Horšie ako v USA: Kremeľ nelegálne a vo veľkom sleduje ľudí i firmy, hackeri majú tvrdé dôkazy
- Ruskí hackeri uverejnili dokumenty, ktoré poukazujú na ilegálnu činnosť FSB
- Porovnávajú to s prípadom Snowdena a sledovaním ľudí v Amerike
- Ruskí hackeri uverejnili dokumenty, ktoré poukazujú na ilegálnu činnosť FSB
- Porovnávajú to s prípadom Snowdena a sledovaním ľudí v Amerike
Skupina hackerov nazývaná CAXXII, ktorá spadá pod známych hackerských aktivistov Anonymous, tvrdí, že odhalila monitorovacie operácie občanov a súkromných korporácií v krajine zo strany Kremľa. Inými slovami, ide o vládnu špionáž či sledovanie ľudí v Rusku.
Tieto dokumenty podľa tvrdení hackerov pochádzajú od spoločnosti Convex, ktorá v Rusku poskytuje internetové služby. Informoval o tom denník Kyiv Post, ktorý poskytol rozhovor s predstaviteľom hackerskej skupiny.
„Aktívne prenášajú údaje do Moskvy a nejde pritom len o preventívne odpočúvanie,“ tvrdí jeden hacker so znalosťou dokumentov. „Je to nezákonné, pretože podľa ruských zákonov musí byť pred sledovaním vydaný príkaz,“ dodal.
Úžasný objav
CAXXII tento objav považuje za obrovský úspech. Tvrdia, že objavili inštaláciu a údržbu širokého sledovacieho zariadenia, ktoré sa používa na monitorovanie všetkej online aktivity spojenej sprostredkovateľom Convex. Toto zariadenie nazvali Zelený atóm.
„To možno klasifikovať ako špionáž či neoprávnené odpočúvanie a sledovanie civilistov bez povolenia. Obchádzajú sa tým zákony Ruskej federácie a všetky verejné vyhlásenia ruských úradov. Dokumenty potvrdzujúce existenciu tohto projektu, ako aj korešpondencia zamestnancov Convex s Federálnou bezpečnostnou službou (FSB), sú teraz k dispozícii nielen nám, ale aj vám,“ hovorí skupina CAXXII, podľa ktorej práve FSB stojí za odpočúvaním.
Ohrozenie súkromných spoločností
Kyiv Post sa v tejto súvislosti obrátil na technologického experta, podľa ktorého uverejnenie údajov môže poškodiť korporácie, ktorých sa dokumenty dotýkajú. Firmy sa totiž môžu stať terčom hackerov, ktorí nepatria do skupiny CAXXII. Výpis údajov tiež zverejnil informácie o tisíckach ruských klientov týchto spoločností.
Je známe, že Rusko na domácej pôde špehuje svojich občanov pomocou siete s názvom Systém operatívnej vyšetrovacej činnosti (SORM). Ide o systém na sledovanie telekomunikácií, čo ruská legislatíva povoľuje. Ruské zákony však nepovoľujú automatické zaznamenávanie všetkých údajov prechádzajúcich cez internet.
„Zistili sme, že zrkadlia všetku prevádzku každej spoločnosti,“ hovorí hacker a tvrdí, že Zelený atóm dáva ruským spravodajským službám voľnosť pri „nahrávaní telefónnych hovorov či prenose akýchkoľvek údajov, ktoré prechádzajú cez server“, vrátane možnosti „sledovať transakcie kreditnými kartami, e-maily a monitorovať sociálne médiá“.
Hacker naznačil, že okrem zverejnených dokumentov môže existovať podstatne viac informácií, ktoré sa môžu týkať schopností ruských spravodajských služieb zhromažďovať spravodajské informácie.
Výpis údajov tiež zverejnil informácie o tisíckach ruských občanov, ktorí boli klientmi ruských korporácií, ktorých údaje boli zverejnené.
Ukážeme svetu špionáž FSB
E-mail, ktorý Kyiv Post obdržal od CAXXII, ďalej sľubuje, že hackeri odhalia svetu podrobnosti o fungovaní FSB. Chcú tak napodobniť kroky Edwarda Snowdena, ktorý informoval novinárov denníka The Guardian o sledovacích aktivitách americkej National Security Agency (NSA) či britskej Government Communications Headquarters (GCHQ). O danej kauze sme ťa informovali v tomto článku.
E-mail zahŕňal aj 23 fotografií dokumentov. Tie majú obsahovať podrobné technické plány monitoringu. Má byť medzi nimi i list, v ktorom FSB sledovanie nariadilo.
„Snowden mal dôvod na obavy z domácej špionáže, ale naša (ruská) vláda všetko posunula na úplne novú úroveň a všetkých oklamala,“ tvrdí ruský hacker z CAXXII.
Snowden vtedy utiekol do Ruska, kde mu šéf Kremľa Putin udelil azyl. Ruská tlač využila Snowdenove spisy a tvrdila, že Rusko je slobodnejšie a rešpektuje súkromie a práva svojich občanov ako Spojené štáty.
Hacker zapojený do tejto skládky povedal, že to, čo odhalili, dokazuje, že Putinove predchádzajúce vyhlásenia sú „úplne nepravdivé“. CAXXII tvrdí, že ruská vláda „zrkadlila prevádzku priamo z každého prepínača vo väčšine najväčších regiónov“.
„Zašlo to tak ďaleko, že dokončili dátové servery na klonovanie terabajtov zrkadlenia, ktoré ako ,naživo’ prenášajú do Moskvy,“ podotkol hacker.
Ruská cenzúra
Od začiatku invázie na Ukrajinu ruskí hackeri výrazne zosilnili svoju aktivitu. Aj práve CAXXII už mesiace zverejňuje videá na platforme Telegram, kde zaznamenáva hackovanie ruských IPTV staníc po celej krajine.
Od začiatku vojny Rusko bojuje proti šíreniu informácií, ktoré označuje za nepravdivé. Moskva tvrdí, že sociálne siete Instagram či Facebook sú extrémistické, v dôsledku čoho ich v marci zakázala pre všetkých občanov Ruska, informoval Fontech. Mnohí však používajú cudzokrajnú VPN a zákony obchádzajú.
Rusko sa tiež rozhodlo zakázať viaceré internetové domény. Za kritiku vlády či vyjadrenie nesúhlasu s vojnou na Ukrajine hrozí miestnym odňatie slobody.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Kyiv Post, archív SIU, Fontech