Hotelový biznis dostáva K.O. Najväčší prevádzkovateľ prepúšťa stovky ľudí

  • Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. ohlásila hromadné prepúšťanie
  • Top hráč v rámci horských stredísk a turistických služieb v regióne strednej a východnej Európy tak reaguje na dopady pandémie
stredisko, lyzovacka, tmr
TASR/Oliver Ondráš, Branislav Račko
  • Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. ohlásila hromadné prepúšťanie
  • Top hráč v rámci horských stredísk a turistických služieb v regióne strednej a východnej Európy tak reaguje na dopady pandémie

Cestovný ruch patrí medzi odvetvia, ktoré pandémia COVID-19 zasiahla najviac. Obmedzenia, zatvorené prevádzky, rôzny prístup štátnych autorít k pomoci subjektom cestovného ruchu nútia prevádzkovateľov pôsobiacich v tomto segmente robiť všetko preto, aby prežili a čo najlepšie sa pripravili na jeho opätovný reštart.

Výnimkou nie je ani spoločnosť TMR, ktorá pôsobí na Slovensku, v Česku, Poľsku a v Rakúsku. Práve dnes padlo rozhodnutie predstavenstva spoločnosti o hromadnom prepúšťaní, o ktorom spoločnosť informovala v oficiálnej správe.

https://www.startitup.sk/10-lokalit-ktore-dokazuju-ze-slovensko-je-jednou-z-najkrajsich-krajin-sveta/

„V situácii, keď sú naše prevádzky zatvorené a niektoré aj niekoľko mesiacov, nemôžeme ďalej sedieť, čakať a dúfať. O to viac, že pôsobíme v štyroch krajinách Európy a vidíme, ako rôzne sa stavajú ich vlády k podpore cestovného ruchu. Niekde sa nastavia opatrenia, ktoré platia a fungujú, niekde sa pravidlá menia každú chvíľu, ich realizácia vás stojí kopec peňazí, ktoré vám nikto nevráti a aj tak vás napokon vypnú,“ uviedol predseda predstavenstva TMR, a.s. Igor Rattaj.

Podľa Rattaja je teraz potrebné správať sa čo najzodpovednejšie, šetriť na nákladoch, a to aj za cenu nepopulárnych opatrení. Ak sa podarí stabilizovať firmu teraz, jednoduchšie sa podľa jeho slov nadýchne do doby a projektov, ktoré prídu po korone.

Hromadné prepúšťanie v slovenských prevádzkach TMR by sa malo dotknúť 180 zamestnancov. Ide o ľudí pracujúcich v horských strediskách, akvaparku a manažmente.

lyzovacka chopok lyziar
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Ďalšiu skupinu predstavuje 80 zamestnancov, ktorí v spoločnosti končia svoje pôsobenie z dôvodu ukončenia pracovnej zmluvy na dobu určitú, ukončenia skúšobnej doby alebo odchodu do dôchodku.

Spoločnosť TMR zamestnávala pred príchodom koronakrízy vo všetkých krajinách takmer 3 500 osôb. Doterajšie „zoštíhľovanie štruktúr“ sa dotklo všetkých stredísk a pozícií – od sezónnych zamestnancov až po manažment. Po avizovanom hromadnom prepúšťaní na Slovensku by v TMR malo pracovať 1 100 zamestnancov, z toho 785 v slovenských prevádzkach.

Luxus v Tatrách, o akom sa môže Slovákom len snívať. Pobyt ťa tu vyjde aj na 18 000 eur

„V nasledujúcich mesiacoch očakávame jemné zvýšenie nezamestnanosti v dôsledku ďalšieho vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku i v zahraničí, ako aj v dôsledku zvýšenej neistoty, čo sa bude premietať aj do rozhodovania firiem. Naďalej platí, že štátne opatrenia na ochranu zamestnanosti zohrávajú významnú úlohu a pri správnom nastavení majú aj v budúcnosti potenciál tlmiť negatívne dopady na trhu práce,“ objasnil vo svojej analýze Matej Horňák zo SLSP.

Pre rýchle ekonomické zotavenie je podľa odborníka dôležité venovať pozornosť dobrému zvládnutiu vakcinácie. To by vytvorilo potenciál na výraznejšie hospodárske oživenie už od neskorej jari či začiatkom leta.

jasná lyžovanie
zdroj: TASR/Ján Krošlák

V Nízkych Tatrách na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou.

Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Pod svojimi krídlami má aj Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Noc na Lomnickom štíte.

V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher a jej sesterské stredisko Ankogel Mallnitz. V Čechách tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn.

Spoločnosť si prenajíma a prevádzkuje aj český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku má horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a Legendiu.

V rámci realitných projektov sa  táto skupina prevažne orientuje na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR. Do konca finančného roka 2019 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR približne 400 miliónov eur. Akcie skupiny sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TMR, SLSP

Najnovšie videá

Trendové videá