Horúčka, triaška a bolesti môžu prísť aj celé mesiace od nákazy koronavírusom. „Dlhý COVID“ trápi aj mladých
- Okrem horúčky a únavy sa začali preukazovať aj problémy s pamäťou a koncentráciou
- Podľa americkej štúdie pociťuje problémy mnoho ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 s miernejším priebehom
- Okrem horúčky a únavy sa začali preukazovať aj problémy s pamäťou a koncentráciou
- Podľa americkej štúdie pociťuje problémy mnoho ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 s miernejším priebehom
Miernejší priebeh ochorenia COVID-19 neznamená, že človek nebude mať dlhodobé ťažkosti po infekcii. České noviny informovali, že podľa americkej štúdie sa začali u ľudí prejavovať viaceré neurologické problémy. Vytrvalé bolesti hlavy a svalov, závraty, problémy s koncentráciou, dlhodobo potlačený čuch alebo chuť.
Denník The New York Times uvádza, že tím z nemocnice Northwestern Memorial Hospital v Chicagu mapoval neurologické symptómy desiatok ľudí z rôznych kútov Spojených štátov. Hovoria podozrení na tzv. „dlhý covid“. To znamená, že mali najprv mierny priebeh, a potom prišli vážnejšie príznaky.
České noviny, ktoré sa venujú tejto téme uvádzajú, že nová analýza zverejnená v odbornom časopise The Annals of Clinical and Translational Neurology, poukazuje na to, že pre časť nakazených môžu byť dlhodobé ťažkosti po infekcii koronavírusu horšie ako prvotný boj s COVIDOM -19.
Dlhodobé príznaky
Okrem horúčky a únavy sa začali preukazovať aj problémy s pamäťou, koncentráciou. Hovoria aj o mozgovej hmle alebo presnejšie o chronickom únavovom syndróme. Je definovaný ako nepretržitá únava pretrvávajúca viac ako 6 mesiacov, ktorá narúša fyzické a kognitívne (psychologické) schopnosti.
U väčšiny pacientov v nemocnici Northwestern Memorial Hospital sa objavovali bolesti hlavy, necitlivosť alebo triaška v končatinách, svalové bolesti a problémy s čuchom a chuťou. Aspoň štyri neurologické problémy pociťovalo 85 percent účastníkov štúdie.
Problémy s pamäťou či koncentráciou sa objavili aj v novopublikovanej analýze ako najčastejší problém medzi pacientmi nemocnice Northwestern Memorial Hospital. Správy o problémoch ľudí, ktorí prekonali COVID-19 bez nutnosti hospitalizácie, sa objavujú už niekoľko mesiacov, stále však ide o pomerne neprebádaný fenomén s množstvom otáznikov.
Sú tieto príznaky bežné?
„Tieto správy sú znepokojujúce, zároveň ale mám obavu, že naratív okolo nového chronického ochorenia spôsobeného miernou infekciou vírusom SARS-CoV-2, začína predbiehať dôkazy,“ uvádza na zdravotníckom portáli Stat news pľúcny lekár a výskumník pôsobiace na Harvardovej univerzite Adam Gaffney.
Dodáva, že v štúdiách na danú tému bývajú zahrnutí aj ľudia, u ktorých nákaza koronavírusom nebola laboratórne potvrdená. Tiež poznamenáva, že príznaky ako únava, bolesti hlavy, zhoršenie mentálnych schopností alebo problémy so spánkom sú bežné v celej populácii, pričom spadajú do podmienok diagnózy depresie.
Podobný problém v Británii
O podobných problémoch píše aj The Guardian. Sedem z 10 britských pacientov s COVIDOM-19 mali tieto problémy ešte mesiace po opustení nemocnice.
Štúdia Phosp-Covid vo Veľkej Británii sledovala zdravie 1 077 prepustených pacientov v období od marca do novembra 2020. Niektorí boli jednotke intenzívnej starostlivosti, iní navštívili nemocnicu iba na pár hodín.
O päť mesiacov neskôr mali pacienti v priemere deväť pretrvávajúcich príznakov, pričom každý piaty splnil hranicu nového zdravotného postihnutia. Z tých, ktorí boli predtým zamestnaní, bolo 18 % práceneschopných.
Medzi 10 najbežnejších príznakov, ktoré hlásili, patrili: bolesť svalov, únava, fyzické spomalenie, zhoršená kvalita spánku, bolesť alebo opuch kĺbov, slabosť končatín, dýchavičnosť, bolesť, strata krátkodobej pamäte a spomalené myslenie. Viac ako štvrtina mala tiež príznaky úzkosti a depresie a 12 % malo príznaky posttraumatickej stresovej poruchy, a to až po piatich mesiacoch.
Zdroje: České noviny, The New York Times, Stat News, The Guardian