, bol profesorom farmakológie a jeho starý otec z matkinej strany bol prezidentom Káhirskej univerzity.
New York Times však uvádza, že napriek prominentným pracovným pozíciám teroristova rodina nikdy nebola zámožná. Dôvodom bolo konzervatívne až zastarané správanie rodiny, ktorá vďaka nemu mala povesť „dedinčanov“.
Zawahrího už v rannom veku ovplyvnilo islamské učenie a hlavne islamský mysliteľ Sayyid Qutb, ktorý ľudí radil na veriacich a neveriacich. Medzi neveriacich radil dokonca aj umiernených moslimov. Mysliteľ bol napokon v Egypte väznený a mučený a v roku 1966 tam obesený.
Mladý Zawahrí vnímal nepriaznivo i svoje susedstvo, kde v tom čase žila veľká židovská komunita a v krajina vláda sekulárna vláda. Už ako 15-ročný začal spriahať plány na jej zvrhnutie a nahradenie islamskou vládou. Utajená bunka mala najskôr 5 členov, o 8 rokov neskôr už 40.
Napriek svojej radikalizácii nedával najavo nič a rozhodol sa vyštudovať medicínu. Promoval v roku 1974, tri roky slúžil v armáde a v roku 1978 získal magisterský titul v chirurgii.
Čoskoro sa oženil aj s rovnako pobožnou ženou Azzou Nowairovou, ktorá pochádzala z bohatej rodiny. Keď sa brali v roku 1979, lekár videl jej tvár presne raz.
Na ceremoniáli bola mužská a ženská časť. Na želanie nevesty nebola žiadna hudba ani fotografovanie. Žena bola taká pobožná, že nosila závoj a celé noci trávila čítaním Koránu.
Neskôr, keď už bola ženou hľadaného teroristu, zahynula práve kvôli svojej viere. V októbri 2001 bola zasiahnutá bombardovaním, pričom odmietala, aby ju vytiahli z ruín, pretože sa bála, že by jej záchrancovia videli tvár.
Ako lekár sa stretol s bin Ládinom, neskôr sa stal jeho dôverníkom
Ako lekár pracoval pre Kliniku Moslimského bratstva, a práve vďaka nej sa dostal Zawahrí k práci v utečeneckých táboroch pozdĺž afgansko-pakistanskej hranice.
Podľa Washington Post tam liečil mudžahedínov, ktorí bojovali proti Sovietom v Afganistane. Práve tam mal stretnúť mladého Sauda Usáma bin Ládina.
Už vtedy bola ale jeho egyptská militantá organizácia zapletená do teroristických útokov v Egypte. Na svedomí má mať zavraždenie prezidenta Anwara as-Sádáta v roku 1981 či masakry zahraničných turistov v Luxore v roku 1997, uvádza TASR.
V Egypte ho zatkli a strávil tri roky vo väzení za militantnosť. Počas pobytu vo väzení bol údajne kruto mučený, čo niektorí považujú za dôvod jeho násilného radikalizmu.
Po čase strávenom vo väzení, kde zradil svojich spolupracovníkov, odišiel Egypťan do prednej Ázie, kde sa postupne stal bin Ládinovým dôverníkom aj lekárom.
Postupne sa stal hlavným stratégom al-Káidy. Spoločne tvorili nebezpečné duo, bin Ládin poskytol al-Káide svoj majetok a charizmu, Zawahrí zas svoju bystrosť a odhodlanosť.
Zawahrí bol jedným zo signatárov bin Ládinovej „fatvy“ z roku 1998, ktorou vyzýval na útoky proti Američanom.
„Zabiť Američanov a ich spojencov (civilných aj vojenských), je individuálnou povinnosťou každého moslima, ktorý to môže urobiť v každej krajine, v ktorej je to možné,“ písalo sa vo fatve.
O tri roky sa im podarilo naozaj zabiť množstvo Američanov a ich spojencov. 11. septembra 2001 pomocou dvoch unesených lietadiel zaútočili na Svetové obchodné centrum v New Yorku, tretie lietadlo narazilo do Pentagónu a štvrté lietadlo do poľa v Pennsylvánii potom, ako sa cestujúci vzbúrili. Teroristické útoky si vyžiadali životy takmer 3 000 ľudí.
Vyvíjal biologické zbrane
Okrem toho sa Zawahrí pokúšal vyvinúť biologické i jadrové zbrane. Podľa Washington Post ľudia v spravodajských službách veria, že by bol napokon úspešný, keby administratíva prezidenta Georga Busha nespustila bombardovanie Afganistanu, pri ktorom zničila i laboratórium.
Zawahrí utiekol s bin Ládinom do Pakistanu, kde sa obaja muži, na ktorých bola vypísaná odmena 25 miliónov dolárov, ukryli, aby sa vyhli zajatiu.
V rokoch 2006 a 2008 Američania previedli najmenej dva raketové útoky v Pakistane, ktoré sa údajne zameriavali na budovy, ktoré Egypťan obýval. Po smrti bin Ládina v roku 2011 prevzal vedenie čoraz upadajúcejšej teroristickej organizácie.
Napriek intenzívnemu pátraniu sa Zawahrí naďalej pravidelne objavoval vo videách zverejnených priateľskými webmi al-Káidy. Pokračovať mal aj v riadení mnohých teroristických operácií vrátane obliehania Červenej mešity v Islamabade v Pakistane v roku 2007, ktoré si vyžiadalo viac ako 100 mŕtvych.
Al-Káidu postupne vytlačili mladšie a brutálnejšie organizácie, ako je Islamský štát. Zawahrí sa s nimi často sporil o taktike, keď bol proti zabíjaniu moslimských civilistov.
Podľa odborníkov mu ale chýbala charizma a v čase sociálnych sietí pôsobil až nudne, pričom nevedel následníkov zaujať.
„Zawahrí je ideológ al-Káidy, muž myslenia a nie muž činu,“ povedal pre Washington Post Bruce Riedel, bývalý expert CIA na boj proti terorizmu a poradca štyroch prezidentov USA. „Jeho spisy sú ťažkopádne a niekedy neuveriteľne nudné.“
Smrť teroristu Biden označil za „výhru“, je však otázne, akou výhrou to je. V čase zabitia sa totiž nachádzal v Afganistane, dvadsať rokov potom, ako Bush spustil inváziu do Afganistanu s cieľom, aby sa krajina nikdy nestala bezpečným útočiskom pre teroristov.
Zdroje: NBC News, TASR, New York Times, Washington Post, The White House