Horúci trh s novými nehnuteľnosťami vychladol. Je o ne najnižší záujem za 15 rokov

  • Kupujúcim už nejde o kúpu s vidinou okamžitého zhodnotenia novostavby
  • Hľadajú produkt, ktorý čo najviac vyhovie ich potrebám za primeranú cenu
sídlisko bratislava
Ilustračné foto: Unsplash/Manson Yim, Jakub Sisulak
  • Kupujúcim už nejde o kúpu s vidinou okamžitého zhodnotenia novostavby
  • Hľadajú produkt, ktorý čo najviac vyhovie ich potrebám za primeranú cenu

Za prvý štvrťrok 2023 sa až v tretine rezidenčných projektov v Bratislave nepredal ani jeden byt a dopyt je najnižší za posledných 15 rokov. Ceny bytov v novostavbách však stagnujú už druhý štvrťrok po sebe, informuje TASR.

Najhorší dopyt za posledných 15 rokov

Kupujúcim už nejde o kúpu s vidinou okamžitého zhodnotenia novostavby, ale hľadajú produkt, ktorý čo najviac vyhovie ich potrebám za primeranú cenu. Vyplýva to z analýzy trhu s novými bytmi v Bratislave za prvý kvartál roku 2023 od realitnej kancelárie (RK) Herrys.

„Silný január mohol budiť dojem, že ľudia sú stále motivovaní využiť doterajšie podmienky financovania bývania na kúpu nového bytu, no nasledujúce dva mesiace to nepotvrdili. Až tretina developerských projektov nezaznamenala za prvý štvrťrok ani jeden predaj, pričom na mesačnej báze je takýchto projektov aj dvojnásobok,“ priblížil Filip Žoldák z RK Herrys.

Prvý štvrťrok tohto roku nepotvrdil optimizmus z januárových vysokých dopytov a takmer tretina rezervácií počas tohto obdobia sa nepremenila na predaj. Až 75 % predaných bytov pripadlo na 15 % projektov z celkového evidovaného počtu 93 developerských projektov.

Ponuka nových bytov pritom konštantne rastie už 12 mesiacov a aktuálne dosiahla úroveň viac ako 2 900 voľných bytov, čo je najviac od rokov 2008 až 2010. Najširšia ponuka bytov podľa analýzy je v druhom bratislavskom okrese s takmer 1 000 bytmi na predaj.

Analýza uvádza, že developeri ponúkajú najmä dvoj- a trojizbové byty, ktoré dlhodobo tvoria takmer 70 % ponuky, pričom dvojizbové byty (45 %) prevažujú. „Jednoznačná dominancia dvoj- a trojizbových bytov nasvedčuje tomu, že kým pred rokom prevládali medzi kupujúcimi investori, dnes sú to prevažne kupujúci hľadajúci vlastné bývanie,“ dodal Žoldák.

Dopyt v prvom štvrťroku 2023 bol najnižší za uplynulých 15 rokov, medziročne klesol v priemere o dve tretiny, pričom najmenšiu zmenu zaznamenal okres Bratislava I, kde je dopyt polovičný oproti minulému roku. Najviac bytov sa predalo v bratislavskom druhom okrese a najnižší predaj zaznamenali projekty v Petržalke.

Priemerná cena za štvorcový meter predstavuje 3889 eur bez DPH a oproti predchádzajúcemu kvartálu sa takmer nezmenila. V porovnaní s minulým rokom narástla o 200 eur. „Súčasné tempo predaja motivuje developerov na úpravy stratégie predaja, avšak nie na úpravu ceny. Dôvodom je najmä fakt, že vypredanosť projektov je pomerne vysoká, uzatvoril Žoldák.

Zvýšenie úrokových sadzieb vystrelilo ceny podnájmov

Ako sme ťa informovali, ceny nehnuteľností v hlavnom meste vyrástli do astronomických výšin, a tak súčasný stav praje trhu s bytmi na prenájom. Ponuka na trhu s prenájmom sa od marca 2022 do februára 2023 pritom prepadla o 55 %.

„Priemerná cena nájmu v Bratislave sa blíži k cene 1 000 eur, možno aj vyššie. Ľudia teraz nechcú kupovať byty, nemajú na hypotéky, často je jedinou možnosťou ísť do prenájmu, čiže sa ceny prenájmov pravdepodobne ešte budú zvyšovať,“ povedal pre Startitup vo februári urbanista a šéf webu YIMBA Adrián Gubčo.

Podľa experta je za zvýšením cien nájmov viacero faktorov. Medzi najdôležitejšie patrí inflácia, ale aj cena energií, ktorú si mnoho majiteľov zvýšilo. Ďalším dôvodom je vojna na Ukrajine, keďže príchod utečencov zvýšil záujem o byty v prenájmoch. Významným faktorom je taktiež zvýšenie úrokových sadzieb komerčných bánk.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá