Hotel pre ukrajinských utečencov zhorel do tla. Zdá sa, že podpaľačovi išlo iba o jedno
- V Nemecku zhorela budova, v ktorej bývali utečenci z Ukrajiny
- Vyšetrovatelia pracujú s predpokladom, že išlo o politicky motivovaný čin podpaľača
- V Nemecku zhorela budova, v ktorej bývali utečenci z Ukrajiny
- Vyšetrovatelia pracujú s predpokladom, že išlo o politicky motivovaný čin podpaľača
Nemecká polícia vyšetruje príčinu požiaru v bývalom hoteli na severovýchode Nemecka, ktorý slúžil ako ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
Požiar, ktorý nastal v stredu v meste Gross Strömkendorf v spolkovej krajine Meklenbursko-Predné Pomoransko, sa hasiči rozhodli nechať kontrolovane dohorieť, uviedol policajný hovorca. V budove sa nachádzali 14 utečenci a traja zamestnanci. Nikto z nich neutrpel zranenia. Utečencov podľa úradov previezli do ďalších zariadení.
Pravdepodobný motív
Požiar podľa prvotného vyšetrovania vypukol na vonkajšej strane budovy a následne sa rozšíril na strechu a vnútorné priestory. Do boja s ohňom bolo nasadených približne 120 hasičov.
Vyšetrovatelia pracujú s predpokladom, že išlo o politicky motivovaný čin podpaľača. Znalci nemôžu do priestorov vstúpiť, kým sa neskontroluje stabilita zhorenej budovy.
„Ľudí, ktorí našli u nás v Nemecku ochranu pred vojnou (ruského prezidenta Vladimira) Putina, museli zachraňovať pred plameňmi,“ uviedla nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová, podľa ktorej je nevyhnutné okolnosti požiaru vyšetriť.,
V pondelok polícia prijala oznámenie o načmáranom hákovom kríži vo vstupnom priestore. Páchateľa sa zatiaľ nepodarilo vypátrať a ani nie je jasné, či skutok súvisí s požiarom.
Tento rok prišlo do Nemecka vyše milióna utečencov z Ukrajiny, ktorí utiekli pred ruskou inváziou vo svojej vlasti. Väčšina z nich boli ženy a deti, píše agentúra AP.
Pomoc Slovenska
Aj u nás na Slovensku fungujú ubytovacie zariadenia určené pre utečencov z Ukrajiny. Veľkokapacitné asistenčné centrum na Bottovej ulici v Bratislave pomohlo do konca septembra v takmer 87 000 prípadoch. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková.
„Asistenčné služby centrum neposkytuje jednorazovo, ale do centra sa ľudia opakovane vracajú z rôznych dôvodov a využijúc rôzne služby. Preto nie je možné určiť jedinečný počet osôb, ktorým bola pomoc či asistencia poskytnutá,“ skonštatovala Schmucková.
Počas leta prichádzalo najviac ľudí v súvislosti s registráciou pre finančnú pomoc, ktorú poskytoval Úrad Vysokého komisára Organizácie spojených národov pre utečencov (UNHCR). Neskôr tiež pre preregistráciu na dávku v hmotnej núdzi, ktorú poskytuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Množstvo ľudí prichádza aj naďalej z dôvodu vybavovania žiadostí o dočasné útočisko prostredníctvom cudzineckej polície, pre materiálnu pomoc či pre kurzy a konverzácie slovenského jazyka.
Asistenčné centrum je stále otvorené počas pracovných dní od 8.00 do 20.00 h. „Všetko záleží od vývoja situácie doma aj v zahraničí, ktorú pozorne sledujeme a podľa nej sme pripravení upravovať otváracie hodiny centra,“ doplnila Schmucková.
Centrum pomoci otvorili 28. marca. Zriadilo ho mesto Bratislava v spolupráci so štátom, neziskovým a súkromným sektorom v priestoroch bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej. Utečenci tam nájdu potrebné informácie, priestor na oddych a možnosť vybaviť si potrebnú dokumentáciu. Oddelenie tam má aj cudzinecká polícia.
K dispozícii majú zdravotnú, právnu, psychologickú či sociálnu pomoc. Poskytované sú i jazykové kurzy a pracovné poradenstvo, vytvorené sú tiež zóny na komunitné aktivity a aktívne trávenie času.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR