„Horúčka nie je choroba,“ upozorňujú zdravotníci. Slovákom dali jasný návod

  • Záchranári zasahujú aj pri vysokých teplotách a respiračných ťažkostiach
  • Upozorňujú na to, že horúčka nie je choroba
Teplomer a muž, ktorý kašle
Ilustračný obrázok Unsplash/@matteofusco, Unsplash/Towfiqu barbhuiya
  • Záchranári zasahujú aj pri vysokých teplotách a respiračných ťažkostiach
  • Upozorňujú na to, že horúčka nie je choroba

Akútne respiračné ochorenia boli počas posledných týždňov dôvodom zatvorenia škôl na viacerých územiach Slovenska. K najčastejším príčinám zásahu záchranárov aktuálne patria práve tieto choroby a vysoké teploty.

Ako upozorňuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, ľudia by mali vedieť, že „horúčka nie je choroba“. Vo svojom príspevku zdravotníci preto odporúčajú, čo je dôležité robiť pri zvýšenej teplote.

Horúčka verzus choroba

Záchranári majú počas zimných sviatkov plno práce. K ich najčastejším príčinám zásahov aktuálne patria vysoké teploty a respiračné ochorenia. Tento problém zaznamenali u všetkých vekových kategórií. Ľudia by si však podľa ich slov mali zapamätať jednu dôležitú vec. 

„Zapamätajte si, horúčka nie je choroba – ide o obrannú reakciu organizmu, má svoj význam a dá sa zvládnuť aj v domácich podmienkach,“ objasňuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR vo svojom príspevku.

V prípade, že má človek teplotu nižšiu ako 38,5 stupňov Celzia, zdravotníci odporúčajú dodržiavať „pitný režim a pokoj na lôžku“. Okrem toho nie je potrebné užívať ani antipyretiká (lieky na zníženie teploty).

Pri teplote 38,5 stupňov Celzia sú výnimkou iba deti. U nich sa teplota znižuje už pri hodnote 38 stupňov Celzia. V prípade detí a bábätiek so sklonom k febrilným kŕčom sa teplota znižuje aj pri nižšej hodnote. Antipyretiká sa vtedy podávajú ihneď a dieťa by sa malo sledovať.

Vyššia teplota ako 38,5 stupňa Celzia si už vyžaduje podanie liekov na zníženie teploty a ochladzovanie tela zábalmi alebo studenými obkladmi. 

„Pacienta ovinieme vyžmýkanou mokrou plachtou tak, aby končatiny zostali voľné. Meníme po 15 minútach, nepoužívame studenú vodu, ale vlažnú. Prípadne pacienta môžeme aj osprchovať vlažnou vodou. Ak sú ruky a nohy studené, zábaly nerobíme,“ odporúčajú zdravotníci v príspevku.

Veľmi dôležité je, aby človek so zvýšenou teplotou pil dostatočné množstvo tekutín (slabý čaj, voda, vývar, riedené ovocné šťavy…). V horších prípadoch, keď je pacient apatický alebo má ťažkosti s dýchaním, treba kontaktovať aj pomoc. 

Voda v pohári
zdroj: Unsplash/engin akyurt

„Ak je pacient apatický, odmieta piť, vyhľadáme odbornú pomoc. Svojho lekára kontaktujeme aj vtedy, ak horúčka neklesne po 3 dňoch,“ píšu ďalej v príspevku. „Ak má ťažkosti s dýchaním, modré pery, v prípade dieťaťa prvýkrát febrilné kŕče alebo je mladšie ako dva mesiace, okamžite kontaktujeme tiesňovú linku 155.“

Nárast chrípkových ochorení

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 51. týždni oproti minulému týždňu na Slovensku klesla o 0,3 %. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) zaznamenali nárast o 1,4 %. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Epidemiológom v týždni nahlásili 91 068 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali opäť v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2 854 osôb.

Ako chrípku a CHPO nahlásili 16 616 ochorení, čo predstavuje 18,2 % z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola v Nitrianskom kraji, najnižšia opäť v Košickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do piatich rokov.

ÚVZ tiež informoval, že 1 168 výchovno-vzdelávacích zariadení nahlásilo prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: FB/Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá